RadarSuper
Fruity fresh

Annonce

Rema 1000 · Tyggegummi & bolcher · Vicks

Fruity fresh

10,00 kr.250,00 kr./kg

Størrelse: 40 g

Arbejdstid: 2,1 min

Annonce

Fruity fresh koster 10,00 kr. (250,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

sødestoffer (isomalt, acesulfam k, sukralose), surhedsregulerende middel: citronsyre, citronsaft fra koncentrat (0,6 %), naturlig aroma, mentol (0,06 %), farve: E160a

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi992 kJ / 238 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat96 g
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein—
Salt—

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Vicks Fruity Fresh er en pose pastiller på 40 g med citronsmag. Pastillerne er sødet med isomalt, acesulfam K og sukralose og indeholder desuden citronsyre, citronsaft fra koncentrat samt naturlig aroma og mentol. Farven kommer fra E160a.

Næringsindholdet pr. 100 g er 992 kJ og 238 kcal, heraf 96 g kulhydrater. Pastillerne har en frisk citronsmag med et strejf af mentol og bruges typisk som en lille mundfriskhed i løbet af dagen — i lommen, tasken eller skuffen.

Posens størrelse på 40 g gør den nem at have med. Opbevares tørt og ikke for varmt, så pastillerne bevarer deres konsistens og smag.

250 kr. pr. kilo — samme pris som Vicks Blue

Begge Vicks-varianter i sortimentet koster 10 kr. for 40 gram og har dermed samme kilopris på 250 kr. Valget mellem dem afgøres af smag, ikke af pris.

Citrus frem for mynte: E160a og den lavere mentolandel

Fruity Fresh bruger farvestoffet E160a (caroten) og har kun 0,06 % mentol mod Blue-variantens 0,2 %, hvilket giver en mildere, mere citruspræget kølende fornemmelse frem for den kraftigere mynte-mentol-profil.

Tre sødestoffer i kombination: isomalt, acesulfam K og sucralose

Kombinationen af tre forskellige sødestoffer bruges typisk til at opnå en sødmeprofil, der ligger tættere på sukkers smagskurve end et enkelt sødestof alene kan levere, da de har hver deres sødme-karakter og eftersmag.

Detaljer om varen

Mærke
Vicks
Størrelse
40 g
Stregkode (EAN)
4030300022705

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

10,00 kr.10,00 kr.10,01 kr.10,00 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1310,00 kr.
2026-09-0110,00 kr.
2026-09-1710,00 kr.
2026-10-0110,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad smager Vicks Fruity Fresh af?

    Pastillerne har citronsmag fra citronsaft fra koncentrat og naturlig aroma, med et strejf af mentol.

  • Hvad er Vicks Fruity Fresh sødet med?

    De er sødet med isomalt, acesulfam K og sukralose.

  • Hvor mange kalorier er der i Vicks Fruity Fresh?

    Der er 238 kcal og 992 kJ pr. 100 g, heraf 96 g kulhydrater.

  • Hvad koster Fruity fresh hos Rema 1000?

    Fruity fresh koster 10,00 kr. (250,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Fruity fresh på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Fruity fresh ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Fruity fresh?

    Fruity fresh sælges i 40 g, svarende til 250,00 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Fruity fresh?

    Fruity fresh forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

13,95 kr.25 g

558,00 kr./kg

24,95 kr.150 g

166,33 kr./kg

12,95 kr.60 g

215,83 kr./kg

20,00 kr.170 g

117,65 kr./kg

12,95 kr.60 g

215,83 kr./kg

12,95 kr.81 g

159,88 kr./kg