RadarSuper
Vegansk steak

Annonce

Rema 1000 · Færdigretter · Vevia, Med Bbq Marinade

Vegansk steak

25,16 kr.157,25 kr./kg

Størrelse: 160 g

Arbejdstid: 5,4 min

Annonce

Vegansk steak koster 25,16 kr. (157,25 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

90% vegansk steak (vand, rapsolie, 9,9% tekstureret SOJAPROTEIN, 5,1% HVEDEGLUTEN, fortykningsmiddel: cellulose (E460); emulgator: methylcellulose (E461); surhedsregulerende middel: kaliumlaktat (E326); naturlig aroma, konserveringsmidler: natriumacetater (E262), kaliumacetat (E261); farvede fødevare: rødbedesaftkoncentrat; karamelliseret sukker, salt, dextrose, maltodextrin), 10% marinade (rapsolie, krydderier (indeholder gule SENNEPSFRØ), salt, sukker, palmefedt, lagereddike, krydderiekstrakter, krydderurter).Kan indeholde spor af æg, mælk, sesam, selleri og sulfit.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.039,2 kJ / 261 kcal
Fedt20 g
heraf mættede fedtsyrer2,2 g
Kulhydrat6,6 g
heraf sukkerarter1,7 g
Kostfibre—
Protein11 g
Salt1,8 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Vevia Vegansk Steak med BBQ Marinade er et plantebaseret alternativ til en klassisk bøf, tilsat en færdig marinade, så den er klar til at gå direkte på panden. Selve steaken udgør 90 % af produktet og er bygget op omkring vand, rapsolie, tekstureret sojaprotein og hvedegluten, som giver den en fast, kødagtig bid. Farven kommer fra rødbedesaftkoncentrat, og konsistensen understøttes af cellulose og methylcellulose. De sidste 10 % er en BBQ-marinade med rapsolie, krydderier, heriblandt gule sennepsfrø, lagereddike og krydderurter.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 261 kcal, 20 g fedt, hvoraf 2,2 g mættet, 6,6 g kulhydrat, 1,7 g sukker, 11 g protein og 1,77 g salt. Proteinindholdet på 11 g pr. 100 g gør den til et reelt indslag i et måltid frem for kun et tilbehør.

Brug den som du ville bruge en marineret bøf: steg den på en varm pande et par minutter på hver side, og servér den med kartofler, ovnbagte grøntsager, i en burger eller skåret i strimler over en salat. Pakken indeholder 160 g, hvilket typisk dækker én portion. Opbevares køligt, og efter åbning bør resten lægges på køl og spises inden for et par dage.

BBQ mod paprika — samme pris, forskellig marinade

Begge veganske steaks fra Vevia sælges i bakker på 160 gram til 25,16 kr., svarende til 157,25 kr. pr. kilo — nøjagtig samme pris for begge varianter. Forskellen ligger alene i marinaden: BBQ-versionen er sødere og røgfyldt, mens paprika-versionen har en mildere, krydret smag.

Hvad består den veganske steak af

90 % er selve steaken, bygget op af tekstureret sojaprotein (9,9 %) og hvedegluten (5,1 %) som de vigtigste proteinkilder, bundet med fortykningsmidler og farvet med rødbedesaftkoncentrat. De resterende 10 % er BBQ-marinaden med rapsolie, sennepsfrø, sukker og palmefedt. Varen kan indeholde spor af æg, mælk, sesam, selleri og sulfit fra produktionen.

Sådan steges den veganske BBQ-steak

Steaken er allerede marineret og klar til panden eller grillen: et par minutter på hver side ved middel-høj varme, til overfladen er let sprød og karamelliseret. Server med samme tilbehør som en almindelig grillsteak — bagte kartofler, salat eller grillede grøntsager.

Detaljer om varen

Mærke
Vevia, Med Bbq Marinade
Størrelse
160 g
Stregkode (EAN)
4043362205542

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

25,16 kr.25,16 kr.25,17 kr.25,16 kr.20. aug.4. sep.20. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-2025,16 kr.
2026-09-0425,16 kr.
2026-09-2025,16 kr.
2026-10-0425,16 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er Vevia Vegansk Steak lavet af?

    Den består af 90 % vegansk steak og 10 % marinade. Steaken er bygget op omkring vand, rapsolie, tekstureret sojaprotein og hvedegluten, mens marinaden indeholder rapsolie, krydderier, heriblandt gule sennepsfrø, salt, sukker, palmefedt, lagereddike, krydderiekstrakter og krydderurter.

  • Hvordan tilbereder jeg den?

    Den er allerede marineret og kan steges direkte på en varm pande et par minutter på hver side. Servér den med kartofler, ovnbagte grøntsager, i en burger eller skåret i strimler over en salat.

  • Hvor meget protein indeholder den?

    Næringsindholdet viser 11 g protein pr. 100 g. Pakken indeholder 160 g.

  • Hvad koster Vegansk steak hos Rema 1000?

    Vegansk steak koster 25,16 kr. (157,25 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Vegansk steak på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Vegansk steak ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Vegansk steak?

    Vegansk steak sælges i 160 g, svarende til 157,25 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Vegansk steak?

    Vegansk steak forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

20,00 kr.160 g

125,00 kr./kg

29,95 kr.400 g

74,88 kr./kg

15,00 kr.200 g

75,00 kr./kg

15,00 kr.200 g

75,00 kr./kg

16,17 kr.270 g

59,89 kr./kg

18,02 kr.260 g

69,31 kr./kg