RadarSuper
Tærte

Annonce

Rema 1000 · Færdigretter · Med Skinke & Porre

Tærte

25,00 kr.83,33 kr./kg

Størrelse: 300 g

Arbejdstid: 5,3 min

Annonce

Tærte koster 25,00 kr. (83,33 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

hvedemel, vand, 13% porrer (EU), skrabeæg, vegetabilske olier (raps, palme), 10% kogt røget skinke tilsat vand (skinkekød (EU), vand, glukosesirup, salt, laktose, antioxidant (E 301), konserveringsmiddel (E 250)), kvark (skummetmælk, ostekulturer),maasdam ost, (pasteuriseret mælk, salt, ostekulturer, mikrobiel osteløbe), løg, modificeret majsstivelse, sødmælkspulver, krydderier (indeholder selleri), salt, løgpulver, maltodextrin, kartoffelstivelse, naturlige aromaer, sukker, vallepulver (fra mælk)), gær, bygmaltmel, tomatkoncentrat, røgaroma.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi852 kJ / 204 kcal
Fedt11 g
heraf mættede fedtsyrer4 g
Kulhydrat17 g
heraf sukkerarter1,9 g
Kostfibre0,8 g
Protein8,8 g
Salt1,2 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En tærte med skinke og porre på 300 g er en færdigbagt tærte med en fyldig sammensætning af både grøntsager, ost og kød. Ifølge ingredienslisten indeholder den 13 % porrer og 10 % kogt røget skinke tilsat vand, og derudover blandt andet skrabeæg, kvark, maasdam-ost, løg og krydderier, heriblandt selleri. Dejen er lavet på hvedemel, vand, vegetabilske olier, gær og bygmaltmel.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 204 kcal, 11 g fedt heraf 4 g mættede fedtsyrer, 17 g kulhydrater heraf 1,9 g sukkerarter, 0,8 g fibre, 8,8 g protein og 1,18 g salt. Det giver en tærte, der mætter godt og bidrager med protein fra skinke, æg og ost samt fibre fra porrerne.

Tærten er klar til at spise som den er, eller den kan varmes i ovnen eller mikroovnen, hvis man foretrækker den lun. Den passer til frokost, som en del af et aftensmåltid eller som et let måltid sammen med en salat. Opbevar den køligt, og følg eventuel anvisning på emballagen om opvarmning og holdbarhed efter åbning.

Kiloprisen sammenlignet med anden færdigret i denne liste

83,33 kr. pr. kilo for tærten mod 74,88 kr. pr. kilo for middagsretten med pasta, kylling og mascarponesauce — begge i kategorien Nemt & hurtigt hos Rema 1000, i samme udtræk. Forskellen på knap 8,50 kr. pr. kilo afspejler forskellige råvarer og andele af skinke, ost og porre i tærten mod pasta og kylling i den anden ret.

Ingredienser — hvad ligger i tærten

13 % porrer og 10 % kogt røget skinke er hovedingredienserne, ifølge deklarationen, suppleret med hvedemel, æg, kvark, maasdam ost, løg og en række stivelser og krydderier. Det er en sammensat opskrift med mange delkomponenter, typisk for en færdiglavet tærte i køle- eller frostdisken.

Allergener at være opmærksom på

Fire af de fjorten deklarationspligtige allergener er til stede: gluten (hvedemel, bygmaltmel), æg, mælk (kvark, ost, vallepulver) og selleri, som er nævnt eksplicit i krydderiblandingen. Relevant at tjekke, hvis nogen i husstanden har allergi eller intolerance over for en eller flere af disse.

Detaljer om varen

Mærke
Med Skinke & Porre
Størrelse
300 g
Stregkode (EAN)
5712849002064

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

25,00 kr.25,00 kr.25,01 kr.25,00 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1325,00 kr.
2026-09-0125,00 kr.
2026-09-1725,00 kr.
2026-10-0125,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvordan tilbereder jeg tærten med skinke og porre?

    Tærten er færdigbagt og kan spises som den er, eller varmes i ovn eller mikroovn, hvis du foretrækker den lun. Følg eventuel anvisning på emballagen.

  • Hvad indeholder tærten med skinke og porre?

    Ifølge ingredienslisten indeholder den hvedemel, vand, 13 % porrer, skrabeæg, vegetabilske olier, 10 % kogt røget skinke, kvark, maasdam-ost, løg, krydderier (indeholder selleri) samt blandt andet modificeret majsstivelse, sødmælkspulver og gær.

  • Hvor meget protein og salt er der i tærten?

    Pr. 100 g indeholder tærten 8,8 g protein og 1,18 g salt. Den samlede tærte vejer 300 g.

  • Hvad koster Tærte hos Rema 1000?

    Tærte koster 25,00 kr. (83,33 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Tærte på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Tærte ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Tærte?

    Tærte sælges i 300 g, svarende til 83,33 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Tærte?

    Tærte forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

21,95 kr.160 g

137,19 kr./kg

29,95 kr.400 g

74,88 kr./kg

15,00 kr.200 g

75,00 kr./kg

15,00 kr.200 g

75,00 kr./kg

16,17 kr.270 g

59,89 kr./kg

18,02 kr.260 g

69,31 kr./kg