RadarSuper
Paksu pepe xxl

Annonce

Rema 1000 · Vingummi & lakrids · Panda, Original

Paksu pepe xxl

10,00 kr.125,00 kr./kg

Størrelse: 80 g

Nutri-ScoreENOVA4
Arbejdstid: 2,1 min

Annonce

Paksu pepe xxl koster 10,00 kr. (125,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Sirap, VETEMJÖL/HVEDEMEL, glukos-fruktossirap, lakritsextrakt (EU och icke EU), melass, färgämne/farvestof (vegetabiliskt kol), arom (anisolja).

Allergener

gluten

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.393 kJ / 328 kcal
Fedt0,4 g
heraf mættede fedtsyrer0 g
Kulhydrat76 g
heraf sukkerarter47 g
Kostfibre—
Protein3,5 g
Salt0,4 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Panda Paksu Pepe XXL er en lakridsstang i den store størrelse, hvor der er rigeligt at tage af. Den er bygget op omkring sirup, hvedemel og glukose-fruktossirup, og smagen kommer fra lakridsekstrakt, melasse og et strejf af anisolie, som giver den karakteristiske, let krydrede note. Den dybe, næsten sorte farve skyldes vegetabilsk kul.

Næringsindholdet ligger på 328 kcal pr. 100 g, med 76 g kulhydrater, hvoraf 47 g er sukkerarter, og kun 0,4 g fedt. Proteinerne udgør 3,5 g, og saltindholdet er 0,42 g pr. 100 g. Den indeholder gluten fra hvedemelet, hvilket også fremgår af allergenoplysningerne.

Lakridsstænger som denne hører til slikskålen og til biografen, og den faste form gør den nem at have med. Den kan også skæres i mindre stykker og bruges som pynt eller smagsgiver på is, desserter eller i en kage. Opbevar den tørt og ikke for varmt, så den ikke bliver klistret. Pakken vejer 80 g.

125,00 kr. pr. kilo for finsk XXL-lakrids

Kiloprisen på 125,00 kr. placerer varen i den typiske prisklasse for importeret nordisk specialslik snarere end almindeligt discountslik. Størstedelen af prisen dækker importen fra Finland samt selve produktionen af den kraftige lakridsekstrakt, der adskiller Paksu Pepe fra almindelig, mildere lakrids.

Mærket Panda er en af de mest etablerede finske producenter af salt lakrids og har solgt sine varer i hele Norden i mange år.

Hvorfor varedeklarationen er tosproget svensk/dansk

Slik importeret fra andre nordiske lande har ofte en varedeklaration, der dækker flere markeder på én gang – her svensk og dansk. Ord som sirap/sirup og vetemjöl/hvedemel er derfor angivet parallelt, hvilket er lovligt og almindeligt for produkter, der distribueres på tværs af de nordiske lande uden en særskilt dansk emballage.

Det ændrer ikke på selve indholdet, men er værd at kende, hvis man undrer sig over de svenske ord på posen.

Salmiaksmagen: hvad giver den salte eftersmag

Den karakteristiske salte, skarpe eftersmag i finsk lakrids kommer fra lakridsekstrakten selv, som indeholder forbindelsen glycyrrhizin, ofte i kombination med salmiaksalt (ammoniumchlorid) i den type stærk lakrids, Paksu Pepe hører til. Anisolien tilføjer en sødlig, let krydret undertone, der balancerer den kraftige saltsmag.

Det er denne kombination af sødt, salt og skarpt, der gør finsk salmiaklakrids til en smag, der enten elskes eller er svær at vænne sig til for den uvante ganer.

Detaljer om varen

Mærke
Panda, Original
Størrelse
80 g
Stregkode (EAN)
6412500070188

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

10,00 kr.10,00 kr.10,01 kr.10,00 kr.13. aug.1. sep.17. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1310,00 kr.
2026-09-0110,00 kr.
2026-09-1710,00 kr.
2026-10-0210,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad smager Panda Paksu Pepe XXL af?

    Den har lakridssmag fra lakridsekstrakt og melasse, med et strejf af anisolie, som giver en let krydret note. Farven kommer fra vegetabilsk kul.

  • Indeholder Panda Paksu Pepe XXL gluten?

    Ja. Hvedemel er en del af ingredienserne, og gluten er angivet som allergen.

  • Hvor mange kalorier er der i Panda Paksu Pepe XXL?

    Der er 328 kcal pr. 100 g. Pakken vejer 80 g.

  • Hvad koster Paksu pepe xxl hos Rema 1000?

    Paksu pepe xxl koster 10,00 kr. (125,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Paksu pepe xxl på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Paksu pepe xxl ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Paksu pepe xxl?

    Paksu pepe xxl sælges i 80 g, svarende til 125,00 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Paksu pepe xxl?

    Paksu pepe xxl forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

31,95 kr.275 g

116,18 kr./kg

31,95 kr.275 g

116,18 kr./kg

23,95 kr.230 g

104,13 kr./kg

39,00 kr.350 g

111,43 kr./kg

23,95 kr.230 g

104,13 kr./kg

17,95 kr.150 g

119,67 kr./kg