RadarSuper
Spansk serrano

Annonce

Rema 1000 · Pålæg & ost · Taga, Slice

Spansk serrano

9,95 kr.165,83 kr./kg

Størrelse: 60 g

Laveste registrerede: 9,95 kr.Højeste registrerede: 13,01 kr.Udvikling: −23,5 %Arbejdstid: 2,6 min

Annonce

Spansk serrano koster 9,95 kr. (165,83 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Svineskinke, salt, konserveringsmiddel (E250, E252), antioxidant (E301). Kan indeholde rester af mælk.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi912 kJ / 217 kcal
Fedt8,7 g
heraf mættede fedtsyrer3,6 g
Kulhydrat—
heraf sukkerarter—
Kostfibre—
Protein34 g
Salt5,8 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Serrano er en tørret, saltet svineskinke af den type, der i Spanien hænger til modning i månedsvis og skæres i tynde skiver. Denne version er færdigskåret og pakket i en portion på 60 g, så den kan bruges direkte fra pakken uden ophugning og opskæring.

Indholdet er enkelt: svineskinke, salt, konserveringsmidler (E250, E252) og antioxidant (E301). Der kan forekomme rester af mælk. Næringsindholdet pr. 100 g viser 217 kcal, 8,7 g fedt — heraf 3,6 g mættet — 34 g protein og 5,8 g salt. Det er altså et proteinrigt produkt med et højt saltindhold, hvilket er en del af tørringsmetoden.

Herhjemme hører Serrano til på morgenbordet, på rugbrødet, i tapasopskæringer sammen med ost og oliven, eller som fyld i en sandwich. Skiverne kan også lægges over en salat eller bruges til at vikle om melon og figen. Den færdigskårne form gør den nem at tage med på madpakken.

Opbevares køligt og tørt; er pakken åbnet, bør den lukkes tæt og gerne i køleskabet og spises inden for få dage, så skiverne ikke tørrer ud. Den lille 60 g-pakke passer til én eller to portioner.

Serrano mod salami — samme pris, forskellig kilopris

13,01 kr. for 60 gram giver 216,83 kr. pr. kilo. Den spanske salami fra samme Taga Slice-serie koster den samme pris pr. pakke, 13,01 kr., men vejer 80 gram og lander derfor på 162,63 kr. pr. kilo — 54,20 kr. billigere pr. kilo end serranoskinken.

Forskellen afspejler både råvaren (lufttørret skinke er en mere tidskrævende proces end salami) og at serranopakken simpelthen vejer mindre for samme stk-pris.

Proteinrig og magrere end salamien

Med 34 gram protein og 8,7 gram fedt pr. 100 gram er serranoskinken både mere proteinrig og magrere end salamien fra samme serie (25 gram protein, 27 gram fedt) — typisk for lufttørret skinke sammenlignet med hakket, modnet pølse.

Saltindholdet på 5,8 gram pr. 100 gram er til gengæld højt, en direkte konsekvens af saltningen, der udgør selve konserveringsmetoden for denne type skinke.

En enkel ingrediensliste

Kun svineskinke, salt, to konserveringsmidler (E 250, E 252) og antioxidanten E 301 indgår — ingen farvestoffer eller ekstra krydderier ud over saltningen selv.

Det er typisk for lufttørret skinke, hvor smagen primært udvikles gennem selve modningsprocessen frem for gennem tilsatte krydderier, i modsætning til en mere sammensat pølsevare som salami.

Detaljer om varen

Mærke
Taga, Slice
Størrelse
60 g
Stregkode (EAN)
7070097070296

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

9,95 kr.10,97 kr.11,99 kr.13,01 kr.13. aug.31. aug.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1313,01 kr.
2026-08-3113,01 kr.
2026-09-179,95 kr.
2026-10-019,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er Serrano-skinke lavet af?

    Svineskinke og salt samt konserveringsmidler (E250, E252) og antioxidant (E301). Der kan forekomme rester af mælk.

  • Hvordan bruges færdigskåret Serrano?

    Skiverne kan lægges direkte på rugbrød eller brød, indgå i en tapasopskæring med ost og oliven, bruges som sandwichfyld eller vikles om melon og figen.

  • Hvordan opbevares pakken?

    Køligt og tørt. Når pakken er åbnet, lukkes den tæt og sættes gerne i køleskabet, og skiverne spises inden for få dage.

  • Hvad koster Spansk serrano hos Rema 1000?

    Spansk serrano koster 9,95 kr. (165,83 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Spansk serrano på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Spansk serrano ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Spansk serrano?

    Spansk serrano sælges i 60 g, svarende til 165,83 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Spansk serrano?

    Spansk serrano forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

16,95 kr.150 g

113,00 kr./kg

20,09 kr.400 g

50,23 kr./kg

14,95 kr.120 g

124,58 kr./kg

12,13 kr.140 g

86,64 kr./kg

12,95 kr.120 g

107,92 kr./kg

14,95 kr.120 g

124,58 kr./kg