RadarSuper
Pasta carbonara

Annonce

Rema 1000 · Færdigretter

Pasta carbonara

29,95 kr.74,88 kr./kg

Størrelse: 400 g

Arbejdstid: 6,4 min

Annonce

Pasta carbonara koster 29,95 kr. (74,88 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

48% kogt pasta (vand, DURUMHVEDEMEL), SØDMÆLK, vand, 9% bacon (brystflæsk af gris, salt, dextrose, konserveringsmidler (natriumnitrit, kaliumnitrat, natriumacetater), antioxidanter (natriumascorbat, natriumcitrater), stabilisator (diphosphater), syre (calciumlactat), røgaroma, rosmarin), smør, 2,5% FLØDE, 2% ost (MÆLK, salt, osteløbe, konserveringsmiddel (lysozym fra ÆG)), solsikkeolie, løg, modificeret majsstivelse, HVEDEMEL , aroma (indeholder MÆLK), salt, peber, muskatnød, stabilisator (carrageenan).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi793 kJ / 189 kcal
Fedt8,2 g
heraf mættede fedtsyrer4 g
Kulhydrat22 g
heraf sukkerarter2 g
Kostfibre0,9 g
Protein6,4 g
Salt0,4 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En færdigret af kogt pasta vendt i en flødebaseret sauce med bacon, løg og ost. Pastadelen udgør 48% og er kogt på durumhvedemel, mens saucen bygges op af sødmælk, vand, smør, fløde og ost tilsat muskatnød og peber. Baconen er lavet af brystflæsk af gris og er røget med rosmarin.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 189 kcal, 8,2 g fedt heraf 4,0 g mættet, 22 g kulhydrat med 2,0 g sukker, 0,9 g fiber, 6,4 g protein og 0,37 g salt. Det giver en mættende ret med et moderat proteinindhold og et saltniveau, der passer til et almindeligt måltid.

Retten er klar til at varme og passer til en travl hverdag, hvor man vil have en cremet pastaret uden at lave sauce fra bunden. Den kan spises som den er, eventuelt med et drys ekstra ost eller friskkværnet peber over.

Pakken indeholder 400 g. Opbevares køligt, og efter åbning bør resten lægges på køl og bruges inden for et par dage. Følg anvisningen på emballagen for opvarmning.

Ingredienslisten: hvor meget bacon og ost er der egentlig i bakken?

9 % bacon og 2 % ost er de to kødrige/mejeriprægede ingredienser, der giver retten navn, mens 48 % kogt pasta og sødmælk udgør hovedparten af vægten. Det forklarer, hvorfor proteinindholdet på 6,4 gram pr. 100 gram er relativt beskedent til en carbonara — pasta og sovs fylder mest i bakken, ikke kødet.

Hvorfor indeholder baconen nitrit og nitrat?

Natriumnitrit og kaliumnitrat er standard konserveringsmidler i forarbejdet, saltet svinekød som bacon. De hæmmer bakterievækst, herunder botulisme-bakterier, og bevarer samtidig kødets lyserøde farve. De indgår ikke for smagens skyld, men som en sikkerhedsforanstaltning i produktionen af saltet kød.

Pasta carbonara vs. kartoffelomelet — samme kilopris, forskellig ret

Carbonaraen koster 74,88 kr. pr. kilo, mens den spanske kartoffelomelet fra samme afdeling koster 75,00 kr. pr. kilo — praktisk talt identisk, selvom retterne har helt forskellig sammensætning. Det viser, at kiloprisen i afdelingen 'Nemt & hurtigt' ikke nødvendigvis følger, hvor meget kød eller æg en ret indeholder.

Detaljer om varen

Størrelse
400 g
Stregkode (EAN)
5712849003627

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

29,95 kr.29,95 kr.29,96 kr.29,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1329,95 kr.
2026-09-0129,95 kr.
2026-09-1729,95 kr.
2026-10-0229,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder pasta carbonara?

    Kogt pasta på durumhvedemel, sødmælk, vand, bacon af brystflæsk, smør, fløde, ost, solsikkeolie, løg, modificeret majsstivelse, hvedemel, aroma, salt, peber og muskatnød.

  • Hvordan opbevarer jeg den?

    Opbevares køligt. Efter åbning sættes resten på køl og bør bruges inden for et par dage.

  • Hvor meget er der i pakken?

    Pakken indeholder 400 g færdigret.

  • Hvad koster Pasta carbonara hos Rema 1000?

    Pasta carbonara koster 29,95 kr. (74,88 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Pasta carbonara på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Pasta carbonara ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Pasta carbonara?

    Pasta carbonara sælges i 400 g, svarende til 74,88 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Pasta carbonara?

    Pasta carbonara forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

21,95 kr.160 g

137,19 kr./kg

15,00 kr.200 g

75,00 kr./kg

15,00 kr.200 g

75,00 kr./kg

16,17 kr.270 g

59,89 kr./kg

18,02 kr.260 g

69,31 kr./kg

18,02 kr.200 g

90,10 kr./kg