RadarSuper
Grøn pesto

Annonce

Rema 1000 · Andre saucer · Rema 1000

Grøn pesto

7,16 kr.55,08 kr./kg

Størrelse: 130 g

Arbejdstid: 1,5 min

Annonce

Grøn pesto koster 7,16 kr. (55,08 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 3. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

43 % solsikkeolie, 36 % basilikum, 5 % cashewnødder, 5 % Grana Pandano ost (mælk, salt, osteløbe (animalsk), konserveringsmiddel (lysozym af æg)), 3 % kartoffelflager, 2 % ost (mælk, salt, osteløbe (animalsk, vegetabilsk)), 2 % sukker, salt, Pecorino ost (fåremælk, salt, osteløbe (animalsk)), surhedsregulerende middel (E 270 vegetabilsk), hvidløgspasta, naturlig aroma, pinjekerner, antioxidant (E 300), vand. Kan indeholde spor af jordnødder, mandler, hasselnødder, valnødder, pekannødder, paranødder, pistacienødder, queenslandnødder (macadamianødder).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.917 kJ / 465 kcal
Fedt46 g
heraf mættede fedtsyrer7,6 g
Kulhydrat7,3 g
heraf sukkerarter4,7 g
Kostfibre1,8 g
Protein4,5 g
Salt2 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Grøn pesto er en basilikumbaseret sauce, som her består af 36 % basilikum og 43 % solsikkeolie. Derudover indeholder den cashewnødder, Grana Pandano og Pecorino samt et strejf af pinjekerner, hvidløg og kartoffelflager. Farven er grøn og konsistensen cremet med små stykker af nødder og ost.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 465 kcal, 46 g fedt og 4,5 g protein, mens saltindholdet er 2,0 g. Det gør saucen til et koncentreret smagsgivende produkt, hvor en lille portion rækker langt.

I det danske køkken bruges grøn pesto typisk som sauce til pasta, som smagsgiver i sandwich eller som topping på brød og grøntsager. Den kan også røres i dressinger eller bruges som marinade. Denne variant på 130 g passer til et par måltider og opbevares bedst på køl efter åbning, hvor den holder sig aromatisk i nogle dage.

Vær opmærksom på, at produktet indeholder mælk, æg og nødder, og at der kan være spor af andre nødder. Ingredienslisten er sammensat, så basilikum og solsikkeolie dominerer, mens ost og nødder giver dybde.

Kiloprisen på egen-mærke pesto

55,08 kr. pr. kilo er prisen bag de 7,16 kr., du betaler for bøtten på 130 gram. Det er kædens eget mærke, hvor solsikkeolie er brugt frem for olivenolie som base — en detalje, der er værd at kende, hvis man vælger pesto ud fra smag eller fedtsyresammensætning.

Basilikum, ost og nødder i deklarationen

36 % basilikum og 43 % solsikkeolie udgør hovedparten af opskriften, suppleret med Grana Padano- og Pecorino-ost samt cashewnødder og pinjekerner. Deklarationen advarer om spor af en lang række andre nødder fra produktionen, selv om kun cashew og pinjekerner reelt indgår i selve pestoen.

Brug og opbevaring

Pesto bruges klassisk til pasta, men fungerer også i en salatdressing, som pålæg eller rørt i en dip. Opbevar bøtten på køl efter åbning, og brug den inden for kort tid, da basilikum og olie mister frisk smag over tid.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
130 g
Stregkode (EAN)
5705830001719

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

7,16 kr.7,16 kr.7,17 kr.7,16 kr.19. aug.3. sep.19. sep.3. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-197,16 kr.
2026-09-037,16 kr.
2026-09-197,16 kr.
2026-10-037,16 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad bruges grøn pesto til?

    Den bruges typisk som sauce til pasta, som smagsgiver i sandwich eller som topping på brød og grøntsager. Den kan også røres i dressinger eller bruges som marinade.

  • Hvor mange kalorier er der i grøn pesto?

    Der er 465 kcal pr. 100 g ifølge næringsindholdet. En portion på 130 g indeholder dermed omkring 605 kcal.

  • Hvordan opbevares grøn pesto bedst?

    Efter åbning opbevares den bedst på køl, hvor den holder sig aromatisk i nogle dage.

  • Hvad koster Grøn pesto hos Rema 1000?

    Grøn pesto koster 7,16 kr. (55,08 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 3. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Grøn pesto på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Grøn pesto ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Grøn pesto?

    Grøn pesto sælges i 130 g, svarende til 55,08 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Grøn pesto?

    Grøn pesto forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Andre størrelser

Samme vare hos Rema 1000 i andre størrelser. Sammenlign prisen pr. kilo eller liter – det er ofte dér, forskellen gemmer sig.

12,00 kr.130 g

92,31 kr./kg

Lignende varer

12,55 kr.300 g

41,83 kr./kg

12,55 kr.300 g

41,83 kr./kg

9,61 kr.280 g

34,32 kr./kg

11,91 kr.110 g

108,27 kr./kg

18,95 kr.400 g

47,38 kr./kg

16,95 kr.500 ml

33,90 kr./l