RadarSuper
Tysk landskinke

Annonce

Rema 1000 · Pålæg & ost · Rema 1000

Tysk landskinke

14,95 kr.149,50 kr./kg

Størrelse: 100 g

Arbejdstid: 3,2 min

Annonce

Tysk landskinke koster 14,95 kr. (149,50 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

95% skinkekød, salt, dextrose, stabilisatorer (E 450, E 451), antioxidant (E 301), løvstikkepulver, konserverignsmidel (E 250), vand.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi455 kJ / 108 kcal
Fedt3 g
heraf mættede fedtsyrer1,5 g
Kulhydrat1 g
heraf sukkerarter1 g
Kostfibre—
Protein19 g
Salt2 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Tysk landskinke fra Rema 1000 er en skivet pålægsvare på 100 g, fremstillet af 95 % skinkekød. Ud over kødet indeholder den salt, dextrose, stabilisatorer (E 450, E 451), antioxidant (E 301), løvstikkepulver, konserveringsmidlet E 250 samt vand.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 108 kcal og 455 kJ, 3 g fedt heraf 1,5 g mættet, 1 g kulhydrat hvoraf 1 g sukker, 19 g protein og 2 g salt. Det gør den til et proteinrigt pålæg med et forholdsvis højt saltindhold.

I det danske køkken hører landskinke hjemme på rugbrødsmaden, i den kolde frokostret og på smørrebrødet, hvor den ofte lægges sammen med æg, remoulade eller syltede agurker. Den kan også bruges som fyld i en sandwich eller rulles om en stang asparges.

Pakken på 100 g er en lille, færdigskivet portion, der passer til et par måltider. Opbevares køligt, og da den er skivet, bør den bruges inden for kort tid efter åbning, så den ikke tørrer ud.

Hvorfor skinken bærer Nøglehulsmærket

Nøglehullet kræver blandt andet et lavt fedtindhold inden for varegruppen kødpålæg. Med kun 3,0 gram fedt og 1,5 gram mættet fedt pr. 100 gram, mod flere procents fedt i eksempelvis paté og pølser, opfylder denne skinke kriterierne — det er den magre skinkekødsandel på 95 %, der gør udslaget, ikke en generel regel om, at al skinke automatisk kvalificerer.

Hvad E 250 gør i modnet skinke

E 250, natriumnitrit, er et standardkonserveringsmiddel i modnet og saltet skinke. Det hæmmer væksten af farlige bakterier som Clostridium botulinum og giver samtidig skinken dens karakteristiske lyserøde farve, som ellers ville blive gråbrun under tilberedning og lagring — samme funktion, som nitrit har i stort set alle tilsvarende skinke- og pølseprodukter.

Kilopris blandt kølepålægget

149,50 kr. pr. kilo placerer landskinken mellem laksepatéen (94,75 kr. pr. kilo) og Castellos lagrede specialoste (184,75 kr. pr. kilo) i samme netbutik. Forskellen afspejler både råvare og forarbejdningsgrad: en mager, tyndtskåret skinke prissættes typisk lavere pr. kilo end en fed, langtidslagret ost.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
100 g
Stregkode (EAN)
5705830605313

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

14,95 kr.14,95 kr.14,96 kr.14,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1314,95 kr.
2026-09-0114,95 kr.
2026-09-1714,95 kr.
2026-10-0114,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor meget protein er der i tysk landskinke fra Rema 1000?

    Der er 19 g protein pr. 100 g ifølge næringsindholdet.

  • Hvad indeholder tysk landskinke fra Rema 1000?

    95 % skinkekød samt salt, dextrose, stabilisatorer (E 450, E 451), antioxidant (E 301), løvstikkepulver, konserveringsmidlet E 250 og vand.

  • Hvor meget salt er der i landskinken?

    Saltindholdet er 2 g pr. 100 g.

  • Hvad koster Tysk landskinke hos Rema 1000?

    Tysk landskinke koster 14,95 kr. (149,50 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Tysk landskinke på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Tysk landskinke ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Tysk landskinke?

    Tysk landskinke sælges i 100 g, svarende til 149,50 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Tysk landskinke?

    Tysk landskinke forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

16,95 kr.150 g

113,00 kr./kg

20,09 kr.400 g

50,23 kr./kg

14,95 kr.120 g

124,58 kr./kg

12,13 kr.140 g

86,64 kr./kg

12,95 kr.120 g

107,92 kr./kg

14,95 kr.120 g

124,58 kr./kg