RadarSuper
Røget filet

Annonce

Rema 1000 · Pålæg & ost · Rema 1000

Røget filet

14,95 kr.124,58 kr./kg

Størrelse: 120 g

Udvikling: +24,6 %Arbejdstid: 3,2 min

Annonce

Røget filet koster 14,95 kr. (124,58 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

93 % kam af gris, 3 % vand,surhedsregulerende midler (E 262,E 325 vegetabilsk), salt, stabilisatorer (E 452, E 451, E 450),antioxidant (E 301), dextrose, konserveringsmiddel (E 250).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi448 kJ / 106 kcal
Fedt2,7 g
heraf mættede fedtsyrer0,9 g
Kulhydrat1,5 g
heraf sukkerarter1,5 g
Kostfibre—
Protein19 g
Salt2,3 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Røget filet af kam af gris, skåret i tynde skiver og klar til brug. Med 93 % kød er det en mager pålægsvare med 19 g protein pr. 100 g og kun 2,7 g fedt, hvoraf 0,9 g er mættet. Saltindholdet ligger på 2,3 g pr. 100 g, så smagen er tydeligt saltet og røget.

I det danske køkken hører røget filet især hjemme på morgenbordet og i madpakken, hvor den lægges på rugbrød eller brød, gerne med lidt agurk, tomat eller en klat sennep. Den kan også bruges som hurtigt protein i en salat, i en sandwich eller som fyld i en omelet.

Pakken indeholder 120 g, hvilket typisk svarer til et par portioner pålæg. Opbevar den køligt, og hold øje med holdbarhedsdatoen på pakken. Åbnet emballage bør lukkes tæt og spises inden for få dage.

Tilbuddet regnet igennem

Normalprisen 14,95 kr. for 120 gram svarer til 124,58 kr. pr. kilo. Til tilbudsprisen 12,00 kr. er kiloprisen 100,00 kr. — et fald på knap 20 %, udregnet direkte af de to priser, Rema selv oplyser for pakken.

Hvad fosfaterne gør i pålægget

E 450, E 451 og E 452 er fosfater, der binder vand og holder skiverne saftige efter skæring. De er almindelige i skiveskåret pålæg som denne, men ikke et krav i al pålægsproduktion — relevant at kende, hvis man ønsker at begrænse tilsat fosfat i kosten.

Røget filet mod kyllingebryst — samme afdeling

Begge sælges i 120-grams pakker som pålæg i samme del af køledisken. Kyllingebrystet koster 134,50 kr. pr. kilo ved normalpris, mens den røgede filet lige nu koster 100,00 kr. pr. kilo på tilbud — forskellen skyldes primært den aktuelle kampagne, ikke en fast prisrangering mellem de to kødtyper.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
120 g
Stregkode (EAN)
5705830500021

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

12,00 kr.12,98 kr.13,97 kr.14,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1312,00 kr.
2026-09-0114,95 kr.
2026-09-1714,95 kr.
2026-10-0114,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er røget filet lavet af?

    Den indeholder 93 % kam af gris samt vand, salt, dextrose og flere tilsætningsstoffer, herunder surhedsregulerende midler, stabilisatorer, antioxidant og konserveringsmiddel.

  • Hvordan bruges røget filet?

    Den lægges typisk på rugbrød eller andet brød som pålæg, men kan også bruges i salater, sandwich og omeletter.

  • Hvor meget protein er der i røget filet?

    Der er 19 g protein pr. 100 g, og fedtindholdet er 2,7 g pr. 100 g, hvoraf 0,9 g er mættet fedt.

  • Hvad koster Røget filet hos Rema 1000?

    Røget filet koster 14,95 kr. (124,58 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Røget filet på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Røget filet ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Røget filet?

    Røget filet sælges i 120 g, svarende til 124,58 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Røget filet?

    Røget filet forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

16,95 kr.150 g

113,00 kr./kg

20,09 kr.400 g

50,23 kr./kg

14,95 kr.120 g

124,58 kr./kg

12,13 kr.140 g

86,64 kr./kg

12,95 kr.120 g

107,92 kr./kg

13,02 kr.140 g

93,00 kr./kg