RadarSuper
Salmiak pastiller

Annonce

Rema 1000 · Tyggegummi & bolcher · Fisherman's Friend

Salmiak pastiller

13,95 kr.558,00 kr./kg

Størrelse: 25 g

Arbejdstid: 3 min

Annonce

Salmiak pastiller koster 13,95 kr. (558,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

sødestof (sorbitol), aromaer (lakridsekstrakt, menthol, ammoniumglycyrrhizinat, pebermynteolie), ammoniumchlorid 5%, antiklumpningsmiddel (magnesiumsalte af fedtsyrer).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.017 kJ / 244 kcal
Fedt1,2 g
heraf mættede fedtsyrer1,1 g
Kulhydrat92 g
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein0,6 g
Salt0,3 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Salmiakpastiller med lakrids og mentol, tilsat ammoniumchlorid — det klassiske, skarpe salmiakbid, som mange kender fra Fisherman's Friend. Ifølge ingredienslisten er sødemidlet sorbitol, og smagen kommer fra lakridsekstrakt, menthol, ammoniumglycyrrhizinat og pebermynteolie, mens ammoniumchlorid udgør 5 %. Magnesiumsalte af fedtsyrer er tilsat for at forhindre, at pastillerne klumper sammen.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 244 kcal, 92 g kulhydrater og 0,6 g protein, mens fedtindholdet er lavt på 1,2 g. Saltindholdet ligger på 0,25 g pr. 100 g.

Pastillerne bruges typisk som en frisk og markant smagsoplevelse i løbet af dagen — tag en enkelt eller to, når du har brug for noget skarpt og kølende i munden. Den lille pose på 25 g passer i lommen eller tasken og er nem at have med.

Opbevares tørt og ikke for varmt, så pastillerne ikke klumper eller mister bid. Indholdet af sorbitol betyder, at større mængder kan virke afførende.

Hvorfor kiloprisen ser så høj ud

558,00 kr. pr. kilo lyder dramatisk, men skyldes udelukkende, at posen kun vejer 25 gram — omregningen til kilo forstørrer enhver lille pris. Pastiller og halstabletter sælges i denne størrelsesorden i hele kategorien, og kiloprisen er derfor mindre brugbar til sammenligning her end ved fødevarer, der faktisk købes i større portioner.

Ammoniumchlorid er salmiaksmagen

De 5 % ammoniumchlorid på ingredienslisten er selve salmiaksaltet — det, der giver den skarpe, salte smag, salmiaklakrids er kendt for i hele Norden. Kombineret med lakridsekstrakt, menthol og pebermynteolie giver det pastillens karakteristiske, kraftige smagsprofil.

Sødet med sorbitol, ikke sukker

Kulhydratindholdet på 92 gram pr. 100 gram kommer næsten udelukkende fra sødestoffet sorbitol, ikke fra sukker — deraf mærket Ikke tilsat sukker. Sorbitol og andre sukkeralkoholer kan i store mængder virke let afførende, hvilket gælder generelt for sukkerfrie slikvarer og ikke er en særlig egenskab ved netop denne pastil.

Detaljer om varen

Mærke
Fisherman's Friend
Størrelse
25 g

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

13,95 kr.13,95 kr.13,96 kr.13,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1313,95 kr.
2026-09-0113,95 kr.
2026-09-1713,95 kr.
2026-10-0113,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Fisherman's Friend salmiakpastiller?

    Ifølge ingredienslisten indeholder de sødestof (sorbitol), aromaer i form af lakridsekstrakt, menthol, ammoniumglycyrrhizinat og pebermynteolie, ammoniumchlorid 5 % samt antiklumpningsmidlet magnesiumsalte af fedtsyrer.

  • Hvor mange kalorier er der i pastillerne?

    Der er 244 kcal og 1017 kJ pr. 100 g. Kulhydratindholdet er 92 g pr. 100 g, fedt 1,2 g og protein 0,6 g pr. 100 g.

  • Hvordan opbevares posen bedst?

    Pastillerne bør opbevares tørt og ikke for varmt, så de ikke klumper sammen eller mister deres bid. Den lille pose på 25 g er nem at have med i lommen eller tasken.

  • Hvad koster Salmiak pastiller hos Rema 1000?

    Salmiak pastiller koster 13,95 kr. (558,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Salmiak pastiller på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Salmiak pastiller ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Salmiak pastiller?

    Salmiak pastiller sælges i 25 g, svarende til 558,00 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Salmiak pastiller?

    Salmiak pastiller forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

24,95 kr.150 g

166,33 kr./kg

12,95 kr.60 g

215,83 kr./kg

20,00 kr.170 g

117,65 kr./kg

12,95 kr.60 g

215,83 kr./kg

12,95 kr.81 g

159,88 kr./kg

12,95 kr.81 g

159,88 kr./kg