RadarSuper
Slikkepinde

Annonce

Rema 1000 · Tyggegummi & bolcher · Nørregade

Slikkepinde

12,95 kr.129,50 kr./kg

Størrelse: 100 g

Arbejdstid: 2,8 min

Annonce

Slikkepinde koster 12,95 kr. (129,50 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 2. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Sukker, glukosesirup, surhedsregulerende middel: (E330), aroma, farvestoffer: (E120, E100, E141). Kan indeholde spor af mælk og soja.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.649 kJ / 388 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat96 g
heraf sukkerarter72 g
Kostfibre—
Protein—
Salt—

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Slikkepinde fra Nørregade er klassiske, runde slikkepinde på pind — den slags der holder længe og kan nydes i roligt tempo. De er bygget op omkring sukker og glukosesirup, som giver den seje, langsomt opløselige konsistens, mens surhedsregulerende middel (E330) tilfører den let syrlige smag, der kendes fra denne type slik. Farverne kommer fra E120, E100 og E141, og aromaen runder smagen af.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 388 kcal og 96 g kulhydrater, hvoraf 72 g er sukkerarter. Det er altså en koncentreret slikvare, hvor en enkelt pind hurtigt tæller med, hvis man holder øje med sit indtag.

Slikkepinde hører til blandt de helt enkle søde sager herhjemme — velegnede til at have liggende i skabet, i bilen eller i lommen, og til at dele ud af ved særlige lejligheder. Denne pose indeholder 100 g, og da slikkepinde ikke bliver dårlige i løbet af kort tid, kan den fint opbevares tørt og ved stuetemperatur, så den er klar, når lysten melder sig. Vær opmærksom på, at produktet kan indeholde spor af mælk og soja.

Hvad kiloprisen dækker over

129,50 kr. pr. kilo for posen på 100 gram er prisen for et forarbejdet konfektprodukt i portionsstørrelse. Slikkepinde er blandt de simplere produkter i slikafdelingen rent ingrediensmæssigt, men den lille pakkestørrelse holder kiloprisen oppe sammenlignet med storformater.

Sukker, glukosesirup og tre farvestoffer

Ingredienslisten består reelt af sukker, glukosesirup, en syre (E330), aroma og tre farvestoffer: E120 (rødt), E100 (gult) og E141 (grønt). Det er en minimal opskrift, hvor farve og aroma alene skaber variationen mellem de forskellige smage i posen.

Næsten rent sukker — 72 gram pr. 100 gram

Med 96 gram kulhydrat pr. 100 gram, heraf 72 gram sukkerarter, og stort set intet fedt, protein eller salt, er slikkepindene et produkt, der næsten udelukkende består af sukker. Det er forventeligt for en hård karamel og ikke i sig selv usædvanligt for kategorien.

Detaljer om varen

Mærke
Nørregade
Størrelse
100 g
Stregkode (EAN)
5709385015900

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

12,95 kr.12,95 kr.12,96 kr.12,95 kr.19. aug.2. sep.18. sep.2. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1912,95 kr.
2026-09-0212,95 kr.
2026-09-1812,95 kr.
2026-10-0212,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Nørregade Slikkepinde?

    Sukker, glukosesirup, surhedsregulerende middel (E330), aroma samt farvestofferne E120, E100 og E141. Produktet kan indeholde spor af mælk og soja.

  • Hvor mange kalorier er der i slikkepindene?

    Der er 388 kcal og 1649 kJ pr. 100 g. Kulhydratindholdet er 96 g, hvoraf 72 g er sukkerarter.

  • Hvordan opbevares slikkepindene bedst?

    Tørt og ved stuetemperatur, så de bevarer konsistens og smag. Posens 100 g giver rigelig anledning til at have dem liggende klar.

  • Hvad koster Slikkepinde hos Rema 1000?

    Slikkepinde koster 12,95 kr. (129,50 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 2. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Slikkepinde på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Slikkepinde ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Slikkepinde?

    Slikkepinde sælges i 100 g, svarende til 129,50 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Slikkepinde?

    Slikkepinde forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

13,95 kr.25 g

558,00 kr./kg

24,95 kr.150 g

166,33 kr./kg

12,95 kr.60 g

215,83 kr./kg

20,00 kr.170 g

117,65 kr./kg

12,95 kr.60 g

215,83 kr./kg

12,95 kr.81 g

159,88 kr./kg