RadarSuper
Piskefløde 38%

Annonce

Rema 1000 · Smør & margarine · Karolines Køkken, Økologisk

Piskefløde 38%

24,50 kr.49,00 kr./l

Størrelse: 0,5 l

Laveste registrerede: 24,50 kr.Højeste registrerede: 28,95 kr.Udvikling: −15,4 %Arbejdstid: 5,5 min

Annonce

Piskefløde 38% koster 24,50 kr. (49,00 kr./l) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Økologisk FLØDE 38% fedt.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 ml
Næringsindholdpr. 100 ml
Energi1.496 kJ / 363 kcal
Fedt38 g
heraf mættede fedtsyrer24 g
Kulhydrat3,2 g
heraf sukkerarter3,2 g
Kostfibre—
Protein2,1 g
Salt0,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Økologisk piskefløde med 38 % fedt er en uhomogeniseret fløde, hvor fedtet naturligt samler sig i toppen. Det er netop det høje fedtindhold, der gør den velegnet til at piske til skum — til flødeskum, som holder formen, og til at vende i desserter og kager.

Indholdet er enkelt: økologisk fløde med 38 % fedt og ikke andet. Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 363 kcal, 38 g fedt — heraf 24 g mættet fedt — 3,2 g kulhydrat, som alle er sukkerarter, 2,1 g protein og 0,07 g salt.

I det danske køkken bruges piskefløde både koldt og varmt: pisket til flødeskum oven på kager og i desserter, rørt i sovse og supper for en rundere smag, i flødekartofler, i risalamande og i saucer, hvor den koger let ind.

Flasken på 0,5 L passer til de fleste opskrifter og holder sig fint i køleskabet. Uåbnet opbevares den ved højst 5 °C, og efter åbning bør den bruges inden for få dage. Fordi fløden ikke er homogeniseret, kan fedtet lægge sig øverst — ryst eller rør forsigtigt, inden den bruges.

Hvad literprisen dækker

57,90 kr. pr. liter for en 0,5-liters karton til 28,95 kr. Piskefløde sælges typisk i faste kartonstørrelser, så literprisen her er mest relevant til at følge prisudviklingen over tid eller sammenligne mellem forskellige mærker af samme fedtprocent.

Kun ét ingrediensled

Varedeklarationen lyder simpelt: økologisk fløde, 38 % fedt. Ingen stabilisatorer eller andre tilsætningsstoffer er nødvendige, når fedtprocenten er så høj — det er selve fedtindholdet, der gør fløden pisk-stabil. Det økologiske mærke betyder, at mælken kommer fra køer opdrættet efter EU's økologiske regler.

Sådan piskes fløden bedst

Brug fløden kold, direkte fra køleskabet — det giver hurtigere og mere stabilt skum end fløde ved stuetemperatur. Ud over pisket topping til desserter og kager bruges fløden også uspisket i saucer eller flødekartofler for en rund, fed smag.

Detaljer om varen

Mærke
Karolines Køkken, Økologisk
Størrelse
0,5 l
Stregkode (EAN)
5760466870764

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

20,00 kr.22,98 kr.25,97 kr.28,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1328,95 kr.
2026-09-0128,95 kr.
2026-09-1724,50 kr.
2026-10-0124,50 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvorfor er piskefløde med 38 % fedt god til flødeskum?

    Det høje fedtindhold på 38 % gør fløden velegnet til at piske til skum, fordi fedtet kan binde luften og give et fast skum, der holder formen.

  • Hvad indeholder økologisk piskefløde 38 %?

    Den indeholder økologisk fløde med 38 % fedt. Pr. 100 g er der 363 kcal, 38 g fedt (heraf 24 g mættet fedt), 3,2 g kulhydrat, 2,1 g protein og 0,07 g salt.

  • Hvordan opbevares piskefløden bedst?

    Uåbnet opbevares den ved højst 5 °C. Efter åbning bør den bruges inden for få dage. Da fløden ikke er homogeniseret, kan fedtet samle sig i toppen — ryst eller rør forsigtigt inden brug.

  • Hvad koster Piskefløde 38% hos Rema 1000?

    Piskefløde 38% koster 24,50 kr. (49,00 kr./l) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Piskefløde 38% på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Piskefløde 38% ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Piskefløde 38%?

    Piskefløde 38% sælges i 0,5 l, svarende til 49,00 kr./l.

  • Hvor kan man købe Piskefløde 38%?

    Piskefløde 38% forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

21,13 kr.330 ml

64,03 kr./l

15,95 kr.300 ml

53,17 kr./l

14,95 kr.250 ml

59,80 kr./l

14,95 kr.200 g

74,75 kr./kg

20,95 kr.200 g

104,75 kr./kg

14,95 kr.200 g

74,75 kr./kg