RadarSuper
Sveskegrød

Annonce

Rema 1000 · Grøntsags- & frugtkonserves · Rema 1000

Sveskegrød

12,69 kr.25,38 kr./kg

Størrelse: 500 g

Arbejdstid: 2,7 min

Annonce

Sveskegrød koster 12,69 kr. (25,38 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

69 % vand, 17 % sukker, 9 % svesker*, 4 % modificeret majsstivelse, surhedsregulerende midler (E 330, E 331), farvestof (E 150c), konserveringsmiddel (E 202).*=Rester af sveskesten kan forekomme.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi434 kJ / 102 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat25 g
heraf sukkerarter20 g
Kostfibre0,6 g
Protein—
Salt0,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Sveskegrød fra Rema 1000 er en færdiglavet grød på 500 g, klar til at spise direkte fra pakken eller varmet let op. Konsistensen er cremet og let flydende takket være modificeret majsstivelse, og smagen er sødlig med tydelig sveskepræg.

Indholdet består af 69 % vand, 17 % sukker, 9 % svesker, 4 % modificeret majsstivelse samt surhedsregulerende midler (E 330, E 331), farvestof (E 150c) og konserveringsmiddel (E 202). Der kan forekomme rester af sveskesten, så tyg forsigtigt. Næringsindholdet pr. 100 g er 102 kcal, 25 g kulhydrater heraf 20 g sukker, 0,6 g fiber og 0,1 g salt.

Sveskegrød er en klassisk dansk dessert og mellemmåltid, ofte serveret med mælk, fløde eller drysset med kanel og sukker. Den kan også bruges som tilbehør til morgenmaden eller som en sød afslutning på måltidet. Opbevares køligt, og efter åbning bør den stå på køl og spises inden for et par dage. Den 500 g store pakke passer til flere portioner og er praktisk til både hverdag og fest.

Samme kilopris som abrikos- og æblegrød

Sveske-, abrikos- og æblegrød koster alle 12,69 kr. for 500 gram hos Rema 1000, svarende til 25,38 kr. pr. kilo på tværs af hele serien.

Ingredienser og det traditionelle ry

9 % svesker, 17 % sukker og 69 % vand udgør opskriften, suppleret med farvestoffet E 150c. Svesker som råvare er kendt for et naturligt fiberindhold, men effekten af denne henkogte, sukrede udgave er ikke dokumenteret.

Sådan bruges sveskegrød

Serveres traditionelt som dessert med fløde eller mælk, eller som topping til havregrød og yoghurt. Opbevar bakken tørt og køligt uåbnet, og på køl efter åbning.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000
Størrelse
500 g
Stregkode (EAN)
5705830002808

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

12,69 kr.12,69 kr.12,70 kr.12,69 kr.19. aug.2. sep.18. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1912,69 kr.
2026-09-0212,69 kr.
2026-09-1812,69 kr.
2026-10-0212,69 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Sveskegrød fra Rema 1000?

    Den indeholder 69 % vand, 17 % sukker, 9 % svesker, 4 % modificeret majsstivelse samt surhedsregulerende midler (E 330, E 331), farvestof (E 150c) og konserveringsmiddel (E 202). Der kan forekomme rester af sveskesten.

  • Hvordan opbevarer jeg Sveskegrød bedst?

    Opbevar den køligt, og efter åbning bør den stå på køl og spises inden for et par dage.

  • Kan Sveskegrød spises kold?

    Ja, den er færdiglavet og kan spises direkte fra pakken, men kan også varmes let op efter behag.

  • Hvad koster Sveskegrød hos Rema 1000?

    Sveskegrød koster 12,69 kr. (25,38 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Sveskegrød på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Sveskegrød ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Sveskegrød?

    Sveskegrød sælges i 500 g, svarende til 25,38 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Sveskegrød?

    Sveskegrød forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

7,86 kr.240 g

32,75 kr./kg

27,95 kr.230 g

121,52 kr./kg

13,47 kr.270 g

49,89 kr./kg

22,25 kr.205 g

108,54 kr./kg

17,80 kr.290 g

61,38 kr./kg

17,80 kr.290 g

61,38 kr./kg