RadarSuper
Piskefløde 38%

Annonce

Rema 1000 · Smør & margarine · Gram Slot, Økologisk

Piskefløde 38%

21,13 kr.64,03 kr./l

Størrelse: 330 ml

Arbejdstid: 4,5 min

Annonce

Piskefløde 38% koster 21,13 kr. (64,03 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Økologisk PISKEFLØDE (38 %).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 ml
Næringsindholdpr. 100 ml
Energi1.498 kJ / 364 kcal
Fedt38 g
heraf mættede fedtsyrer24 g
Kulhydrat3,2 g
heraf sukkerarter3,2 g
Kostfibre—
Protein2,2 g
Salt0,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Piskefløde fra Gram Slot er en økologisk fløde med 38 % fedt, tappet på 330 ml. Den høje fedtprocent er netop det, der gør fløden piskbar: fedtet samler sig om luftboblerne, når du pisker, og giver en fast skum, der holder formen. Indholdet er enkelt — økologisk piskefløde, intet andet.

Næringsindholdet pr. 100 ml ligger på 364 kcal og 38 g fedt, heraf 24 g mættet fedt, mens sukkerindholdet er 3,2 g og proteinet 2,2 g. Saltindholdet er lavt med 0,07 g.

I det danske køkken er piskefløde en fast følgesvend til desserter og kager — flødeskum til lagkagen, jordbær og rødgrød, til at røre i kager og til at give saucer og supper fylde og rundhed. Den kan også piskes til creme og bruges i is eller i varme retter, hvor den tilfører både smag og konsistens.

Opbevares køligt, og hold øje med holdbarheden, da fløde er en ferskvare. 330 ml svarer til godt en tredjedel af en liter og passer til mindre portioner eller til en enkelt omgang flødeskum.

Literprisen for den økologiske piskefløde

330 ml til 21,13 kr. giver 64,03 kr. pr. liter. Det er prisen for en økologisk piskefløde med den højeste dyrevelfærdsmærkning i det danske system, hvilket typisk afspejles i en højere pris end konventionel piskefløde uden tilsvarende certificering.

Gram Slot — gården bag fløden

Gram Slot er ifølge Rema 1000 et af Danmarks største økologiske landbrug, og kæden er selv medejer. Gården leverer flere økologiske råvarer til Remas butikker ud over fløde, heriblandt mælk, kartofler, mel og havregryn.

Køerne går ifølge producentens egen beskrivelse på græs hele sommeren i kløvergræsmarker tilsået med urter. Det er producentens egen beskrivelse af driften, men den understøttes af de eksterne mærker, produktet bærer: Bedre dyrevelfærd 3 hjerter og Anbefalet af Dyrenes Beskyttelse.

Hvorfor 38 % fedt er standarden for piskefløde

Fedtprocenten på 38 % er netop den grænse, der giver fløden evnen til at piskes stiv — et tilstrækkeligt fedtindhold er nødvendigt for, at luftbobler kan bindes stabilt i massen under piskning. Med 24 gram mættet fedt pr. 100 ml er produktet energitæt og bruges typisk i mindre mængder til desserter, saucer eller pisket topping, ikke som en hverdagsdrikkevare.

Detaljer om varen

Mærke
Gram Slot, Økologisk
Størrelse
330 ml
Stregkode (EAN)
5705830603173

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

21,13 kr.21,13 kr.21,14 kr.21,13 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1321,13 kr.
2026-09-0121,13 kr.
2026-09-1721,13 kr.
2026-10-0121,13 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor meget fedt indeholder Gram Slot Piskefløde?

    Den indeholder 38 % fedt, hvilket er det, der gør den piskbar.

  • Hvad kan man bruge piskefløde til?

    Den bruges typisk til flødeskum, desserter, kager og til at give saucer og supper fylde.

  • Hvordan opbevares piskefløden?

    Den skal opbevares køligt, og da det er en ferskvare, bør holdbarheden tjekkes.

  • Hvad koster Piskefløde 38% hos Rema 1000?

    Piskefløde 38% koster 21,13 kr. (64,03 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Piskefløde 38% på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Piskefløde 38% ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Piskefløde 38%?

    Piskefløde 38% sælges i 330 ml, svarende til 64,03 kr./l.

  • Hvor kan man købe Piskefløde 38%?

    Piskefløde 38% forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

15,95 kr.300 ml

53,17 kr./l

14,95 kr.250 ml

59,80 kr./l

14,95 kr.200 g

74,75 kr./kg

20,95 kr.200 g

104,75 kr./kg

14,95 kr.200 g

74,75 kr./kg

24,50 kr.0,5 l

49,00 kr./l