RadarSuper
Svinefedt

Annonce

Rema 1000 · Smør & margarine · Bedstemors

Svinefedt

25,03 kr.50,06 kr./kg

Størrelse: 500 g

Arbejdstid: 5,4 min

Annonce

Svinefedt koster 25,03 kr. (50,06 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Svinefedt, antioxidanter (E310, E330).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi3.700 kJ / 900 kcal
Fedt100 g
heraf mættede fedtsyrer46 g
Kulhydrat—
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein—
Salt—

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Svinefedt fra Bedstemors er et rent fedtstof af svinefedt tilsat antioxidanterne E310 og E330 for at holde kvaliteten. Fedtindholdet er 100 g pr. 100 g, hvoraf 46 g er mættet fedt, og energien ligger på 3700 kJ / 900 kcal pr. 100 g.

I det danske køkken er svinefedt det klassiske valg, når der skal steges kraftigt, laves brunede kartofler, flæskesteg eller and, og når småkager og wienerbrød skal have den rette mørhed og smag. Det tåler høj varme og giver en fast, sprød overflade, som olier og blødere fedtstoffer ikke opnår på samme måde. Det kan også bruges i stedet for smør eller margarine i bagværk, hvor det giver en mere kort og smuldrende struktur.

Opbevar svinefedtet køligt og tørt, gerne i køleskab efter åbning, så det bevarer smag og holdbarhed. Denne pakke indeholder 500 g, hvilket passer til både den daglige madlavning og til større bag- og stegesessioner. Fedtet kan let tages ud i god tid, så det bliver blødt og nemt at dosere.

Kiloprisen: 50,06 kr.

500 gram til 25,03 kr. giver 50,06 kr. pr. kilo. Ingredienslisten er kort — svinefedt og to antioxidanter (E 310, E 330), der forhindrer harskning — uden tilsat vand, salt eller andre stoffer, der ellers kunne "fortynde" produktet.

Hvorfor er energitætheden så høj?

100 gram fedt pr. 100 gram produkt giver 900 kcal — markant højere end selv fede kødudskæringer, fordi der ikke er vand eller protein til at bringe energitætheden ned. Det gør svinefedt til et af de mest kalorietætte produkter i hele butikken.

Brug og opbevaring

Svinefedt har et højere røgpunkt end de fleste vegetabilske olier og er fast ved stuetemperatur, hvilket gør det velegnet til stegning ved høj varme og til bagværk som butterdej. Det stiver til ved afkøling og flyder ved opvarmning uden at miste egenskaber, så bøtten kan bruges gentagne gange, hvis den opbevares tildækket.

Detaljer om varen

Mærke
Bedstemors
Størrelse
500 g
Stregkode (EAN)
5701043001751

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

25,03 kr.25,03 kr.25,04 kr.25,03 kr.17. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1725,03 kr.
2026-09-0125,03 kr.
2026-09-1725,03 kr.
2026-10-0125,03 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er svinefedt lavet af?

    Det består af svinefedt tilsat antioxidanterne E310 og E330.

  • Hvor meget fedt og energi indeholder svinefedt?

    Pr. 100 g indeholder det 100 g fedt, heraf 46 g mættet fedt, og 3700 kJ / 900 kcal.

  • Hvordan opbevarer jeg svinefedt bedst?

    Opbevar det køligt og tørt, gerne i køleskab efter åbning, så smag og holdbarhed bevares.

  • Hvad koster Svinefedt hos Rema 1000?

    Svinefedt koster 25,03 kr. (50,06 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Svinefedt på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Svinefedt ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Svinefedt?

    Svinefedt sælges i 500 g, svarende til 50,06 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Svinefedt?

    Svinefedt forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

21,13 kr.330 ml

64,03 kr./l

15,95 kr.300 ml

53,17 kr./l

14,95 kr.250 ml

59,80 kr./l

14,95 kr.200 g

74,75 kr./kg

20,95 kr.200 g

104,75 kr./kg

14,95 kr.200 g

74,75 kr./kg