Annonce
Størrelse: 600 g
Annonce
Springrolls m. kylling koster 34,95 kr. (58,25 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.
Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.
Ingredienser og allergener
Ingredienser
Hvidkål (20%), HVEDEMEL, bønnespirer (18%), vand, kyllingebryst (10%), rapsolie, porrer (4%), gulerødder (4%), HVEDESTIVELSE, dextrin, majsstivelse, salt, tørret rød peber, hønsefedt, gulerodspuré, tørret løg, sukker, ÆGGEPULVER , kyllingebouillon (kylling, bouillon, salt), citrusfibre, hvidløgspulver, krydderier, persille, emulgator (SOJALECITHIN), hævemiddel (natriumhydrogencarbonat, dinatriumdiphosphat), løgpulver.
Næringsindhold
| Næringsindhold | pr. 100 g |
|---|---|
| Energi | 745 kJ / 178 kcal |
| Fedt | 6,9 g |
| heraf mættede fedtsyrer | 0,7 g |
| Kulhydrat | 22 g |
| heraf sukkerarter | 3 g |
| Kostfibre | 2 g |
| Protein | 5,8 g |
| Salt | 1 g |
Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.
Om denne vare
Forårsruller med kylling er en sprød forret eller snack, hvor en tynd dej af hvedemel er rullet om et fyld af hvidkål, bønnespirer, kyllingebryst, porrer og gulerødder. Kyllingen udgør 10 %, og grøntsagerne fylder godt i midten, så bidet bliver både saftigt og let sprødt.
Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 178 kcal, 5,8 g protein, 6,9 g fedt og 22 g kulhydrater, hvoraf 3 g er sukker. Saltindholdet er 0,97 g pr. 100 g, og der er 2 g fibre.
I det danske køkken er forårsruller en fast del af det asiatiske indslag, ofte serveret som tilbehør til en større middag eller som selvstændig ret med en frisk dip. De kan varmes i ovn eller på pande, så skallen bliver gennemvarm og sprød.
Pakken indeholder 600 g, hvilket rækker til flere portioner. Opbevares i fryseren indtil brug, og følg anvisningen på emballagen for tilberedning.
Samme pris og kilopris som Classic Forårsrulle
34,95 kr. for 600 gram, svarende til 58,25 kr. pr. kilo — nøjagtig samme som Daloons Classic forårsrulle til ovn i samme udtræk, mens forårsrullerne til pande på 800 gram lander lavere, 44,06 kr. pr. kilo.
Bønnespirer og kylling — den eneste kyllingebaserede rulle i serien
Hvor de to andre Daloon-varer i udtrækket bruger oksekød, er springrollsene bygget op om kyllingebryst og bønnespirer, suppleret med hvidkål, porrer og gulerødder. Kyllingebouillon og hønsefedt understøtter smagen.
Højeste proteinindhold blandt de tre Daloon-varer
5,8 gram protein pr. 100 gram i springrollsene mod 4,5 gram i forårsruller til pande og 4,3 gram i Classic forårsrulle til ovn — det højeste af de tre, hvilket stemmer overens med kyllingebrystet i fyldet.
Detaljer om varen
- Mærke
- Daloon
- Størrelse
- 600 g
- Stregkode (EAN)
- 5741200317578
Prishistorik
Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.
| Dato | Pris |
|---|---|
| 2026-08-19 | 34,95 kr. |
| 2026-09-02 | 34,95 kr. |
| 2026-09-18 | 34,95 kr. |
| 2026-10-02 | 34,95 kr. |
Ofte stillede spørgsmål
Hvordan tilbereder jeg forårsruller med kylling?
De varmes i ovn eller på pande, indtil skallen er sprød og gennemvarm. Følg anvisningen på pakken.
Hvad indeholder forårsruller med kylling?
Fyldet består bl.a. af hvidkål (20%), bønnespirer (18%), kyllingebryst (10%), porrer og gulerødder, indrullet i en dej af hvedemel.
Hvor mange forårsruller er der i en pakke på 600 g?
Pakken indeholder 600 g forårsruller. Det præcise antal fremgår af emballagen.
Hvad koster Springrolls m. kylling hos Rema 1000?
Springrolls m. kylling koster 34,95 kr. (58,25 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.
Er Springrolls m. kylling på tilbud hos Rema 1000?
Ved vores seneste registrering var Springrolls m. kylling ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.
Hvilken størrelse har Springrolls m. kylling?
Springrolls m. kylling sælges i 600 g, svarende til 58,25 kr./kg.
Hvor kan man købe Springrolls m. kylling?
Springrolls m. kylling forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.
Samme vare i andre kæder
Annonce