Annonce
Rema 1000 · Grøntsags- & frugtkonserves · Rema 1000
Tomat passata
Størrelse: 500 g
Annonce
Tomat passata koster 8,69 kr. (17,38 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.
Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.
Næringsindhold
| Næringsindhold | pr. 100 g |
|---|---|
| Energi | 130,9 kJ / 31 kcal |
| Fedt | 0,5 g |
| heraf mættede fedtsyrer | 0,1 g |
| Kulhydrat | 4,5 g |
| heraf sukkerarter | 3,9 g |
| Kostfibre | 1,3 g |
| Protein | 1,5 g |
| Salt | 1,1 g |
Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.
Om denne vare
Tomat passata er en sigtet tomatsauce lavet af modne tomater, og den har en jævn, ensartet konsistens uden kerner og klumper. Den er en fast bestanddel i det danske køkken, hvor den bruges som base i pastaretter, pizza, lasagne og gryderetter som bolognese. Den kan også bruges i supper, tømatsovs til kød eller fisk og som smagsgiver i linse- og bønneretter.
Næringsindholdet pr. 100 g viser 31 kcal, 4,5 g kulhydrater, hvoraf 3,9 g er sukkerarter, 1,3 g fibre og 1,5 g protein. Saltindholdet er 1,075 g pr. 100 g, hvilket er værd at være opmærksom på, hvis man ønsker at begrænse salt i maden. Fedtindholdet er lavt med 0,5 g, hvoraf 0,1 g er mættet fedt.
Pakken indeholder 500 g, hvilket typisk svarer til 2-3 portioner alt efter ret. Åbnet passata kan holde sig et par dage i køleskabet, og den kan også fryses ned i passende portioner, hvis man ikke bruger hele pakken på én gang. Uåbnet opbevares den tørt og ved stuetemperatur.
Kiloprisen på ren tomatpassata
8,69 kr. for 500 gram giver 17,38 kr. pr. kilo — et lavt niveau sammenlignet med færdigkrydrede pastasaucer, hvilket afspejler, at passata er en ubearbejdet basisvare uden tilsatte krydderier eller smagsgivere.
Det gør den til et økonomisk udgangspunkt for hjemmelavede saucer, hvor man selv står for krydring og reduktion.
Hvorfor passataen bærer Nøglehulsmærket
Nøglehulsmærket er Fødevarestyrelsens officielle mærke for de ernæringsmæssigt bedre valg i en varegruppe. En ren tomatpassata uden tilsat fedt eller sukker lever typisk op til kriterierne, hvilket er tilfældet her, ifølge Remas egen mærkning af varen.
Det er et konkret, verificerbart kriterium — modsat en generel sundhedspåstand — og et af de mærker, forbrugere kan bruge til hurtigt at identificere sundere valg i en given varekategori.
Passata som base — hvad det bruges til
Passata er silet, glat tomatmos uden kerner eller skind, tyndere end koncentreret tomatpuré. Det gør den velegnet som base i hjemmelavede pastasaucer, supper og gryderetter, hvor man selv tilsætter krydderier, hvidløg eller andre smagsgivere efter behov.
Modsat en færdig pastasauce fra glas giver den rene passata fuld kontrol over den endelige smag og saltindhold.
Detaljer om varen
- Mærke
- Rema 1000
- Størrelse
- 500 g
- Stregkode (EAN)
- 5705830005717
Prishistorik
Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.
| Dato | Pris |
|---|---|
| 2026-08-19 | 8,69 kr. |
| 2026-09-02 | 8,69 kr. |
| 2026-09-18 | 8,69 kr. |
| 2026-10-02 | 8,69 kr. |
Ofte stillede spørgsmål
Hvad er forskellen på tomat passata og almindelig flåede tomater?
Passata er sigtet og har en jævn konsistens uden kerner og klumper, mens flåede tomater typisk er hele eller groft hakkede tomater i væske. Passata egner sig derfor godt, når man ønsker en ensartet sauce uden at skulle blende.
Kan man fryse tomat passata?
Ja, åbnet passata kan fryses ned i passende portioner, hvis man ikke bruger hele pakken på én gang. Det er en god måde at undgå madspild på.
Hvor meget salt indeholder tomat passata?
Der er 1,075 g salt pr. 100 g. Det svarer til cirka 5,4 g salt i en hel pakke på 500 g, hvis man bruger det hele.
Hvad koster Tomat passata hos Rema 1000?
Tomat passata koster 8,69 kr. (17,38 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.
Er Tomat passata på tilbud hos Rema 1000?
Ved vores seneste registrering var Tomat passata ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.
Hvilken størrelse har Tomat passata?
Tomat passata sælges i 500 g, svarende til 17,38 kr./kg.
Hvor kan man købe Tomat passata?
Tomat passata forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.
Samme vare i andre kæder
Annonce