RadarSuper
Spæd kålsalat

Annonce

Rema 1000 · Pålægssalater & kolde retter · Honningdres,

Spæd kålsalat

27,26 kr.85,19 kr./kg

Størrelse: 320 g

Arbejdstid: 5,6 min

Annonce

Spæd kålsalat koster 27,26 kr. (85,19 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Rød spidskål 46%, grøn spidskål 24%, radiser 9%, porrer 5%, senneps-honningdressing 16%Dressing32 % vand, 25 % rapsolie, 13 % maltodextrin, 10 % sennep (vand, sennepsfrø, sukker, eddike, salt, cayennepeber), 6 % sukker, 5 % rørsukkersirup, 5 % eddike, honning, salt, sennepsmel, konserveringsmiddel (E 202), tørret basilikum, brune sennepsfrø, stabilisator (E 415), peber, tørret hvidløg, paprika.Allergener: SENNEP

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi302 kJ / 72 kcal
Fedt4,2 g
heraf mættede fedtsyrer0,3 g
Kulhydrat6,5 g
heraf sukkerarter4,5 g
Kostfibre1,5 g
Protein1,4 g
Salt0,2 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En færdigblandet salat af rød og grøn spidskål, radiser og porrer, vendt med en senneps-honningdressing. Kålen udgør størstedelen af indholdet, mens dressingen står for den cremede, let søde og let skarpe smag fra sennep og honning.

Dressingen indeholder blandt andet rapsolie, maltodextrin, sennep, sukker, rørsukkersirup, eddike og honning samt krydderier som basilikum, hvidløg og paprika. Bemærk at produktet indeholder sennep, som er det angivne allergen.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 72 kcal, 4,2 g fedt, 6,5 g kulhydrater og 1,5 g fibre. Salten er lav med 0,2 g pr. 100 g.

Salaten er klar til at spise som den er og passer som tilbehør til fx kød, fisk eller som en del af en større salatbuffet. Den kan også bruges som fyld i en wrap eller som et let måltid i sig selv.

Opbevares køligt, og emballagen bør lukkes tæt efter åbning. Hold øje med holdbarhedsdatoen på pakken. Den vejer 320 g, hvilket typisk svarer til et par portioner som tilbehør.

Hvad koster den færdigblandede kålsalat pr. kilo?

85,19 kr. pr. kilo er kiloprisen på denne bakke, som vejer 320 gram og koster 27,26 kr. Prisen dækker over, at grøntsagerne allerede er skåret, blandet og tilsat dressing — en genvej sammenlignet med at lave salaten fra bunden med rå kål, radiser og porrer.

Det er en pris, der afspejler bekvemmeligheden ved en færdigblandet salat, ikke kun råvarernes egen værdi.

Hvorfor bærer salaten Nøglehulsmærket?

Nøglehulsmærket er Fødevarestyrelsens officielle mærke for de ernæringsmæssigt bedre valg inden for en varegruppe, tildelt ud fra kriterier for fedt, sukker, salt og fiberindhold. Med kun 0,3 gram mættet fedt og 4,2 gram fedt i alt pr. 100 gram lever salaten op til de krav.

Mærket fortæller noget om salatens sammensætning sammenlignet med andre produkter i samme kategori — det er ikke det samme som at være kaloriefri eller uden sukker.

Sennep som allergen — hvad du skal vide

Dressingen indeholder både sennepsfrø og sennepsmel, og sennep er angivet som allergen på varedeklarationen. Det er relevant at kende til, hvis nogen i husstanden har sennepsallergi, da sennep er et af de fjorten allergener, EU kræver mærket tydeligt.

Selve smagen af sennep og honning er samtidig det, der giver salaten dens karakteristiske søde og let stærke profil, som binder de spæde kålsorter sammen.

Detaljer om varen

Mærke
Honningdres,
Størrelse
320 g
Stregkode (EAN)
5701243548193

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

20,00 kr.22,42 kr.24,84 kr.27,26 kr.13. aug.31. aug.15. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1327,26 kr.
2026-08-3127,26 kr.
2026-09-1527,26 kr.
2026-10-0127,26 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder spæd kålsalat med honningdressing?

    Salaten består af rød spidskål (46%), grøn spidskål (24%), radiser (9%), porrer (5%) og en senneps-honningdressing (16%). Dressingen indeholder bl.a. vand, rapsolie, maltodextrin, sennep, sukker, eddike og honning.

  • Indeholder salaten allergener?

    Ja, den indeholder sennep, som er det angivne allergen.

  • Hvordan opbevares salaten?

    Opbevares køligt og lukkes tæt efter åbning. Se holdbarhedsdatoen på pakken.

  • Hvad koster Spæd kålsalat hos Rema 1000?

    Spæd kålsalat koster 27,26 kr. (85,19 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Spæd kålsalat på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Spæd kålsalat ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Spæd kålsalat?

    Spæd kålsalat sælges i 320 g, svarende til 85,19 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Spæd kålsalat?

    Spæd kålsalat forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

22,25 kr.233 g

95,49 kr./kg

23,05 kr.230 g

100,22 kr./kg

47,19 kr.450 g

104,87 kr./kg

35,51 kr.430 g

82,58 kr./kg

27,27 kr.350 g

77,91 kr./kg

22,00 kr.400 g

55,00 kr./kg