Annonce
Rema 1000 · Tyggegummi & bolcher · V6
White spearmint
Størrelse: 24 g
Annonce
White spearmint koster 15,00 kr. (625,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 3. oktober 2026.
Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.
Ingredienser og allergener
Ingredienser
Sødestoffer/sötningsmedel (maltitoler, sorbitol, xylitol, sucralose), gummibase, aromaer, fortykningsmiddel/förtjockningsmedel (E414), fugtighedsbevarende middel (E422), emulgatorer/emulgeringsmedel (natriumstearat 0,6%, E322), overfladebehandlingsmiddel/ytbehandlingsmedel (E903).
Næringsindhold
| Næringsindhold | pr. 100 g |
|---|---|
| Energi | 687 kJ / 165 kcal |
| Fedt | 0,7 g |
| heraf mættede fedtsyrer | 0,6 g |
| Kulhydrat | 65 g |
| heraf sukkerarter | — |
| Kostfibre | — |
| Protein | — |
| Salt | 0,2 g |
Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.
Om denne vare
V6 White Spearmint er et sukkerfrit tyggegummi med smag af grøn mynte. Den hvide farve og den friske myntesmag gør den til en klassisk mundfriskhed efter måltider eller i løbet af dagen.
Indholdet består af sødestofferne maltitol, sorbitol, xylitol og sucralose, gummibase, aromaer samt hjælpestoffer som fortykningsmidlet E414, fugtighedsbevareren E422, emulgatorerne natriumstearat og E322 og overfladebehandlingsmidlet E903. Tyggegummiet er altså sukkerfrit og sødet med en blanding af sukkeralkoholer og sucralose.
Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 165 kcal og 687 kJ, med 0,7 g fedt — heraf 0,6 g mættet fedt — 65 g kulhydrater og 0,2 g salt. Da der er tale om tyggegummi, spises det ikke, og mængderne pr. 100 g svarer ikke til en normal portion.
Pakken indeholder 24 g. Tyggegummi bør opbevares tørt og ved stuetemperatur, så konsistensen og smagen bevares. Den lille pakkestørrelse passer i lommen eller tasken og kan nemt tages med.
Bemærk, at sukkeralkoholer i større mængder kan virke afførende.
Samme pris som Dental Peppermint
I dette udtræk koster både White Spearmint og Dental Peppermint fra V6 præcis 15 kr. for 24 gram, svarende til 625 kr. pr. kilo for begge. Valget mellem de to er dermed et rent smagsvalg — spearmint eller peppermint — uden nogen prismæssig forskel at tage stilling til.
Hvorfor er tyggegummiet sukkerfrit
Sødmen kommer fra sukkeralkoholerne maltitoler, sorbitol og xylitol samt sødestoffet sucralose i stedet for sukker, hvilket giver mærket Ikke tilsat sukker. Fortykningsmidlet E 414 og fugtighedsbevareren E 422 holder tyggegummiet blødt og elastisk, mens E 903 giver stykkerne deres blanke overflade.
Kalorier og indhold pr. 100 gram
165 kcal pr. 100 gram med under 0,5 gram sukkerarter — en typisk profil for sukkerfrit tyggegummi, hvor kulhydratindholdet (65 gram pr. 100 gram) primært stammer fra sukkeralkoholerne og ikke fra almindeligt sukker.
Detaljer om varen
- Mærke
- V6
- Størrelse
- 24 g
- Stregkode (EAN)
- 8723400874973
Prishistorik
Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.
| Dato | Pris |
|---|---|
| 2026-08-19 | 15,00 kr. |
| 2026-09-03 | 15,00 kr. |
| 2026-09-19 | 15,00 kr. |
| 2026-10-03 | 15,00 kr. |
Ofte stillede spørgsmål
Er V6 White Spearmint sukkerfrit?
Ja, det er sødet med maltitol, sorbitol, xylitol og sucralose i stedet for sukker.
Hvordan opbevares V6 White Spearmint bedst?
Tørt og ved stuetemperatur, så konsistensen og smagen bevares.
Hvor meget vejer pakken?
Pakken indeholder 24 g tyggegummi.
Hvad koster White spearmint hos Rema 1000?
White spearmint koster 15,00 kr. (625,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 3. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.
Er White spearmint på tilbud hos Rema 1000?
Ved vores seneste registrering var White spearmint ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.
Hvilken størrelse har White spearmint?
White spearmint sælges i 24 g, svarende til 625,00 kr./kg.
Hvor kan man købe White spearmint?
White spearmint forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.
Samme vare i andre kæder
Annonce