RadarSuper
Sød chili sauce

Annonce

Rema 1000 · Andre saucer · Rema 1000

Sød chili sauce

16,95 kr.33,90 kr./l

Størrelse: 500 ml

Arbejdstid: 3,6 min

Annonce

Sød chili sauce koster 16,95 kr. (33,90 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

44 % sukker, 35 % vand, 13 % rød chili, 3 % salt, hvidløg, eddike, modificeret tapiokastivelse, surhedsregulerende midler (E 260, E 296), fortykningsmiddel (E 415).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 ml
Næringsindholdpr. 100 ml
Energi825 kJ / 194 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat47 g
heraf sukkerarter46 g
Kostfibre—
Protein—
Salt3,3 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Sød chilisauce er en tyktflydende sauce med en klar sødme, hvor rød chili og hvidløg giver smag oveni. Ifølge ingredienslisten består den af 44 % sukker, 35 % vand og 13 % rød chili, tilsat salt, eddike, modificeret tapiokastivelse samt surhedsregulerende midler og fortykningsmiddel.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 194 kcal, 47 g kulhydrater — heraf 46 g sukker — og 3,3 g salt. Det er altså en sauce med markant sødme og et højt saltindhold, og den bruges typisk i mindre mængder som smagsgiver.

I det danske køkken fungerer den som dipsauce til forårsruller, fritterede retter, kylling eller rejer, og som smagsgiver i wokretter, marinader og dressinger, hvor man ønsker sødme og let chili­varme. Den kan også bruges som borddressing ved siden af risretter og asiatisk-inspirerede måltider.

Flasken indeholder 500 ml. Efter åbning opbevares den køligt — gerne på køl — og bruges inden for rimelig tid, så smagen holder sig frisk.

Literpris: 33,90 kr., og hvad den dækker over

16,95 kr. for 500 ml giver 33,90 kr. pr. liter. Ingredienslisten viser, hvorfor: 44 % sukker og 35 % vand udgør langt størstedelen af flasken, mens den navngivende chili kun fylder 13 %. Literprisen afspejler altså en sauce, hvor sukker og vand er de dominerende råvarer.

46 gram sukker pr. 100 gram — hvad tallet betyder i praksis

Næsten alt kulhydratet i saucen, 46 ud af 47 gram pr. 100 gram, er sukkerarter. En almindelig spiseskefuld på cirka 15 gram tilfører dermed omkring 7 gram sukker — et tal, der er værd at kende, hvis man doserer saucen som dip til flere retter i løbet af et måltid.

Hvad E 260, E 296 og E 415 gør i saucen

E 260 og E 296 er surhedsregulerende midler, der balancerer det søde mod det syrlige. E 415, xanthangummi, er fortykningsmidlet, der giver saucen dens tykke konsistens, så den bliver siddende på maden i stedet for at løbe af.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
500 ml
Stregkode (EAN)
5705830020253

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

15,00 kr.15,65 kr.16,30 kr.16,95 kr.13. aug.2. sep.19. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1316,95 kr.
2026-09-0215,00 kr.
2026-09-1916,95 kr.
2026-10-0416,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor stærk er sød chilisauce?

    Saucen indeholder 13 % rød chili, men med 44 % sukker er sødmen det dominerende, og chili­varmen er dæmpet. Den giver mere sødme end bid.

  • Hvad kan man bruge sød chilisauce til?

    Den bruges typisk som dip til forårsruller, fritterede retter, kylling og rejer, og som smagsgiver i wokretter, marinader og dressinger.

  • Hvordan opbevares sød chilisauce efter åbning?

    Efter åbning opbevares flasken køligt, gerne på køl, og bruges inden for rimelig tid, så smagen bevares.

  • Hvad koster Sød chili sauce hos Rema 1000?

    Sød chili sauce koster 16,95 kr. (33,90 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Sød chili sauce på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Sød chili sauce ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Sød chili sauce?

    Sød chili sauce sælges i 500 ml, svarende til 33,90 kr./l.

  • Hvor kan man købe Sød chili sauce?

    Sød chili sauce forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

12,55 kr.300 g

41,83 kr./kg

12,55 kr.300 g

41,83 kr./kg

9,61 kr.280 g

34,32 kr./kg

11,91 kr.110 g

108,27 kr./kg

18,95 kr.400 g

47,38 kr./kg

10,86 kr.230 g

47,22 kr./kg