RadarSuper
Æblemos

Annonce

Rema 1000 · Grøntsags- & frugtkonserves · Rema 1000

Æblemos

13,50 kr.18,75 kr./l

Størrelse: 720 ml

Arbejdstid: 2,9 min

Annonce

Æblemos koster 13,50 kr. (18,75 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

92,5% æbler, 7% sukker, surhedsregulerende middel (E330), antioxidant (E300).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 ml
Næringsindholdpr. 100 ml
Energi334 kJ / 79 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer0,2 g
Kulhydrat18 g
heraf sukkerarter16 g
Kostfibre1 g
Protein—
Salt0 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Æblemos er en klassiker i det danske køkken og en fast bestanddel af mange danskeres morgenmad og mellemmåltider. Denne udgave fra Rema 1000 indeholder 92,5% æbler, hvilket giver en naturlig og fyldig smag af æble. Derudover er der tilsat 7% sukker samt surhedsregulerende middel (E330) og antioxidant (E300) for at bevare farve og friskhed.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 79 kcal og 18 g kulhydrater, hvoraf 16 g er sukkerarter. Der er 1 g fiber og kun 0,03 g salt. Det gør æblemosen til et let og energirigt valg, der kan nydes som den er, eller bruges som topping på havregryn, yoghurt eller som fyld i bagværk.

Æblemos er også velegnet til at give sødme og fugt til kager, eller som en let dessert med et drys kanel. Den 720 ml store flaske er praktisk til husholdninger, der ofte bruger æblemos, og den kan holde sig i køleskabet efter åbning. Opbevares tørt og ved stuetemperatur før åbning.

Hvad koster æblemosen pr. liter?

18,75 kr. pr. liter er literprisen på dette glas, som indeholder 720 ml og koster 13,50 kr. Det store format gør produktet velegnet til husstande, der bruger æblemos jævnligt, enten som tilbehør eller i madlavning.

Da æblerne udgør 92,5 % af indholdet, afspejler prisen primært råvaren selv snarere end en kompliceret forarbejdningsproces.

Kun tre tilsætninger til 92,5 % æbler

Ud over æbler og 7 % sukker indeholder mosen kun to tilsætningsstoffer: E330 (citronsyre) og E300 (ascorbinsyre, C-vitamin), begge naturligt forekommende stoffer, der bruges til at holde smag og farve frisk over tid.

Det gør ingredienslisten kort sammenlignet med mange andre færdiglavede frugtprodukter, hvor der ofte tilsættes flere stabilisatorer eller aromaer.

Sådan bruges æblemos i køkkenet

Klassisk serveres æblemos som tilbehør til flæskesteg, frikadeller eller andre fede, traditionelle retter, hvor den syrligt-søde smag balancerer fedmen. Den fungerer også alene som dessert, i havregrøden eller som base i en hjemmelavet æblekage.

Efter åbning bør glasset opbevares på køl og bruges inden for nogle dage, da mosen ikke indeholder kraftige konserveringsmidler.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
720 ml
Stregkode (EAN)
5705830009470

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

13,50 kr.13,50 kr.13,51 kr.13,50 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1313,50 kr.
2026-09-0113,50 kr.
2026-09-1713,50 kr.
2026-10-0113,50 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor meget æble er der i æblemosen?

    Æblemosen indeholder 92,5% æbler.

  • Hvordan opbevares æblemosen bedst?

    Før åbning opbevares den tørt og ved stuetemperatur. Efter åbning bør den opbevares i køleskabet.

  • Hvad er næringsindholdet pr. 100 g?

    Pr. 100 g indeholder æblemosen 79 kcal, 18 g kulhydrater (heraf 16 g sukkerarter), 1 g fiber og 0,03 g salt.

  • Hvad koster Æblemos hos Rema 1000?

    Æblemos koster 13,50 kr. (18,75 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Æblemos på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Æblemos ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Æblemos?

    Æblemos sælges i 720 ml, svarende til 18,75 kr./l.

  • Hvor kan man købe Æblemos?

    Æblemos forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

7,86 kr.240 g

32,75 kr./kg

27,95 kr.230 g

121,52 kr./kg

13,47 kr.270 g

49,89 kr./kg

22,25 kr.205 g

108,54 kr./kg

17,80 kr.290 g

61,38 kr./kg

17,80 kr.290 g

61,38 kr./kg