RadarSuper
Mild ost 13%

Annonce

Rema 1000 · Skæreost · Cheasy

Mild ost 13%

64,95 kr.139,08 kr./kg

Størrelse: 467 g

NOVA3
Arbejdstid: 13,3 min

Annonce

Mild ost 13% koster 64,95 kr. (139,08 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Pasteuriseret MÆLK, salt, MÆLKESYREKULTUR, osteløbe (mikrobiel).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi931,5 kJ / 231 kcal
Fedt13 g
heraf mættede fedtsyrer8,3 g
Kulhydrat0,5 g
heraf sukkerarter0,5 g
Kostfibre0 g
Protein26 g
Salt14,8 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Mild Ost 13% fra Cheasy er en dansk hvid ost med en fedtprocent på 13. Den er fremstillet af pasteuriseret mælk tilsat salt, mælkesyrekultur og mikrobiel osteløbe — en enkel ingrediensliste uden tilsætningsstoffer ud over det nødvendige for ostefremstillingen.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 231 kcal, 13 g fedt (heraf 8,3 g mættet), kun 0,5 g kulhydrat og hele 26 g protein. Saltindholdet er 14,75 g pr. 100 g, hvilket er højt, som det hører sig til for ost — så husk at smage til, før du salter yderligere i retter, hvor osten indgår.

Osten er mild i smagen og skærer sig let, hvilket gør den velegnet på rugbrødsmadder, i sandwich og som pålæg. Den kan også rives eller skæres i skiver og bruges i varme retter som tærter, gratiner og saucer, hvor den smelter jævnt. Den milde profil gør den nem at kombinere med både friske urter, tomat og sennep.

Opbevar osten i køleskabet ved 2-5 °C, gerne i en tætsluttende beholder eller i originalemballagen, så den ikke tørrer ud eller optager smag fra andre varer. Tag den ud lidt før servering for den bedste smagsoplevelse. Emballagen rummer 467 g, hvilket rækker til flere måltider for en husstand.

Kiloprisen for den milde skæreost

467 gram til 64,95 kr. giver 139,08 kr. pr. kilo. Det er prisen for en mager skæreost med 13 % fedt — en lavere fedtprocent end mange traditionelle danske skæreoste, der typisk ligger på 30-45 % fedt i tørstof.

En kort ingrediensliste

Osten består af fire ingredienser: pasteuriseret mælk, salt, mælkesyrekultur og mikrobiel osteløbe. Osteløben er mikrobiel, altså fremstillet ved gæring af mikroorganismer frem for udvundet fra kalvemaver — relevant for forbrugere, der ønsker at undgå animalsk osteløbe af den klassiske type.

Protein- og calciumindhold

Pr. 100 gram indeholder osten 27 gram protein og 818 mg calcium — begge dele koncentreret fra mælken gennem osteproduktionsprocessen. Det høje proteinindhold kombineret med den lavere fedtprocent (13 gram pr. 100 gram) er sandsynligvis baggrunden for, at osten bærer Nøglehulsmærket.

Detaljer om varen

Mærke
Cheasy
Størrelse
467 g
Stregkode (EAN)
5711953164668

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

45,00 kr.51,65 kr.58,30 kr.64,95 kr.13. aug.2. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1364,95 kr.
2026-09-0264,95 kr.
2026-09-1764,95 kr.
2026-10-0164,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor meget protein er der i Cheasy Mild Ost 13%?

    Der er 26 g protein pr. 100 g ost ifølge næringsindholdet.

  • Hvordan opbevarer jeg osten bedst?

    Opbevar den i køleskabet ved 2-5 °C i en tætsluttende beholder eller i originalemballagen, så den bevarer smag og konsistens.

  • Hvad kan jeg bruge Mild Ost 13% til?

    Den milde ost egner sig til pålæg på brød, i sandwich og som ingrediens i varme retter som tærter, gratiner og saucer, hvor den smelter jævnt.

  • Hvad koster Mild ost 13% hos Rema 1000?

    Mild ost 13% koster 64,95 kr. (139,08 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Mild ost 13% på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Mild ost 13% ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Mild ost 13%?

    Mild ost 13% sælges i 467 g, svarende til 139,08 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Mild ost 13%?

    Mild ost 13% forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

47,95 kr.220 g

217,95 kr./kg

84,44 kr.0,65 kg

129,90 kr./kg

59,95 kr.0,5 kg

119,90 kr./kg

57,26 kr.604 g

94,80 kr./kg

57,95 kr.651 g

89,02 kr./kg

43,02 kr.651 g

66,08 kr./kg