RadarSuper
Peppermint gum

Annonce

Rema 1000 · Tyggegummi & bolcher · Rema 1000

Peppermint gum

12,95 kr.215,83 kr./kg

Størrelse: 60 g

Nutri-ScoreB
Arbejdstid: 2,8 min

Annonce

Peppermint gum koster 12,95 kr. (215,83 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

66 % sødestoffer (E 420, E 953, E 965, E 967, E 955), 29 % gummibase (indeholder palmeolie), 2 % fortykningsmiddel (E 414), pebermyntearoma, aroma, fugtighedsbevarende midler (E 1518 vegetabilsk, E 422 vegetabilsk), emulgator (E 322 vegetabilsk), overfladebehandlingsmiddel (E 903), farvestof (E 133).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi735 kJ / 176 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer0,4 g
Kulhydrat68 g
heraf sukkerarter—
Kostfibre1,9 g
Protein—
Salt—

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Peppermint Gum fra Rema 1000 er en sukkerfri tyggegummi med pebermyntesmag, pakket i en pose på 60 g. Den er bygget op omkring 66 % sødestoffer, hvoraf størstedelen er sukkeralkoholer som E 420 (sorbitol), E 953 (isomalt), E 965 (maltitol) og E 967 (xylitol), suppleret med E 955 (sucralose). Selve tyggegummibasen udgør 29 % og indeholder palmeolie, mens E 414 (gummi arabicum) fungerer som fortykningsmiddel. Smagen kommer fra pebermyntearoma og aroma, og der er desuden tilsat fugtighedsbevarende midler, emulgator, overfladebehandlingsmiddel og farvestof E 133.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 176 kcal og 735 kJ, med 68 g kulhydrater og 1,9 g fibre. Mættet fedt er opgjort til 0,4 g. Nutri-Score er B.

Tyggegummi bruges typisk til at friske ånden op efter måltider eller i løbet af dagen, og posens størrelse på 60 g gør den nem at have liggende derhjemme eller tage med. Opbevares tørt og ved stuetemperatur, så stykkerne ikke klumper sammen.

Kiloprisen for tyggegummiet

60 gram til 12,95 kr. giver 215,83 kr. pr. kilo for et sukkerfrit tyggegummi i pebermyntesmag under Remas eget mærke.

Fem sødestoffer — ikke sukker

Ingredienslisten viser fem forskellige sødestoffer: sorbitol (E 420), isomalt (E 953), maltitol (E 965), xylitol (E 967) og sucralose (E 955), som tilsammen udgør 66 % af produktet. Kombinationen er almindelig i sukkerfrit tyggegummi for at opnå både sødme og den rette tekstur.

Xylitol er særligt kendt for ikke at kunne omdannes af mundens bakterier til syre, i modsætning til sukker — en generel, veldokumenteret egenskab ved stoffet.

Værd at vide ved indtagelse af flere stykker

Sødestofferne sorbitol, isomalt og maltitol tilhører gruppen polyoler, som er kendt for at kunne have en afførende effekt ved indtagelse i større mængder — en generel egenskab ved stofferne, ikke noget specifikt for netop denne pose tyggegummi.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
60 g
Stregkode (EAN)
5705830008121

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

12,95 kr.12,95 kr.12,96 kr.12,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1312,95 kr.
2026-09-0112,95 kr.
2026-09-1712,95 kr.
2026-10-0112,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Er Peppermint Gum sukkerfri?

    Ja, ingredienslisten viser ingen sukkerarter, men 66 % sødestoffer, heriblandt sukkeralkoholerne E 420, E 953, E 965 og E 967 samt E 955.

  • Hvad indeholder Peppermint Gum?

    Ud over sødestoffer indeholder den 29 % gummibase med palmeolie, fortykningsmiddel E 414, pebermyntearoma, aroma, fugtighedsbevarende midler, emulgator E 322, overfladebehandlingsmiddel E 903 og farvestof E 133.

  • Hvordan opbevares Peppermint Gum bedst?

    Posens 60 g tyggegummi bør opbevares tørt og ved stuetemperatur, så stykkerne bevarer konsistensen og ikke klumper sammen.

  • Hvad koster Peppermint gum hos Rema 1000?

    Peppermint gum koster 12,95 kr. (215,83 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Peppermint gum på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Peppermint gum ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Peppermint gum?

    Peppermint gum sælges i 60 g, svarende til 215,83 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Peppermint gum?

    Peppermint gum forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

13,95 kr.25 g

558,00 kr./kg

24,95 kr.150 g

166,33 kr./kg

20,00 kr.170 g

117,65 kr./kg

12,95 kr.60 g

215,83 kr./kg

12,95 kr.81 g

159,88 kr./kg

12,95 kr.81 g

159,88 kr./kg