RadarSuper
Hvidløg krydderolie

Annonce

Rema 1000 · Grøntsags- & frugtkonserves · Rema 1000

Hvidløg krydderolie

17,80 kr.61,38 kr./kg

Størrelse: 290 g

Arbejdstid: 3,8 min

Annonce

Hvidløg krydderolie koster 17,80 kr. (61,38 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

62 % hvidløg, 36 % solsikkeolie, 2 % salt, krydderier (persille, timian, oregano, rosmarin, spidskommen).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.596 kJ / 386 kcal
Fedt36 g
heraf mættede fedtsyrer3,7 g
Kulhydrat10 g
heraf sukkerarter1 g
Kostfibre—
Protein4,9 g
Salt2 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Hvidløg krydderolie er en blanding af hvidløg og solsikkeolie tilsat salt og krydderurter. Ifølge ingredienslisten udgør hvidløg 62 %, solsikkeolie 36 % og salt 2 %, mens persille, timian, oregano, rosmarin og spidskommen runder smagen af.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 386 kcal, 36 g fedt — heraf 3,7 g mættet fedt — 10 g kulhydrat med 1 g sukker, 4,9 g protein og 2 g salt. Det er altså et fedtbaseret produkt med hvidløg som den dominerende del.

I det danske køkken bruges denne type olie typisk til at give hurtig hvidløgssmag: et par skeer over pasta, i en dressing, over grillede grøntsager eller som smagsgiver i en marinade. Den kan også røres i brøddej eller bruges som dipbase. Fordi hvidløget allerede er finfordelt i olien, slipper man for at hakke frisk hvidløg.

Opbevares køligt og mørkt, og hold øje med holdbarhedsdatoen på glasset. 290 g er en rummelig størrelse, der rækker til mange måltider, men husk at olien tager smag af indholdet — brug en ren ske, så den holder sig frisk.

Kiloprisen på færdiglavet hvidløgsolie

61,38 kr. pr. kilo er kiloprisen på denne krydderolie, som vejer 290 gram og koster 17,80 kr. Prisen dækker over, at produktet er en færdigblandet pasta af hvidløg, olie, salt og urter — en genvej sammenlignet med at købe frisk hvidløg og lave blandingen selv.

Da varen bruges i små doser ad gangen som smagsgiver, er det først og fremmest holdbarheden og bekvemmeligheden, ikke kiloprisen alene, der gør produktet attraktivt sammenlignet med at presse frisk hvidløg til hver ret.

Kun fire slags ingredienser i glasset

Hvidløg (62 %) og solsikkeolie (36 %) udgør næsten hele indholdet, mens de sidste procent er salt og en urteblanding af persille, timian, oregano, rosmarin og spidskommen. Der er hverken konserveringsmidler eller farvestoffer i opskriften.

Det giver en forholdsvis kort og genkendelig ingrediensliste sammenlignet med mange andre færdigblandede saucer og pastaer i kolonialafdelingen.

Sådan bruger du hvidløgsolien i madlavningen

Den fungerer bredt: direkte på panden eller grillen som base for kød, fisk og grøntsager, rørt i en marinade, vendt i nykogt pasta eller pisket sammen med smør til hjemmelavet hvidløgsbrød. Fordi olien holder blandingen flydende, er den nem at dosere med en ske.

Opbevar glasset køligt og mørkt, og luk låget tæt til efter hver brug for at holde både aroma og holdbarhed ved lige.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
290 g
Stregkode (EAN)
5705830009364

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

17,80 kr.17,80 kr.17,81 kr.17,80 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1317,80 kr.
2026-09-0117,80 kr.
2026-09-1717,80 kr.
2026-10-0117,80 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder hvidløg krydderolien?

    Ifølge ingredienslisten 62 % hvidløg, 36 % solsikkeolie, 2 % salt samt krydderierne persille, timian, oregano, rosmarin og spidskommen.

  • Hvordan bruges hvidløg krydderolie i madlavningen?

    Den kan bruges til at give hvidløgssmag i pasta, dressinger, marinader og over grillede grøntsager — hvidløget er allerede finfordelt i olien, så den er klar til brug.

  • Hvordan opbevares hvidløg krydderolien?

    Opbevar glasset køligt og mørkt, og tjek holdbarhedsdatoen. Brug en ren ske, så olien ikke tager smag af andet.

  • Hvad koster Hvidløg krydderolie hos Rema 1000?

    Hvidløg krydderolie koster 17,80 kr. (61,38 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Hvidløg krydderolie på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Hvidløg krydderolie ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Hvidløg krydderolie?

    Hvidløg krydderolie sælges i 290 g, svarende til 61,38 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Hvidløg krydderolie?

    Hvidløg krydderolie forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

7,86 kr.240 g

32,75 kr./kg

27,95 kr.230 g

121,52 kr./kg

13,47 kr.270 g

49,89 kr./kg

22,25 kr.205 g

108,54 kr./kg

17,80 kr.290 g

61,38 kr./kg

13,50 kr.720 ml

18,75 kr./l