Annonce
Rema 1000 · Pålægssalater & kolde retter · Hønsekød, Ready To Go
Øko. proteinsalat
Størrelse: 230 g
Annonce
Øko. proteinsalat koster 23,05 kr. (100,22 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 30. september 2026.
Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.
Ingredienser og allergener
Ingredienser
52 % økologiske udblødte og kogte kikærter (heraf 60 % økologiske kikærter, vand), 21 % økologisk chilihummus (heraf 67 % økologiske udblødte og kogte kikærter (heraf 60 % økologiske kikærter, vand), vand, 13 % økologisk sesamfrøpasta, økologisk chilipulver, salt, økologisk hvidløgspulver, surhedsregulerende middel (E 330)), 13 % optøet og kogt hønsekød (heraf 60 % brystkød, 40 % lårkød), 13 % økologisk hakket spidskål, økologisk paprika.Kan indeholde spor af æg.
Næringsindhold
| Næringsindhold | pr. 100 g |
|---|---|
| Energi | 633 kJ / 151 kcal |
| Fedt | 4,2 g |
| heraf mættede fedtsyrer | 0,7 g |
| Kulhydrat | 12 g |
| heraf sukkerarter | — |
| Kostfibre | 4,4 g |
| Protein | 14 g |
| Salt | 0,7 g |
Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.
Om denne vare
En færdigblandet salat i bæger på 230 g, klar til at spise direkte fra emballagen. Indholdet er 52 % økologiske kikærter, der er udblødt og kogt, 21 % økologisk chilihummus, 13 % optøet og kogt hønsekød samt 13 % økologisk hakket spidskål og økologisk paprika. Hønsekødet fordeler sig med 60 % brystkød og 40 % lårkød, og chilien i hummusen kommer fra økologisk chilipulver, hvidløgspulver og sesamfrøpasta.
Næringsindholdet pr. 100 g viser 151 kcal, 14 g protein, 12 g kulhydrat, 4,4 g fiber og 4,2 g fedt, hvoraf 0,7 g er mættet. Saltindholdet er 0,65 g pr. 100 g. Det giver et måltid med et solidt proteinindhold og et pænt indslag af fibre.
Salaten er tænkt som et hurtigt måltid i sig selv — på farten, på arbejdet eller hjemme, når maden skal være nem. Kikærterne og hummusen giver en cremet base, spidskålen og paprikaen tilfører bid og friskhed, og hønsekødet gør den mættende. Den kan spises som den er, eller blandes let igennem, så chilien fordeler sig.
Opbevares køligt, og hold øje med holdbarhedsdatoen på bægeret. Er den ikke spist med det samme, bør den sættes på køl igen. Bemærk, at produktet kan indeholde spor af æg.
Kiloprisen sammenlignet med den ikke-økologiske udgave
230 gram til 23,05 kr. giver 100,22 kr. pr. kilo for den økologiske proteinsalat med hønsekød. Den tilsvarende, ikke-økologiske proteinsalat med kylling fra samme Ready To Go-serie kostede ved samme prisregistrering 22,25 kr. for 233 gram, svarende til 95,49 kr. pr. kilo.
Merprisen for den økologiske udgave er altså 4,73 kr. pr. kilo i denne konkrete sammenligning — et tal, der kommer direkte fra de to bakkers priser og vægte samme dag, ikke en generel tommelfingerregel.
Hvad indeholder salaten
Basen er 52 % økologiske kikærter, suppleret med 21 % økologisk chilihummus (også kikærtebaseret), 13 % optøet og kogt hønsekød og 13 % hakket spidskål med paprika. Kødandelen på 13 % gør salaten til en kikærte- og hummusbaseret ret med kylling som supplement, ikke omvendt.
Mærkningen oplyser, at varen kan indeholde spor af æg, selvom æg ikke er en tilsat ingrediens — relevant at vide ved ægallergi.
Hvorfor salaten bærer Nøglehulsmærket
Med 4,2 gram fedt, 4,4 gram kostfibre og 14 gram protein pr. 100 gram rammer salaten den type sammensætning — moderat fedt, højt fiberindhold, solidt proteinindhold — som Nøglehulsmærket favoriserer i sin varegruppe. Færdigsalater har ofte et højere fedtindhold på grund af dressing og olie, men kikærtebasen her holder fedtprocenten nede.
Detaljer om varen
- Mærke
- Hønsekød, Ready To Go
- Størrelse
- 230 g
- Stregkode (EAN)
- 5705830607782
Prishistorik
Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.
| Dato | Pris |
|---|---|
| 2026-08-13 | 23,05 kr. |
| 2026-08-31 | 23,05 kr. |
| 2026-09-17 | 23,05 kr. |
| 2026-09-30 | 23,05 kr. |
Ofte stillede spørgsmål
Skal salaten varmes, før den spises?
Nej, den er klar til at spise som den er. Indholdet af kikærter og hønsekød er allerede kogt, så du kan spise den direkte fra bægeret.
Hvor meget protein er der i salaten?
Der er 14 g protein pr. 100 g. Et bæger på 230 g indeholder dermed omkring 32 g protein i alt.
Indeholder salaten æg eller gluten?
Ifølge ingredienslisten kan produktet indeholde spor af æg. Der er ingen oplysninger om gluten i de angivne data.
Hvad koster Øko. proteinsalat hos Rema 1000?
Øko. proteinsalat koster 23,05 kr. (100,22 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 30. september 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.
Er Øko. proteinsalat på tilbud hos Rema 1000?
Ved vores seneste registrering var Øko. proteinsalat ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.
Hvilken størrelse har Øko. proteinsalat?
Øko. proteinsalat sælges i 230 g, svarende til 100,22 kr./kg.
Hvor kan man købe Øko. proteinsalat?
Øko. proteinsalat forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.
Samme vare i andre kæder
Annonce