RadarSuper
Super flyers

Annonce

13,50 kr.300,00 kr./kg

Størrelse: 45 g

Arbejdstid: 2,9 min

Annonce

Super flyers koster 13,50 kr. (300,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Sukker, HVEDEMEL/VETEMJÖL, vand/vatten, mørk sirup, farvestof/färgämne (E150c), lakridsekstrakt, salt (ammoniumklorid), fugtighedsbevarende middel (E422), stabilisator (E414), salt, aroma/aromämne, emulgator (E471), dextrose/druvsocker.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.460 kJ / 343 kcal
Fedt0,7 g
heraf mættede fedtsyrer0,2 g
Kulhydrat78 g
heraf sukkerarter65 g
Kostfibre—
Protein6,3 g
Salt0,2 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Super Flyers er en lakridskonfekt med en fast, sej konsistens og en tydelig lakridssmag. Den er bygget op omkring sukker, hvedemel og vand, tilsat mørk sirup, lakridsekstrakt og ammoniumklorid — det salte, som giver lakrids dens karakteristiske bid. Farven kommer fra E150c, og konsistensen holdes blød og smidig med fugtighedsbevarende middel og stabilisator.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 343 kcal og 78 g kulhydrater, hvoraf 65 g er sukker. Fedtindholdet er lavt med 0,7 g, og protein udgør 6,3 g. Saltindholdet opgøres til 0,2 g pr. 100 g.

I det danske sliklandskab hører lakridskonfekt til blandt de klassiske småting, man tager en enkelt eller et par stykker af ad gangen — ofte fra en skål på bordet, i biografen eller som en lille sødmefuld afslutning efter maden. Den salte lakridssmag gør, at man typisk ikke spiser hele posen på én gang.

Pakken indeholder 45 g. Opbevar den tørt og ikke for varmt, så konfekten ikke klumper sammen eller bliver klistret. Hold øje med holdbarhedsdatoen på emballagen.

Kiloprisen som referencepunkt

300,00 kr. pr. kilo, beregnet direkte af prisen på 13,50 kr. for 45 gram. Der findes ikke en anden lakridsvare i dette udtræk at sammenligne med, men tallet er en solid rettesnor, hvis man senere støder på en anden pose slik i lignende størrelse og vil vurdere, om den er dyrere eller billigere pr. kilo.

Hvad ammoniumklorid gør ved smagen

Ammoniumklorid, bedre kendt som salmiak, er det stof, der giver klassisk nordisk saltlakrids sin karakteristisk skarpe, salte smag. Det står direkte i ingredienslisten sammen med almindeligt salt og lakridsekstrakt, og er en af grundene til, at nordisk saltlakrids ofte overrasker folk, der ikke er vokset op med smagen.

Sukkerindholdet i denne konfekt

Med 65 gram sukker pr. 100 gram er dette en sukkerbaseret slikvare, hvor lakridsekstrakt og salmiak fungerer som smagsgivere frem for hovedingredienser. Sukker og mørk sirup udgør tilsammen størstedelen af opskriften, hvilket er værd at have med i overvejelserne, hvis man holder øje med sukkerindtaget.

Detaljer om varen

Størrelse
45 g
Stregkode (EAN)
5013515421883

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

13,50 kr.13,50 kr.13,51 kr.13,50 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1313,50 kr.
2026-09-0113,50 kr.
2026-09-1713,50 kr.
2026-10-0113,50 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Super Flyers lakridskonfekt?

    Sukker, hvedemel, vand, mørk sirup, farvestof (E150c), lakridsekstrakt, ammoniumklorid, fugtighedsbevarende middel (E422), stabilisator (E414), salt, aroma, emulgator (E471) og dextrose.

  • Hvor mange kalorier er der i lakridskonfekten?

    Der er 343 kcal og 1460 kJ pr. 100 g. Kulhydraterne udgør 78 g, heraf 65 g sukker, mens fedtindholdet er 0,7 g.

  • Hvordan opbevarer jeg Super Flyers bedst?

    Opbevar posen tørt og ikke for varmt, så konfekten bevarer sin seje konsistens og ikke klumper sammen. Se holdbarhedsdatoen på emballagen.

  • Hvad koster Super flyers hos Rema 1000?

    Super flyers koster 13,50 kr. (300,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Super flyers på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Super flyers ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Super flyers?

    Super flyers sælges i 45 g, svarende til 300,00 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Super flyers?

    Super flyers forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

10,00 kr.80 g

125,00 kr./kg

31,95 kr.275 g

116,18 kr./kg

31,95 kr.275 g

116,18 kr./kg

23,95 kr.230 g

104,13 kr./kg

39,00 kr.350 g

111,43 kr./kg

23,95 kr.230 g

104,13 kr./kg