RadarSuper
Spansk salami

Annonce

Rema 1000 · Pålæg & ost · Taga, Slice

Spansk salami

9,95 kr.124,38 kr./kg

Størrelse: 80 g

Laveste registrerede: 9,95 kr.Højeste registrerede: 13,01 kr.Udvikling: −23,5 %Arbejdstid: 2,6 min

Annonce

Spansk salami koster 9,95 kr. (124,38 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Svinekød, glykosesirup, salt, svineprotein, krydderier, konservingsmidler E262, E252, E250), dextrose, antioxidant (E301), farve (E120), krydderiekstrakt. Overtræk: konserveringsmiddel (E235). Kan indeholde spor af mælk og soja.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.443 kJ / 348 kcal
Fedt27 g
heraf mættede fedtsyrer11 g
Kulhydrat0,9 g
heraf sukkerarter0,9 g
Kostfibre—
Protein25 g
Salt3,5 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Taga er en spansk salami i skiver, pakket i en praktisk 80 grams portion. Den er fremstillet af svinekød og krydret med krydderier og krydderiekstrakt, hvilket giver den en fast og aromatisk smag. Ifølge næringsindholdet er der 25 g protein pr. 100 g, hvilket gør den til et mættende indslag i et måltid.

Salamien er skåret i tynde skiver, klar til brug. Den kan lægges direkte på brødet, indgå i en tapas-tallerken eller bruges som smagsgiver i en sandwich. I det danske køkken er den også velegnet som en del af en charcuterieplade eller som et hurtigt mellemmåltid.

Med 80 g i pakken er den nem at have i køleskabet. Efter åbning bør den opbevares køligt, og den holder sig bedst, hvis den pakkes tæt ind igen. Den kan indeholde spor af mælk og soja, så det er værd at være opmærksom på, hvis man har allergier.

Kiloprisen på den skårne salami

13,01 kr. for 80 gram giver 162,63 kr. pr. kilo. Det er prisen for det bekvemme, allerede skårne format — klar til brug direkte fra pakken uden yderligere tilberedning eller skæring.

Sammenlignet med en hel spegepølse, der selv skal skæres, betaler man for bekvemmeligheden i det skårne format; det er værd at have kiloprisen i baghovedet, hvis man sammenligner med hele pølser i køldisken.

Konserveringsmidlerne forklaret

Salamien indeholder tre klassiske konserveringsmidler til modnede pølser: E 262 (natriumacetat), E 252 (kaliumnitrat) og E 250 (natriumnitrit), som tilsammen sikrer holdbarhed og den røde farve. E 120 er farvestoffet cochenille, og E 301 er en antioxidant (askorbinsyre/C-vitamin), der stabiliserer farven yderligere.

Overtrækket er behandlet med E 235 (natamycin), et svampehæmmende middel, der forhindrer skimmel på overfladen under lagring — det sidder yderst på skiverne, ikke i selve kødmassen.

Saltindholdet — værd at kende

Med 3,5 gram salt pr. 100 gram hører salamien til blandt de mere saltholdige pålægsvarer i sortimentet. Det er typisk for modnede pølser, hvor salt er en central del af både smag og konserveringsproces.

For husstande, der holder øje med det daglige saltindtag, er det værd at regne pålægsmængden med — et par skiver på en rugbrødsmad bidrager mærkbart til den samlede saltmængde i løbet af dagen.

Detaljer om varen

Mærke
Taga, Slice
Størrelse
80 g
Stregkode (EAN)
7070097070302

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

9,95 kr.10,97 kr.11,99 kr.13,01 kr.13. aug.31. aug.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1313,01 kr.
2026-08-3113,01 kr.
2026-09-179,95 kr.
2026-10-019,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er Taga spansk salami lavet af?

    Den er lavet af svinekød, glykosesirup, salt, svineprotein, krydderier og forskellige konserveringsmidler og antioxidant. Den indeholder også farve og krydderiekstrakt.

  • Hvordan bruges Taga spansk salami?

    Den er skiveskåret og klar til brug. Den kan spises som pålæg på brød, indgå i tapas, sandwich eller en charcuterieplade.

  • Hvor meget protein er der i Taga spansk salami?

    Ifølge næringsindholdet er der 25 g protein pr. 100 g.

  • Hvad koster Spansk salami hos Rema 1000?

    Spansk salami koster 9,95 kr. (124,38 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Spansk salami på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Spansk salami ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Spansk salami?

    Spansk salami sælges i 80 g, svarende til 124,38 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Spansk salami?

    Spansk salami forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

16,95 kr.150 g

113,00 kr./kg

20,09 kr.400 g

50,23 kr./kg

14,95 kr.120 g

124,58 kr./kg

12,13 kr.140 g

86,64 kr./kg

12,95 kr.120 g

107,92 kr./kg

14,95 kr.120 g

124,58 kr./kg