RadarSuper
Z syltede rødløg

Annonce

Rema 1000 · Grøntsags- & frugtkonserves · Street Food Topping

Z syltede rødløg

18,95 kr.164,78 kr./kg

Størrelse: 115 g

Arbejdstid: 4,1 min

Annonce

Z syltede rødløg koster 18,95 kr. (164,78 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

60% rødløg, sukker, alkoholeddike, salt, vand, koncentrat af gulerod og solbær.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi478 kJ / 112 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat27 g
heraf sukkerarter25 g
Kostfibre—
Protein—
Salt0,6 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Syltede rødløg er rødløg, der er lagt i en eddike-sukkerlage og trukket, så de bliver bløde i bidet og får en frisk syrlig-sød smag. Her er der 60% rødløg i glasset, og lagen består af sukker, alkoholeddike, salt og vand. Farven kommer fra koncentrat af gulerod og solbær, som giver de karakteristiske dybe, røde skiver.

Næringsindholdet ligger på 112 kcal pr. 100 g, hvoraf 27 g er kulhydrat og 25 g sukker. Saltindholdet er 0,6 g pr. 100 g. Det er altså en topping med sødme og syre frem for fedt.

I det danske køkken kender man syltede rødløg som det syrlige modspil til fed, varm mad: på smørrebrød med leverpostej eller sild, til stegt flæsk, til burgeren og til grillpølsen. Navnet Street Food Topping peger netop på brugen som topping på burgere, hotdogs, tacos og andre håndretter, hvor man vil have et friskt knæk og lidt syre ovenpå det varme.

Glasset indeholder 115 g. Efter åbning opbevares det på køl, og løgene holder sig bedst, hvis de bliver dækket af lagen. Brug en ren gaffel eller ske, så lagen ikke bliver grumset.

Samme hyldepris som agurkerne — men markant dyrere pr. kilo

Begge glas koster 18,95 kr., men rødløgsglasset på 115 gram giver 164,78 kr. pr. kilo mod agurkeglassets 99,74 kr. pr. kilo på 190 gram — en forskel på 65,04 kr. pr. kilo.

Forskellen skyldes udelukkende den mindre fyldmængde i rødløgsglasset, ikke en dyrere ingrediens eller proces.

En kort og ren ingrediensliste

60 % rødløg udgør hovedparten, i en lage af sukker, alkoholeddike, salt og vand. Et koncentrat af gulerod og solbær giver den røde farve uden brug af tilsatte farvestoffer.

Der er hverken konserveringsmidler eller fortykningsmidler på listen — kun den klassiske syltemetode med sukker og eddike.

Sådan bruges rødløgene i køkkenet

Rødløgene er skåret til at ligge fladt som topping på burgere, tacos og hotdogs, men fungerer også som tilbehør til kold mad generelt.

Et åbnet glas holdes i køleskabet, og løgene skal forblive dækket af lage for at holde deres sprøde konsistens.

Detaljer om varen

Mærke
Street Food Topping
Størrelse
115 g
Stregkode (EAN)
5708229700224

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

18,95 kr.18,95 kr.18,96 kr.18,95 kr.20. aug.4. sep.20. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-2018,95 kr.
2026-09-0418,95 kr.
2026-09-2018,95 kr.
2026-10-0418,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad bruges syltede rødløg til?

    De bruges som syrligt-sødt tilbehør oven på varm mad: burger, hotdog, tacos, smørrebrød og grillretter.

  • Hvordan opbevares syltede rødløg efter åbning?

    Efter åbning opbevares glasset på køl. Løgene holder sig bedst, når de er dækket af lagen, og man bør bruge et rent redskab, så lagen ikke bliver grumset.

  • Hvor meget rødløg er der i?

    Der er 60% rødløg. Resten er lage af sukker, alkoholeddike, salt, vand samt koncentrat af gulerod og solbær.

  • Hvad koster Z syltede rødløg hos Rema 1000?

    Z syltede rødløg koster 18,95 kr. (164,78 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Z syltede rødløg på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Z syltede rødløg ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Z syltede rødløg?

    Z syltede rødløg sælges i 115 g, svarende til 164,78 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Z syltede rødløg?

    Z syltede rødløg forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

7,86 kr.240 g

32,75 kr./kg

27,95 kr.230 g

121,52 kr./kg

13,47 kr.270 g

49,89 kr./kg

22,25 kr.205 g

108,54 kr./kg

17,80 kr.290 g

61,38 kr./kg

17,80 kr.290 g

61,38 kr./kg