RadarSuper
Spareribs

Annonce

Rema 1000 · Færdigretter · Med Barbecuemarinade

Spareribs

49,95 kr.99,90 kr./kg

Størrelse: 500 g

Arbejdstid: 10,7 min

Annonce

Spareribs koster 49,95 kr. (99,90 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Nettovægt: 550 g, heraf 500 g spareribs medmarinade og 50 g ekstra marinade.Antal: 1-3 stk. spareribs med marinade.Spareribs med 10 % BBQ-marinadeIngredienser: 86 % ribben af gris, 3 % vand,3 % sukker, 3 % tomatpuré, salt , sojasauce(vand, hydrolyseret sojaprotein), dextrose,modificeret stivelse (majs), eddike, chilipulver,rapsolie, konserveringsmidler (E 202, E 211).Kan indeholde spor af hvede, rug, byg, havre,mælk, selleri og sennep.BBQ-marinadeIngredienser: 31 % sukker, 26 % tomatpuré,15 % sojasauce (vand, hydrolyseret sojaprotein),14 % dextrose, 7 % vand, 2 % salt, modificeretstivelse (majs), eddike, chilipulver, rapsolie,konserveringsmidler (E 202, E 211).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi887 kJ / 213 kcal
Fedt13 g
heraf mættede fedtsyrer5,5 g
Kulhydrat7,7 g
heraf sukkerarter7,5 g
Kostfibre2,4 g
Protein15 g
Salt1,5 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Spareribs med barbecuemarinade er en pakke på 550 g, hvoraf 500 g er ribben af gris og 50 g er ekstra marinade. Kødet er marineret med en BBQ-marinade, der blandt andet indeholder sukker, tomatpuré, sojasauce, eddike og chilipulver. Marinaden udgør 10 % af den marinerede del, og der følger altså ekstra marinade med, så du selv kan justere smagen.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 213 kcal, 15 g protein, 13 g fedt og 7,7 g kulhydrat, hvoraf 7,5 g er sukkerarter. Saltindholdet er 1,5 g pr. 100 g.

Spareribs hører til blandt de klassiske grillretter i det danske køkken og serveres ofte med f.eks. kartofler, coleslaw eller grønt. Denne variant er marineret på forhånd, så den er klar til at gå direkte på grillen eller i ovnen. Den ekstra marinade kan bruges til at pensle kødet undervejs eller som ekstra smagstilførsel.

Opbevares køligt, og følg den angivne holdbarhedsdato på emballagen. Pakken indeholder 1-3 stk. spareribs med marinade, hvilket gør den velegnet til en mindre portion eller til at dele mellem et par personer.

Samme pris, andet mærke — spareribs-sammenligningen

49,95 kr. for 500 gram og 99,90 kr. pr. kilo er identisk med Tulips spareribs med barbecuemarinade i samme sortiment. To forskellige producenter, samme pris og samme kilopris — forskellen ligger alene i marinadens opskrift, ikke i, hvad man betaler.

Hvad der er i pakken — 550 gram, ikke 500

Nettovægten er 550 gram: 500 gram spareribs med 10% marinade plus 50 gram ekstra marinade i en separat del af pakken. Ribbenene udgør 86% svinekød, resten er vand, krydderier og konserveringsmidlerne E202 og E211.

Allergener og tilberedning

Sojasaucen gør, at produktet indeholder soja, og pakken oplyser desuden mulige spor af hvede, rug, byg, havre, mælk, selleri og sennep. Til tilberedning: 20-30 minutter i ovn eller på grill ved middel varme, til kødet er gennemvarmt.

Detaljer om varen

Mærke
Med Barbecuemarinade
Størrelse
500 g
Stregkode (EAN)
5705830605542

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

49,95 kr.49,95 kr.49,96 kr.49,95 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1349,95 kr.
2026-09-0149,95 kr.
2026-09-1749,95 kr.
2026-10-0149,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder spareribs med barbecuemarinade?

    Ribben af gris (86 %), vand, sukker, tomatpuré, salt, sojasauce, dextrose, modificeret stivelse, eddike, chilipulver, rapsolie og konserveringsmidler (E 202, E 211). Der medfølger desuden 50 g ekstra marinade.

  • Hvordan tilbereder jeg spareribs med barbecuemarinade?

    Kødet er marineret på forhånd og kan tilberedes direkte på grillen eller i ovnen. Den ekstra marinade kan pensles på undervejs.

  • Hvor mange personer er 500 g spareribs nok til?

    Pakken indeholder 1-3 stk. spareribs med marinade og vejer i alt 550 g, hvoraf 500 g er kød. Det passer til en mindre portion.

  • Hvad koster Spareribs hos Rema 1000?

    Spareribs koster 49,95 kr. (99,90 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Spareribs på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Spareribs ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Spareribs?

    Spareribs sælges i 500 g, svarende til 99,90 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Spareribs?

    Spareribs forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

21,95 kr.160 g

137,19 kr./kg

29,95 kr.400 g

74,88 kr./kg

15,00 kr.200 g

75,00 kr./kg

15,00 kr.200 g

75,00 kr./kg

16,17 kr.270 g

59,89 kr./kg

18,02 kr.260 g

69,31 kr./kg