RadarSuper
West drops

Annonce

Rema 1000 · Tyggegummi & bolcher · Nørregade

West drops

20,00 kr.117,65 kr./kg

Størrelse: 170 g

Arbejdstid: 4,3 min

Annonce

West drops koster 20,00 kr. (117,65 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Sukker, glukosesirup, flydende lakrids, hel hærdet vegetabilsk fedt(palmekernefedt, emulgator: E322), ammoniumklorid, surhedsregulerende middel: æblesyre, aromaer, vand, salt, farvestoffer: (E120, E153, E100), menthol. Kan indeholde spor af soja, hvede, byg, æg, mælk, valnød, pistacienød, mandler, hasselnød, og jordnød

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.570 kJ / 380 kcal
Fedt1 g
heraf mættede fedtsyrer0,8 g
Kulhydrat80 g
heraf sukkerarter71 g
Kostfibre—
Protein—
Salt0,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

West Drops Salmiak-Mentol er en dansk slikklassiker fra Nørregade med en markant smag af salmiak og en kølig finish af mentol. Bag den karakteristiske smag ligger en blanding af sukker, glukosesirup og flydende lakrids, tilsat ammoniumklorid — det stof, der giver salmiakken sit bid — samt æblesyre og menthol. Farverne kommer fra E120, E153 og E100.

Næringsindholdet ligger på 380 kcal pr. 100 g, med 80 g kulhydrat, hvoraf 71 g er sukkerarter, og kun 1 g fedt. Saltindholdet er 0,13 g pr. 100 g. Det er altså en koncentreret slikvare, hvor man typisk nøjes med nogle få stykker ad gangen.

I det danske sliklandskab hører salmiak-mentol-drops til blandt de voksne favoritter, og de spises som de er — ofte direkte fra posen, når man vil have noget med kant og en frisk eftersmag. Den kraftige smag gør dem også velegnede til at blande i en slikskål sammen med sødere drops.

Posens 170 g gør den nem at have liggende. Opbevar den tørt og ikke for varmt, så dropsene ikke klumper sammen. Bemærk, at varen kan indeholde spor af soja, hvede, byg, æg, mælk og forskellige nødder, herunder mandler, hasselnød, valnød, pistacienød og jordnød.

Kiloprisen for posen

170 gram til 20,00 kr. giver 117,65 kr. pr. kilo. Det er prisen for en klassisk dansk lakrids-mentol-pastil i standardstørrelse — en pose, der typisk indtages over flere gange, snarere end på én gang, i kraft af den skarpe salmiaksmag.

Hvad giver den skarpe salmiaksmag

Den karakteristiske skarpe, salte smag kommer fra ammoniumklorid — det stof, danskere kender som salmiak, og som findes i stort set alt lakridsslik af denne type. Kombineret med flydende lakrids og mentol opstår den blanding af sødt, salt og kølende, som gør salmiak-mentol-bolcher til en selvstændig kategori på det danske slikmarked, adskilt fra almindeligt sødt slik.

Æblesyre regulerer surhedsgraden, mens farverne E120, E153 og E100 tilsammen giver bolchets mørke overflade — uden at ændre på smagen.

Allergener og næringsindhold

Posen kan indeholde spor af soja, hvede, byg, æg, mælk, valnød, pistacienød, mandel, hasselnød og jordnød — en bred mærkning, der er almindelig for slikproduktion på delte produktionslinjer. Pr. 100 gram indeholder bolcherne 1.570 kJ/380 kcal og 71 gram sukkerarter, hvilket placerer dem i den almindelige kategori af sukkerholdigt slik, der bør spises med måde.

Detaljer om varen

Mærke
Nørregade
Størrelse
170 g
Stregkode (EAN)
5709385013111

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

20,00 kr.20,00 kr.20,01 kr.20,00 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1320,00 kr.
2026-09-0120,00 kr.
2026-09-1720,00 kr.
2026-10-0120,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad smager West Drops Salmiak-Mentol af?

    De har en kraftig salmiaksmag fra ammoniumklorid og flydende lakrids, med en kølig mentol-afslutning.

  • Hvor mange kalorier er der i West Drops Salmiak-Mentol?

    Der er 380 kcal pr. 100 g. Kulhydratindholdet er 80 g, hvoraf 71 g er sukkerarter, og fedtindholdet er 1 g.

  • Indeholder West Drops Salmiak-Mentol allergener?

    Varen kan indeholde spor af soja, hvede, byg, æg, mælk, valnød, pistacienød, mandler, hasselnød og jordnød.

  • Hvad koster West drops hos Rema 1000?

    West drops koster 20,00 kr. (117,65 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er West drops på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var West drops ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har West drops?

    West drops sælges i 170 g, svarende til 117,65 kr./kg.

  • Hvor kan man købe West drops?

    West drops forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

13,95 kr.25 g

558,00 kr./kg

24,95 kr.150 g

166,33 kr./kg

12,95 kr.60 g

215,83 kr./kg

12,95 kr.60 g

215,83 kr./kg

12,95 kr.81 g

159,88 kr./kg

12,95 kr.81 g

159,88 kr./kg