RadarSuper
Cheese dip

Annonce

Rema 1000 · Andre saucer · Tex Mex

Cheese dip

12,55 kr.41,83 kr./kg

Størrelse: 300 g

Arbejdstid: 2,6 min

Annonce

Cheese dip koster 12,55 kr. (41,83 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

63 % vand, 11 % edamost (pasteuriseret mælk, salt, starterkultur, osteløbe (mikrobiel)), 7 % rapsolie, 4 % modificeret stivelse (tapioka), 3 % tomatpasta, 3 % peberfrugt, 2 % tørret løg, mælkeproteiner, 1,7 % syltede jalapeños (jalapeños, vand, eddike, salt, syre (E 330), konsistensmiddel (E 509)), grøn chili i lage (grøn chili, vand, salt, syre (E 330), konsistensmiddel (E 509)), salt, sukker, emulgatorer (E 452(i), E 472e vegetabilsk), ostearoma (mælk), kokosolie, surhedsregulerende middel (E 339 (iii)), stabilisatorer (E 415, E 412), krydderier (spidskommen, oregano, paprika, cayennepeber), modificeret stivelse (majs), naturlig hvidløgsaroma.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi552,5 kJ / 133 kcal
Fedt10 g
heraf mættede fedtsyrer2,8 g
Kulhydrat7 g
heraf sukkerarter2,2 g
Kostfibre0,5 g
Protein3,5 g
Salt1,9 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En cremet dip med ostesmag, bygget op omkring edamost, rapsolie og et strejf af tomat, peberfrugt og jalapeños. Konsistensen kommer fra modificeret tapiokastivelse og stabilisatorer, så den er let at hælde op og bliver hængende på det, du dypper i den.

Smagen er rund og mild med ost i forgrunden og en let varme fra jalapeños, grøn chili, spidskommen, oregano, paprika og cayennepeber. Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 133 kcal, 10 g fedt, 7 g kulhydrater og 3,5 g protein, og saltindholdet er 1,87 g.

Brug den som dip til tortillachips, nachos eller friske grøntsagsstænger, eller varm den let og hæld den over tacos, burritos og bagte kartofler. Den kan også lægges i lag i en ovnret med tortilla og kød.

Bøtten på 300 g rækker til flere omgange dip. Opbevares på køl efter åbning og holdes tæt tillukket, så den ikke tørrer ud eller tager smag fra andre varer i køleskabet.

Kiloprisen på cheese dip sat i perspektiv

41,83 kr. pr. kilo for bægeret på 300 gram til 12,55 kr. Dippen er tænkt som tilbehør i mindre portioner snarere end en hovedbestanddel af måltidet, hvilket er en del af forklaringen på, at kiloprisen ligger, som den gør, sammenlignet med for eksempel en ren tomatsauce i samme kategori.

Mælk og styrke: hvad ingredienslisten fortæller

Dippen indeholder mælk via edamosten og tilsatte mælkeproteiner og er derfor uegnet ved mælkeallergi. Styrken kommer fra 1,7 % syltede jalapeños, grøn chili i lage og cayennepeber — mærkbar, men afbalanceret af den relativt store andel vand og rapsolie, som fortynder styrken sammenlignet med en ren chilisauce.

Servering og holdbarhed efter åbning

Cheese dip serveres kold eller ved stuetemperatur til nachos, tacos eller fajitas. Fordi produktet har et højt vandindhold, er det mere følsomt over for bakterievækst end tørre eller syrlige saucer, når bægeret først er åbnet — opbevar tildækket på køl, og brug det inden for de dage, der er angivet på emballagen.

Detaljer om varen

Mærke
Tex Mex
Størrelse
300 g
Stregkode (EAN)
5705830005120

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

10,00 kr.10,85 kr.11,70 kr.12,55 kr.13. aug.1. sep.19. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1312,55 kr.
2026-09-0112,55 kr.
2026-09-1912,55 kr.
2026-10-0412,55 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad bruges cheese dip til?

    Den bruges typisk som dip til tortillachips, nachos og grøntsagsstænger, eller varmet let over tacos, burritos og bagte kartofler.

  • Hvor stærk er dip'en?

    Den har en mild varme fra jalapeños, grøn chili, spidskommen og cayennepeber, mens ostesmagen er den bærende.

  • Hvordan opbevares den efter åbning?

    Den skal på køl og holdes tæt tillukket, så den bevarer konsistensen og ikke tager smag fra andre varer i køleskabet.

  • Hvad koster Cheese dip hos Rema 1000?

    Cheese dip koster 12,55 kr. (41,83 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Cheese dip på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Cheese dip ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Cheese dip?

    Cheese dip sælges i 300 g, svarende til 41,83 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Cheese dip?

    Cheese dip forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

12,55 kr.300 g

41,83 kr./kg

9,61 kr.280 g

34,32 kr./kg

11,91 kr.110 g

108,27 kr./kg

18,95 kr.400 g

47,38 kr./kg

16,95 kr.500 ml

33,90 kr./l

10,86 kr.230 g

47,22 kr./kg