RadarSuper
Spansk kartoffelomelet

Annonce

Rema 1000 · Færdigretter · M. Spinat

Spansk kartoffelomelet

15,00 kr.75,00 kr./kg

Størrelse: 200 g

Arbejdstid: 3,2 min

Annonce

Spansk kartoffelomelet koster 15,00 kr. (75,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Pasteuriseret ÆG fra EU, stegte kartofler 25% (kartofler fra EU/ikke EU, solsikkeolie), spinat 24%, solsikkeolie, stegte løg (løg, jomfruolivenolie, salt), salt, ÆGgepulver, stabilisatorer (E407, E410, E415, E508), modificeret stivelse , maltodextrin, olivenolie, surhedregulerende middel E330.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi610 kJ / 146 kcal
Fedt8,1 g
heraf mættede fedtsyrer1,2 g
Kulhydrat13 g
heraf sukkerarter0,8 g
Kostfibre2 g
Protein4,3 g
Salt0,9 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En spansk kartoffelomelet med spinat er en færdigret, hvor æg, kartofler og spinat er samlet i en tæt, skivevenlig form. Ifølge ingredienslisten er grundlaget pasteuriserede æg fra EU, mens kartoflerne udgør 25% og spinaten 24%. Derudover indgår stegte løg, solsikkeolie, olivenolie samt æggepulver, og konsistensen holdes på plads af stabilisatorer og modificeret stivelse.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 146 kcal, 8,1 g fedt – heraf 1,2 g mættet – 13 g kulhydrater, 0,8 g sukker, 2 g fiber, 4,3 g protein og 0,89 g salt. Det giver en mellemmåltidstung bid med både æggeprotein og grønt.

I det danske køkken er en kartoffelomelet oplagt som hurtig frokostret, som tapas-lignende anretning eller skåret i tern i en salat. Spinatversionen kan spises kold eller lun, og den passer til en let middag sammen med brød eller en grøn salat.

Pakken på 200 g er portionsvenlig og nem at have liggende. Opbevares køligt og tørt; følg emballagens anvisning om opbevaring og holdbarhed, og brug varen inden for den angivne dato.

Kiloprisen og butikstilgængelighed

75,00 kr. pr. kilo for pakningen på 200 gram til 15,00 kr. Varen indgår ikke i alle Rema 1000-butikkers faste sortiment, så det kan være en god idé at tjekke tilgængeligheden lokalt, hvis den skal indgå fast på indkøbslisten, frem for at regne med den ved hvert besøg.

Fra klassisk tortilla til færdigret med spinat

Den traditionelle spanske tortilla española laves af æg, kartofler, løg og olivenolie. Denne version tilføjer spinat som fjerde hovedingrediens og bruger stabilisatorer samt modificeret stivelse for at holde konsistensen ensartet, når retten fremstilles industrielt og skal kunne opvarmes direkte, i modsætning til en hjemmelavet version stegt fra bunden.

Sådan opvarmes omeletten bedst

Opvarm ved middel varme i ovn eller på pande, til retten er varm igennem. For høj varme risikerer at tørre ægmassen ud i kanterne, mens midten stadig er kold. Server varm som let hovedret eller lunken som tilbehør til salat eller brød, som det er traditionelt for tortilla española i Spanien.

Detaljer om varen

Mærke
M. Spinat
Størrelse
200 g
Stregkode (EAN)
5703855101483

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

15,00 kr.15,00 kr.15,01 kr.15,00 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1315,00 kr.
2026-09-0115,00 kr.
2026-09-1715,00 kr.
2026-10-0115,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder en spansk kartoffelomelet med spinat?

    Ifølge ingredienslisten indeholder den pasteuriserede æg fra EU, stegte kartofler (25%), spinat (24%), solsikkeolie, stegte løg, salt, æggepulver, stabilisatorer, modificeret stivelse, maltodextrin, olivenolie og surhedsregulerende middel E330.

  • Hvordan kan man spise den?

    Den kan spises kold eller lun, for eksempel som hurtig frokostret, som del af et tapasbord eller skåret i tern i en salat. Den passer også til en let middag med brød eller grøn salat.

  • Hvordan opbevares den, og hvor længe holder den?

    Opbevar den køligt og tørt, og følg emballagens anvisning om opbevaring og holdbarhed. Brug varen inden for den angivne dato.

  • Hvad koster Spansk kartoffelomelet hos Rema 1000?

    Spansk kartoffelomelet koster 15,00 kr. (75,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Spansk kartoffelomelet på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Spansk kartoffelomelet ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Spansk kartoffelomelet?

    Spansk kartoffelomelet sælges i 200 g, svarende til 75,00 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Spansk kartoffelomelet?

    Spansk kartoffelomelet forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

21,95 kr.160 g

137,19 kr./kg

29,95 kr.400 g

74,88 kr./kg

15,00 kr.200 g

75,00 kr./kg

16,17 kr.270 g

59,89 kr./kg

18,02 kr.260 g

69,31 kr./kg

18,02 kr.200 g

90,10 kr./kg