RadarSuper
Spearmint

Annonce

Rema 1000 · Tyggegummi & bolcher · Stimorol

Spearmint

17,95 kr.427,38 kr./kg

Størrelse: 42 g

Arbejdstid: 3,8 min

Annonce

Spearmint koster 17,95 kr. (427,38 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Sødestoffer/sötningsmedel (sorbitol, isomalt, maltitoler, aspartam, acesulfam K, sucralose), gummibase, aromaer, fortykningsmiddel/förtjockningsmedel (arabisk gummi/gummi arabicum), fugtighedsbevarende middel (glycerol), emulgatorer/emulgeringsmedel (E472a, lecithiner), overfladebehandlingsmiddel/ytbehandlingsmedel (carnaubavoks), farve/färgämne (E141).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.096,3 kJ / 160 kcal
Fedt0,5 g
heraf mættede fedtsyrer0,3 g
Kulhydrat63 g
heraf sukkerarter0,1 g
Kostfibre—
Protein0,4 g
Salt0 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Stimorol Spearmint er et sukkerfrit tyggegummi med smag af grøn mynte. Den friske, let krydrede mintprofil giver en ren og kølig smag, der holder sig et stykke tid, og som passer til både hverdagens små pauser og efter måltider.

Indholdet består af sødestoffer som sorbitol, isomalt, maltitoler, aspartam, acesulfam K og sucralose samt gummibase, aromaer, arabisk gummi, glycerol, emulgatorer, carnaubavoks og farven E141. Næringsindholdet pr. 100 g viser 160 kcal, 63 g kulhydrater — hvoraf kun 0,1 g sukker — 0,4 g protein, 0,5 g fedt og 0,03 g salt. Det er altså et sukkerfattigt alternativ, hvor sødmens kommer fra sødestoffer i stedet for sukker.

Brug det som en frisk pust i løbet af dagen, når du har brug for at neutralisere ånde eller bare vil have noget at tygge på. Den lille 42 g-pakke passer i lommen eller tasken og er nem at have med. Opbevares tørt og ved stuetemperatur, så tyggegummiet ikke klumper sammen eller mister sin konsistens. Husk, at sukkeralkoholer og sødestoffer kan virke afførende i store mængder.

Hvorfor kiloprisen er misvisende for tyggegummi

42 gram til 17,95 kr. giver 427,38 kr. pr. kilo — et højt tal, men kiloprisen er ikke et retvisende sammenligningsgrundlag for tyggegummi, som spises stykvis over lang tid, ikke i store portioner ad gangen.

Den relevante måleenhed er snarere pris pr. stykke tyggegummi eller pris pr. pakke, som gør det muligt at sammenligne på tværs af mærker uden at blive vildledt af den høje kilopris, der følger af den lille emballagestørrelse.

Sødet uden sukker — men med aspartam

Sødmen kommer fra en kombination af sorbitol, isomalt, maltitoler, aspartam, acesulfam K og sucralose — ingen af dem er sukker, hvilket giver mærket 'Ikke tilsat sukker' og gør produktet mere skånsomt for tænderne.

Fordi tyggegummiet indeholder aspartam, kræver EU-lovgivningen en advarsel om, at varen 'indeholder en kilde til phenylalanin' — relevant for personer med den sjældne stofskiftesygdom PKU, som skal begrænse indtaget efter lægelig rådgivning.

Brug og opbevaring

Sukkerfri tyggegummi anbefales ofte af tandlæger som et middel til at stimulere spytproduktion efter måltider, hvilket i sig selv kan hjælpe med at neutralisere syre i munden. Det er dog ikke en erstatning for tandbørstning.

Opbevar pakken tørt ved stuetemperatur. Carnaubavoks i overfladebehandlingen giver de enkelte stykker deres karakteristiske blanke finish og hjælper med at holde dem adskilt i pakken.

Detaljer om varen

Mærke
Stimorol
Størrelse
42 g
Stregkode (EAN)
5704592006352

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

17,95 kr.17,95 kr.17,96 kr.17,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1317,95 kr.
2026-09-0117,95 kr.
2026-09-1717,95 kr.
2026-10-0117,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Er Stimorol Spearmint sukkerfrit?

    Ja, ifølge næringsindholdet indeholder det 0,1 g sukker pr. 100 g, og sødestoffer som sorbitol, isomalt, maltitoler, aspartam, acesulfam K og sucralose står for sødmens.

  • Hvor mange kalorier er der i Stimorol Spearmint?

    Der er 160 kcal pr. 100 g. Da et enkelt tyggegummi vejer væsentligt mindre, er kalorieindholdet pr. stykke tilsvarende lavt.

  • Hvordan opbevarer jeg tyggegummiet bedst?

    Opbevar pakken tørt og ved stuetemperatur, så tyggegummiet bevarer sin konsistens og ikke klumper sammen.

  • Hvad koster Spearmint hos Rema 1000?

    Spearmint koster 17,95 kr. (427,38 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Spearmint på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Spearmint ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Spearmint?

    Spearmint sælges i 42 g, svarende til 427,38 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Spearmint?

    Spearmint forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

13,95 kr.25 g

558,00 kr./kg

24,95 kr.150 g

166,33 kr./kg

12,95 kr.60 g

215,83 kr./kg

20,00 kr.170 g

117,65 kr./kg

12,95 kr.60 g

215,83 kr./kg

12,95 kr.81 g

159,88 kr./kg