RadarSuper
Aspargessnitter

Annonce

Rema 1000 · Grøntsags- & frugtkonserves · Rema 1000

Aspargessnitter

13,47 kr.49,89 kr./kg

Størrelse: 270 g

Arbejdstid: 2,9 min

Annonce

Aspargessnitter koster 13,47 kr. (49,89 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

63 % blancherede hvide asparges, 36 % vand, salt, surhedsregulerende middel (E 330).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi46 kJ / 11 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat1,5 g
heraf sukkerarter1,2 g
Kostfibre0,6 g
Protein0,9 g
Salt0,7 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Blancherede hvide asparges på glas eller dåse er en fast bestanddel af det danske kolonialskab, og de bruges især til varme retter, hvor de friske asparges har kort sæson. Her er de skåret i snitter, så de er klar til at komme direkte i gryden eller på fadet uden yderligere tilberedning.

Indholdet består af 63 % blancherede hvide asparges, 36 % vand, salt og surhedsregulerende middel (E 330). Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 11 kcal, 1,5 g kulhydrat, hvoraf 1,2 g sukker, 0,6 g fiber og 0,9 g protein. Saltindholdet er 0,68 g pr. 100 g, hvilket er værd at tage med i regnestykket, når retten krydres.

Snitterne egner sig til klassikere som aspargessuppe, tærter, tarteletter og tilbehør til fjerkræ eller skinke. De kan også vendes i en vinaigrette eller bruges i en salat, hvor den blancherede konsistens holder fint sammen.

Opbevares tørt og køligt, og efter åbning sættes glasset eller dåsen på køl og bruges inden for nogle dage. Den uåbnede emballage har lang holdbarhed, så den er nem at have stående. Nettoindholdet er 270 g, hvilket typisk rækker til en suppe eller en ret til flere personer.

Kiloprisen for aspargessnitterne

270 gram til 13,47 kr. giver 49,89 kr. pr. kilo. Det er en dåsevare, der gør hvid asparges tilgængelig hele året — også uden for den danske sæson, som typisk kun løber fra omkring april til midt i juni.

Hvad indeholder dåsen

63 % af indholdet er blancherede hvide asparges, resten er en lage af vand, salt og syrningsmidlet E 330 (citronsyre). Blancheringen stopper enzymaktiviteten i grøntsagen, inden den lægges på dåse, hvilket bevarer farve og tekstur bedre end direkte kogning i lagen.

Sådan bruges aspargessnitter i det danske køkken

Aspargessnitter bruges klassisk som tilbehør til kødretter, i salater eller til en asparges-smørsauce. Fordi asparges'en allerede er blancheret og tilberedt, kan den bruges direkte fra dåsen, enten varmet let op eller kold.

Med 11 kcal og under 0,5 gram fedt pr. 100 gram er retten næringsmæssigt let, som asparges generelt er kendt for.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
270 g
Stregkode (EAN)
5700002308108

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

13,47 kr.13,47 kr.13,48 kr.13,47 kr.13. aug.1. sep.17. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1313,47 kr.
2026-09-0113,47 kr.
2026-09-1713,47 kr.
2026-10-0213,47 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er aspargessnitter lavet af?

    De består af 63 % blancherede hvide asparges, 36 % vand, salt og surhedsregulerende middel (E 330).

  • Hvordan bruges aspargessnitter i madlavning?

    De er klar til brug og passer til aspargessuppe, tærter, tarteletter og som tilbehør til fjerkræ eller skinke. De kan også vendes i en vinaigrette.

  • Hvordan opbevares aspargessnitterne?

    Uåbnet opbevares de tørt og køligt med lang holdbarhed. Efter åbning sættes de på køl og bør bruges inden for nogle dage.

  • Hvad koster Aspargessnitter hos Rema 1000?

    Aspargessnitter koster 13,47 kr. (49,89 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Aspargessnitter på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Aspargessnitter ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Aspargessnitter?

    Aspargessnitter sælges i 270 g, svarende til 49,89 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Aspargessnitter?

    Aspargessnitter forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

7,86 kr.240 g

32,75 kr./kg

27,95 kr.230 g

121,52 kr./kg

22,25 kr.205 g

108,54 kr./kg

17,80 kr.290 g

61,38 kr./kg

17,80 kr.290 g

61,38 kr./kg

13,50 kr.720 ml

18,75 kr./l