RadarSuper
Vingummi mix

Annonce

Rema 1000 · Vingummi & lakrids · Rema 1000

Vingummi mix

10,00 kr.100,00 kr./kg

Størrelse: 100 g

Arbejdstid: 2,1 min

Annonce

Vingummi mix koster 10,00 kr. (100,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 3. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

52 % glukosesirup, 31 % sukker, 7 % gelatine af okse, 7 % vand, surhedsregulerende middel (E 330), æblejuice fra koncentrat, aromaer (jordbær, æble, appelsin, citron, cola), overfladebehandlingsmiddel (E 903), farvestoffer (E 161b, E 141), karamelliseret sukkersirup, gulerodskoncentrat*, paprikaekstrakt*, sort gulerodskoncentrat*, æblekoncentrat*, radisekoncentrat*, solbærkoncentrat*.*farvegivende ingredienser.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.373,4 kJ / 324 kcal
Fedt0,5 g
heraf mættede fedtsyrer0 g
Kulhydrat73 g
heraf sukkerarter45 g
Kostfibre0 g
Protein6,7 g
Salt0 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Vingummi i en blanding af smagsvarianter, hvor hver bid kan smage af jordbær, æble, appelsin, citron eller cola. Konsistensen er fast og sej, så stykkerne holder formen, når posen går rundt mellem hænder.

Indholdet er bygget op omkring glukosesirup og sukker, tilsat gelatine af okse samt vand. Farverne kommer fra en række koncentrater og ekstrakter — blandt andet gulerod, paprika, sort gulerod, æble, radise og solbær — og smagen fra aromaer. Der er også surhedsregulerende middel og overfladebehandlingsmiddel i opskriften.

På næringsfronten giver 100 g omkring 324 kcal og 73 g kulhydrater, hvoraf 45 g er sukkerarter. Proteinindholdet ligger på 6,7 g, mens fedt og salt er lavt. Det er altså en koncentreret slikvare, hvor en lille håndfuld hurtigt bliver til en del af dagens sukkerindtag.

Brug den som den er, direkte fra posen, eller som farverigt indslag i en slikskål, på børnefødselsdagsbordet eller blandet med andre vingummier. Stykkerne kan også lægges oven på kager eller desserter som pynt.

Posens 100 g er en størrelse, der passer til at dele eller til at tage med på farten. Opbevar den tørt og ikke for varmt, så stykkerne ikke klumper sammen — luk posen igen efter brug.

Kiloprisen på egen-mærke vingummi

100,00 kr. pr. kilo er prisen bag posen på 100 gram til 10,00 kr. Til sammenligning koster de sure regnbuebælter fra samme mærke i dette udtræk 111,11 kr. pr. kilo — den sure belægning og formen som bælte gør altså den variant en anelse dyrere pr. kilo end det klassiske vingummimix.

Gelatine og allergener

Ifølge varedeklarationen er slikket lavet med 7 % oksegelatine, hvilket betyder, at det ikke er vegetarisk eller vegansk. Der er ingen gluten på listen i modsætning til de sure regnbuebælter fra samme mærke, som indeholder hvedemel.

Fem smagsvarianter i én pose

Aromaerne er jordbær, æble, appelsin, citron og cola, hver med sin egen farve fra en blanding af syntetiske og naturlige farvekilder. Opbevar posen tæt tillukket ved stuetemperatur for at bevare den bløde konsistens.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
100 g
Stregkode (EAN)
5705830018601

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

10,00 kr.10,00 kr.10,01 kr.10,00 kr.19. aug.3. sep.19. sep.3. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1910,00 kr.
2026-09-0310,00 kr.
2026-09-1910,00 kr.
2026-10-0310,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvilke smagsvarianter er der i blandingen?

    Der er aromaer af jordbær, æble, appelsin, citron og cola, så posen rummer både frugtige og sodavandslignende smage.

  • Indeholder vingummien gelatine?

    Ja, der er 7 % gelatine af okse i opskriften.

  • Hvor meget sukker er der i 100 g?

    Næringsindholdet viser 45 g sukkerarter pr. 100 g.

  • Hvad koster Vingummi mix hos Rema 1000?

    Vingummi mix koster 10,00 kr. (100,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 3. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Vingummi mix på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Vingummi mix ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Vingummi mix?

    Vingummi mix sælges i 100 g, svarende til 100,00 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Vingummi mix?

    Vingummi mix forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

10,00 kr.80 g

125,00 kr./kg

31,95 kr.275 g

116,18 kr./kg

31,95 kr.275 g

116,18 kr./kg

23,95 kr.230 g

104,13 kr./kg

39,00 kr.350 g

111,43 kr./kg

23,95 kr.230 g

104,13 kr./kg