RadarSuper
Tarteletfyld

Annonce

Rema 1000 · Færdigretter · Rema 1000 Med Kylling

Tarteletfyld

26,72 kr.66,80 kr./kg

Størrelse: 400 g

Arbejdstid: 5,7 min

Annonce

Tarteletfyld koster 26,72 kr. (66,80 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 4. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

43 % vand, 30 % kyllingekød fra en langsomtvoksende race, 13 % hvide asparges, 9 % piskefløde, 4 % majsstivelse, salt, gærekstrakt, kyllingefedt, kyllingepulver, surhedsregulerende middel (E 330), peberekstrakt, rosmarinekstrakt.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi382 kJ / 92 kcal
Fedt5,3 g
heraf mættede fedtsyrer2,7 g
Kulhydrat4,2 g
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein6,6 g
Salt0,8 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En færdigblanding til tarteletter med kylling og hvid asparges. Indholdet er 30 % kyllingekød fra en langsomtvoksende race, 13 % hvide asparges og 9 % piskefløde, jævnet med majsstivelse og krydret med salt, gærekstrakt, kyllingefedt, kyllingepulver, peberekstrakt og rosmarinekstrakt.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 92 kcal, 6,6 g protein, 5,3 g fedt (heraf 2,7 g mættet) og 4,2 g kulhydrat. Saltindholdet er 0,8 g pr. 100 g.

Tarteletfyldet er klar til brug: det varmes op og kommes i tarteletter, og passer til både hverdagsmåltidet og det kolde bord, hvor tarteletter med kylling og asparges er en klassiker. Det kan også bruges som fyld i andre små retter eller som tilbehør til et måltid.

Bøtten indeholder 400 g. Opbevares tørt og køligt, og efter åbning i køleskab. Følg den angivne holdbarhedsdato på emballagen.

Hvad kiloprisen fortæller

66,80 kr. pr. kilo for 400 gram til 26,72 kr. Med vand som den største enkeltbestanddel (43 %) og kylling som næststørste (30 %) ligger kiloprisen for dette fyld typisk lavere end for en ren kødret, da vandindholdet trækker den samlede pris pr. kilo ned.

Kylling fra langsomtvoksende race

Kyllingekødet i fyldet (30 %) kommer fra en langsomtvoksende race, en detalje der ofte forbindes med bedre dyrevelfærd, fordi kyllingerne vokser i et tempo tættere på det naturlige sammenlignet med hurtigtvoksende slagtekyllinger. Hvide asparges (13 %) og piskefløde (9 %) er de øvrige hovedbestanddele i det klassiske fyld.

Servering af tarteletter

Fyldet varmes i gryde eller mikroovn og hældes først i butterdejstarteletterne lige inden servering, så skallerne forbliver sprøde og ikke bliver bløde af fugten fra fyldet. Kylling og asparges er den mest klassiske kombination i dansk tarteletfyld.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000 Med Kylling
Størrelse
400 g
Stregkode (EAN)
5705830011725

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

26,72 kr.26,72 kr.26,73 kr.26,72 kr.13. aug.2. sep.19. sep.4. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1326,72 kr.
2026-09-0226,72 kr.
2026-09-1926,72 kr.
2026-10-0426,72 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder tarteletfyldet med kylling?

    Det indeholder 43 % vand, 30 % kyllingekød fra en langsomtvoksende race, 13 % hvide asparges, 9 % piskefløde, 4 % majsstivelse samt salt, gærekstrakt, kyllingefedt, kyllingepulver, surhedsregulerende middel (E 330), peberekstrakt og rosmarinekstrakt.

  • Hvordan bruger jeg tarteletfyldet?

    Det varmes op og kommes i tarteletter. Det passer både til hverdagsmåltidet og til det kolde bord.

  • Hvordan opbevarer jeg tarteletfyldet?

    Opbevares tørt og køligt, og efter åbning i køleskab. Følg holdbarhedsdatoen på emballagen.

  • Hvad koster Tarteletfyld hos Rema 1000?

    Tarteletfyld koster 26,72 kr. (66,80 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 4. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Tarteletfyld på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Tarteletfyld ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Tarteletfyld?

    Tarteletfyld sælges i 400 g, svarende til 66,80 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Tarteletfyld?

    Tarteletfyld forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

20,00 kr.160 g

125,00 kr./kg

29,95 kr.400 g

74,88 kr./kg

15,00 kr.200 g

75,00 kr./kg

15,00 kr.200 g

75,00 kr./kg

16,17 kr.270 g

59,89 kr./kg

18,02 kr.260 g

69,31 kr./kg