RadarSuper
Thor ost 45+

Annonce

Rema 1000 · Skæreost · Asgaard

Thor ost 45+

54,95 kr.120,77 kr./kg

Størrelse: 455 g

Udvikling: +22,1 %Arbejdstid: 11,5 min

Annonce

Thor ost 45+ koster 54,95 kr. (120,77 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Pasteuriseret MÆLK, salt, syrningskultur, osteløbe. Skorpe: Paraffin

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.375,5 kJ / 329 kcal
Fedt25 g
heraf mættede fedtsyrer18 g
Kulhydrat1,5 g
heraf sukkerarter0 g
Kostfibre—
Protein25 g
Salt1,8 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Thor Ost 45+ Asgaard er en fast, modnet ost af mælketypen, fremstillet af pasteuriseret mælk tilsat salt, syrningskultur og osteløbe. Skorpen er behandlet med paraffin, hvilket beskytter osten under modningen og gør den nem at håndtere i køkkenet.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 25 g protein og 25 g fedt, heraf 18 g mættet fedt. Kulhydratindholdet er lavt med 1,5 g, og der er ingen sukkerarter registreret. Saltindholdet ligger på 1,77 g pr. 100 g. Energiindholdet er 329 kcal svarende til 1375,5 kJ pr. 100 g.

Osten egner sig til skiver på brød og knækbrød, til ostebordet og som ingrediens i varme retter, hvor den smelter. Den faste konsistens gør den også velegnet til at rive over gratiner og tærter.

Opbevar osten køligt, gerne i køleskabet, og pak den ind, så overfladen ikke tørrer ud. Paraffinskorpens funktion er netop at beskytte mod udtørring, men efter åbning bør osten alligevel beskyttes. Formatet på 455 g er en praktisk størrelse til husstanden, der løbende bruger ost til måltiderne.

Hvad '45+' betyder på en dansk ost

Tallet angiver fedtindholdet i tørstof, ikke i den samlede ostemasse — en dansk mærkningskonvention, der gør det muligt at sammenligne fedtighed på tværs af oste med forskellig vandindhold. En 45+-ost er middelfed, hverken den magreste eller den mest cremede type i sortimentet.

Tilbuddet regnet igennem

Normalprisen 54,95 kr. for 455 gram svarer til 120,77 kr. pr. kilo. Til tilbudsprisen 45,00 kr. er kiloprisen 98,90 kr. — et fald på knap 18 %, udregnet direkte af de to priser, Rema selv oplyser for pakken.

Paraffinskorpen skal skæres fra

Skorpen er behandlet med paraffin for at beskytte osten mod udtørring under lagring og transport. Paraffinen er ikke beregnet til at spises og bør skæres fra, inden osten skives og serveres — en almindelig praksis for danske skæreoste med denne type overfladebehandling.

Detaljer om varen

Mærke
Asgaard
Størrelse
455 g
Stregkode (EAN)
5707673109720

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

45,00 kr.48,32 kr.51,63 kr.54,95 kr.13. aug.31. aug.16. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1345,00 kr.
2026-08-3154,95 kr.
2026-09-1649,00 kr.
2026-10-0154,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er Thor Ost 45+ Asgaard lavet af?

    Den er fremstillet af pasteuriseret mælk, salt, syrningskultur og osteløbe. Skorpen er behandlet med paraffin.

  • Hvor meget protein og fedt indeholder osten?

    Pr. 100 g indeholder den 25 g protein og 25 g fedt, heraf 18 g mættet fedt. Kulhydratindholdet er 1,5 g, og saltindholdet er 1,77 g.

  • Hvordan opbevares osten bedst?

    Opbevar den køligt, gerne i køleskabet, og pak den ind efter åbning, så overfladen ikke tørrer ud. Paraffinskorpens formål er at beskytte mod udtørring.

  • Hvad koster Thor ost 45+ hos Rema 1000?

    Thor ost 45+ koster 54,95 kr. (120,77 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Thor ost 45+ på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Thor ost 45+ ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Thor ost 45+?

    Thor ost 45+ sælges i 455 g, svarende til 120,77 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Thor ost 45+?

    Thor ost 45+ forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

64,95 kr.467 g

139,08 kr./kg

47,95 kr.220 g

217,95 kr./kg

84,44 kr.0,65 kg

129,90 kr./kg

59,95 kr.0,5 kg

119,90 kr./kg

57,26 kr.604 g

94,80 kr./kg

57,95 kr.651 g

89,02 kr./kg