RadarSuper
Solsikkerugbrød

Annonce

Rema 1000 · Rugbrød & toastbrød · Kohberg

Solsikkerugbrød

22,50 kr.30,00 kr./kg

Størrelse: 750 g

Nutri-ScoreBNOVA3
Arbejdstid: 4,5 min

Annonce

Solsikkerugbrød koster 22,50 kr. (30,00 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Vand, RUGSIGTEMEL 21%, surdej (vand, RUGMEL^ 9%) 20%, RUGKERNER^ 13%, solsikkekerner 7%, hørfrø, HVEDEMEL 4%, RUGMEL^ 3%, salt tilsat jod, rapsolie, BYGMALTEKSTRAKT, fermenteret HVEDEMEL 1%, fermenteret hestebønnemel (HVEDE, RUG, BYG, HAVRE), sukkersirup, karamelliseret sukkersirup, tørret surdej (RUGMEL^, surdejskultur), gær, salt, HVEDESTIVELSE, melbehandlingsmidler (enzymer (HVEDE)). ^Fuldkorn.

Allergener

gluten

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.017 kJ / 243 kcal
Fedt6,5 g
heraf mættede fedtsyrer0,7 g
Kulhydrat35 g
heraf sukkerarter2,4 g
Kostfibre7,5 g
Protein7 g
Salt1,2 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Et mørkt, tæt rugbrød bagt med en stor andel rug og en lang række kerner og frø. Ifølge ingredienslisten består det blandt andet af vand, rugsigtemel, surdej, rugkerner, solsikkekerner, hørfrø samt mindre mængder hvedemel og rugmel. En del af rugmel og rugkerner er fuldkorn, hvilket fremgår af ingredienslisten.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 243 kcal, 6,5 g fedt, 35 g kulhydrater, 7,5 g fibre, 7 g protein og 1,2 g salt. Det er altså et brød med et højt fiberindhold og et moderat fedtindhold, hvoraf kun 0,7 g er mættet fedt. Indeholder gluten.

Rugbrød er en fast bestanddel af det danske køkken og bruges typisk som grundlag for smørrebrød og andre pålægsmadder, men kan også skæres i tern og bruges i salater eller ristes let. Denne variant med solsikkekerner og hørfrø har en grov, kernefyldt krumme, der gør sig godt med kraftigt pålæg som ost, spegepølse eller sild.

Pakken indeholder 750 g. Opbevar brødet tørt og ikke for varmt, gerne i en brødkasse eller en tæt pose, så skorpen ikke tørrer ud. Har du ikke brug for hele brødet med det samme, kan det skæres i skiver og fryses ned, så du kan tage et par skiver op efter behov.

Kiloprisen på et surdejsbaseret rugbrød

30,00 kr. pr. kilo for pakningen på 750 gram til 22,50 kr. — et rundt og let sammenligneligt tal, når kiloprisen på rugbrød skal stilles op mod andre brødtyper og -mærker i samme afdeling.

Surdej og fuldkorn: hvad ingredienslisten viser

Surdejen udgør 20 % af brødet og er lavet af vand og rugmel, mens hele rugkerner (13 %) og solsikkekerner (7 %) giver den tunge, sprøde konsistens. De tre største rugingredienser — rugsigtemel, rugmel i surdejen og rugkernerne — er alle markeret som fuldkorn, hvilket forklarer det høje fiberindhold på 7,5 gram pr. 100 gram.

Opbevaring: brødpose ved stuetemperatur eller fryser

Takket være surdejens naturlige konserverende effekt holder rugbrødet sig op til en uge i en brødpose eller -kasse ved stuetemperatur. Skal det holde længere, kan det fryses i skiver og tages direkte fra fryseren til toasteren eller tøes op på få minutter — en praktisk måde at undgå madspild på, hvis hele brødet ikke spises inden for ugen.

Detaljer om varen

Mærke
Kohberg
Størrelse
750 g
Stregkode (EAN)
5701246102835

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

15,00 kr.17,50 kr.20,00 kr.22,50 kr.13. aug.1. sep.18. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1322,50 kr.
2026-09-0122,50 kr.
2026-09-1822,50 kr.
2026-10-0122,50 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor mange fibre indeholder Solsikkerugbrød fra Kohberg?

    Ifølge næringsindholdet er der 7,5 g fibre pr. 100 g.

  • Indeholder Solsikkerugbrød gluten?

    Ja, gluten er angivet som allergen, og ingredienslisten omfatter både rug, hvede og byg.

  • Hvordan opbevarer jeg bedst rugbrødet?

    Opbevar det tørt og ikke for varmt, gerne i brødkasse eller tæt pose. Det kan også skæres i skiver og fryses ned.

  • Hvad koster Solsikkerugbrød hos Rema 1000?

    Solsikkerugbrød koster 22,50 kr. (30,00 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Solsikkerugbrød på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Solsikkerugbrød ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Solsikkerugbrød?

    Solsikkerugbrød sælges i 750 g, svarende til 30,00 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Solsikkerugbrød?

    Solsikkerugbrød forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

28,00 kr.805 g

34,78 kr./kg

28,00 kr.805 g

34,78 kr./kg

12,20 kr.260 g

46,92 kr./kg

18,00 kr.360 g

50,00 kr./kg

18,00 kr.360 g

50,00 kr./kg

28,00 kr.220 g

127,27 kr./kg