Annonce
Rema 1000 · Pålægssalater & kolde retter · Ready To Serve
Sommerslaw
Størrelse: 350 g
Annonce
Sommerslaw koster 25,00 kr. (71,43 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.
Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.
Ingredienser og allergener
Ingredienser
41 % grøn spidskål, 27 % broccolistok, 15 % rød spidskål, 12 % radise, 5 % porre.Dressing45 % vand, 35 % rapsolie, 15 % sukker, modificeret stivelse (kartoffel), salt, eddike, 0,4 % citronsaft fra koncentrat, konserveringsmiddel (E 202), naturlig aroma, surhedsregulerende middel (E 296), stabilisatorer (E 415, E 412), hvid peber, aroma, farvestof (E 160a syntetisk).
Næringsindhold
| Næringsindhold | pr. 100 g |
|---|---|
| Energi | 379 kJ / 91 kcal |
| Fedt | 6,6 g |
| heraf mættede fedtsyrer | 0,4 g |
| Kulhydrat | 5,3 g |
| heraf sukkerarter | 4,6 g |
| Kostfibre | 1,8 g |
| Protein | 1,8 g |
| Salt | 0,3 g |
Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.
Om denne vare
En færdigblandet salat af grøn og rød spidskål, broccolistok, radise og porre, der kommer med sin egen dressing i posen. Dressingen består af vand, rapsolie, sukker, modificeret kartoffelstivelse, salt, eddike og citronsaft fra koncentrat, tilsat konserveringsmiddel (E 202), surhedsregulerende middel (E 296), stabilisatorer (E 415, E 412), hvid peber, aroma og farvestof (E 160a).
Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 91 kcal og 6,6 g fedt, hvoraf 0,4 g er mættet. Der er 5,3 g kulhydrat, heraf 4,6 g sukkerarter, 1,8 g fibre og 1,8 g protein. Saltindholdet er 0,3 g pr. 100 g.
Salaten er klar til at servere, når dressingen er vendt i. Den passer som tilbehør til grillmad, burger, fisk eller som en frisk side til aftensmaden, og kan også bruges som fyld i en wrap eller som en let frokostret med et stykke brød til.
Pakken indeholder 350 g og opbevares på køl. Da den er færdigblandet med dressing, bør den holdes kold og spises inden for kort tid efter åbning.
Kilopris sammenlignet med Santa Fe Caesar Salad
350 gram til 25,00 kr. giver 71,43 kr. pr. kilo. Santa Fe Caesar Salad fra samme kategori, i en mindre bakke på 280 gram til 34,90 kr., koster 124,64 kr. pr. kilo — betydeligt mere.
Forskellen forklares af indholdet: sommerslawen er en ren kål- og grøntsagssalat, mens caesarsalaten indeholder stegt kylling, to typer ost og en mere sammensat mayonnaisebaseret dressing — dyrere råvarer, der driver kiloprisen op.
Kål, broccolistok og radiser
Hovedingredienserne er grøn og rød spidskål, broccolistok, radise og porre — alle rå og skåret, ikke kogt. Broccolistok er den del af broccolien, mange normalt kasserer derhjemme, men som her bruges som en sprød, mild bestanddel af salaten.
Dressingen er baseret på rapsolie, sukker og eddike med modificeret stivelse som fortykningsmiddel samt flere tilsætningsstoffer til holdbarhed og konsistens, herunder det syntetiske farvestof E 160a.
Opbevaring som rå salat
Fordi salaten består af rå, skårne grøntsager, er den mere følsom over for temperatursvingninger end en tilberedt ret. Opbevar bakken på køl, og spis den inden den anførte dato.
En åbnet bakke bør lukkes tæt eller flyttes til en tætsluttende beholder og spises inden for få dage, da rå kål og radiser mister sprødhed og kan udvikle en ubehagelig lugt, hvis de står længe i åben emballage.
Detaljer om varen
- Mærke
- Ready To Serve
- Størrelse
- 350 g
- Stregkode (EAN)
- 5705830602251
Prishistorik
Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.
| Dato | Pris |
|---|---|
| 2026-08-13 | 25,00 kr. |
| 2026-09-01 | 25,00 kr. |
| 2026-09-17 | 25,00 kr. |
| 2026-10-01 | 25,00 kr. |
Ofte stillede spørgsmål
Hvad indeholder sommerslawen?
Salaten består af 41 % grøn spidskål, 27 % broccolistok, 15 % rød spidskål, 12 % radise og 5 % porre. Dressingen indeholder bl.a. vand, rapsolie, sukker, eddike, citronsaft, salt og forskellige tilsætningsstoffer.
Hvordan bruger jeg sommerslawen?
Den er klar til at servere, når dressingen er vendt i. Den kan bruges som tilbehør til grillmad, burger, fisk eller som en let frokostret.
Hvordan opbevarer jeg den?
Opbevar salaten på køl og spis den inden for kort tid efter åbning, da den er færdigblandet med dressing.
Hvad koster Sommerslaw hos Rema 1000?
Sommerslaw koster 25,00 kr. (71,43 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.
Er Sommerslaw på tilbud hos Rema 1000?
Ved vores seneste registrering var Sommerslaw ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.
Hvilken størrelse har Sommerslaw?
Sommerslaw sælges i 350 g, svarende til 71,43 kr./kg.
Hvor kan man købe Sommerslaw?
Sommerslaw forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.
Samme vare i andre kæder
Annonce