RadarSuper
Karameller

Annonce

Rema 1000 · Tyggegummi & bolcher · Rema 1000

Karameller

24,95 kr.166,33 kr./kg

Størrelse: 150 g

Arbejdstid: 5,1 min

Annonce

Karameller koster 24,95 kr. (166,33 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Glukosesirup, sukker, sukret kondenseret MÆLK, palmeolie, 7 % mælkechokolade (sukker, kakaomasse, SØDMÆLKSPULVER, kakaosmør, vallepulver (af MÆLK), laktose (af MÆLK), palmeolie, emulgator (E 322 af SOJA), naturlig vaniljearoma), melasse, saltet smør (FLØDE, salt), salt, emulgator (E 322 af SOJA), anisolie, lakridsekstrakt, naturlig vaniljearoma, naturlig smøraroma.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.883 kJ / 448 kcal
Fedt18 g
heraf mættede fedtsyrer9,5 g
Kulhydrat69 g
heraf sukkerarter54 g
Kostfibre—
Protein2,5 g
Salt0,9 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En pose med 150 g fyldte karameller fra Rema 1000. Karamellerne er bygget op om en blød kerne af glukosesirup, sukker, sukret kondenseret mælk, palmeolie og saltet smør, tilsat melasse, salt, anisolie, lakridsekstrakt og naturlig vanilje- og smøraroma. Ovenpå ligger et lag mælkechokolade, der blandt andet indeholder kakaomasse, kakaosmør, sødmælkspulver og vallepulver.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 448 kcal, 18 g fedt — heraf 9,5 g mættet fedt — 69 g kulhydrater, hvoraf 54 g er sukkerarter, 2,5 g protein og 0,86 g salt. Det er altså en koncentreret slikvare, og en almindelig portion er sjældent ret stor.

Karamellerne passer til slikskålen, til biografen, til kaffebordet eller som en lille ting i gaveposen. Den fyldte kerne med mælk, smør og lakrids giver en blød, sej bid, og chokoladen udenom tilføjer et let knæk.

Opbevares tørt og ikke for varmt, så chokoladen ikke bliver mat eller smelter. Posens 150 g er en håndterbar størrelse til et par dage — eller til at dele. Tjek holdbarhedsdatoen på posen.

Hvad er der i Rema 1000s karameller?

Basen er glukosesirup, sukker, sukret kondenseret mælk og palmeolie, tilsat 7 % mælkechokolade, saltet smør, anisolie og lakridsekstrakt. Kombinationen giver en klassisk dansk smørkaramel-smag med et strejf af lakrids.

Allergener: mælk og soja

Karamellerne indeholder mælk (kondenseret mælk, sødmælkspulver, vallepulver, laktose, fløde) og soja (emulgatoren E 322) som deklarerede allergener — relevant at tjekke ved mælke- eller sojaallergi.

Hvad koster karamellerne pr. kilo?

24,95 kr. for 150 gram giver 166,33 kr. pr. kilo. Det er kiloprisen, der gør det muligt at sammenligne direkte med andet slik i forskellige posestørrelser, uanset hvad emballagen fremhæver.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
150 g
Stregkode (EAN)
5705830011169

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

15,00 kr.18,32 kr.21,63 kr.24,95 kr.13. aug.31. aug.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1324,95 kr.
2026-08-3124,95 kr.
2026-09-1724,95 kr.
2026-10-0124,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er karamellerne lavet af?

    Kernen består af glukosesirup, sukker, sukret kondenseret mælk, palmeolie, melasse, saltet smør, salt, anisolie, lakridsekstrakt samt naturlig vanilje- og smøraroma. Ovenpå er der et lag mælkechokolade med bl.a. kakaomasse, kakaosmør, sødmælkspulver og vallepulver.

  • Hvor mange kalorier er der i karamellerne?

    Der er 448 kcal og 1883 kJ pr. 100 g. Samme 100 g indeholder 18 g fedt, 69 g kulhydrater, 2,5 g protein og 0,86 g salt.

  • Hvordan opbevarer jeg karamellerne bedst?

    Opbevar posen tørt og ikke for varmt, så chokoladen holder sig pæn og ikke smelter. Se holdbarhedsdatoen på posen.

  • Hvad koster Karameller hos Rema 1000?

    Karameller koster 24,95 kr. (166,33 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Karameller på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Karameller ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Karameller?

    Karameller sælges i 150 g, svarende til 166,33 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Karameller?

    Karameller forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

13,95 kr.25 g

558,00 kr./kg

12,95 kr.60 g

215,83 kr./kg

20,00 kr.170 g

117,65 kr./kg

12,95 kr.60 g

215,83 kr./kg

12,95 kr.81 g

159,88 kr./kg

12,95 kr.81 g

159,88 kr./kg