RadarSuper
Skyr vanilje

Annonce

Rema 1000 · Mælk, æg & smør · Gram Slot, Økologisk

Skyr vanilje

20,10 kr.44,67 kr./kg

Størrelse: 450 g

Udvikling: +34,0 %Arbejdstid: 4,1 min

Annonce

Skyr vanilje koster 20,10 kr. (44,67 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

90 % økologisk skummetmælk,5 % økologisk rørsukker, 4,8 % vand, geleringsmiddel(E 440i), laktaseenzym, naturlig vaniljearoma,økologisk vaniljepulver, økologiskcitronsaft fra koncentrat, yoghurtkultur(indeholder mælk), økologisk stabilisator (E 410).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi318 kJ / 75 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat8,6 g
heraf sukkerarter8,6 g
Kostfibre—
Protein9,6 g
Salt0,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Skyr er en syrnet mælkeprodukt med rødder i islandsk madkultur, og denne version fra Gram Slot er økologisk. Den er lavet på 90 % økologisk skummetmælk, tilsat økologisk rørsukker, vand, geleringsmiddel (E 440i), laktaseenzym, naturlig vaniljearoma, økologisk vaniljepulver, økologisk citronsaft fra koncentrat, yoghurtkultur og økologisk stabilisator (E 410). Konsistensen er cremet og let syrlig, med en tydelig vaniljesmag fra både aroma og vaniljepulver.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 75 kcal, 9,6 g protein, 8,6 g kulhydrater (heraf 8,6 g sukker) og 0,14 g salt. Det gør den til et mættende mellemmåltid eller en proteinrig base i hverdagen. I det danske køkken bruges skyr ofte som morgenmadsprodukt med frugt, granola eller honning, eller som ingrediens i smoothies og desserter. Den kan også spises som den er, direkte fra bægeret.

Opbevares køligt, typisk i køleskab ved 2-5 °C, og holdbarheden følger mærkningen på emballagen. Den 450 g store bøtte er velegnet til flere portioner eller til at dele i en husstand. Rør eventuelt i bøtten inden brug, da skyr kan trække lidt væske. Nyd den inden for en kort periode efter åbning.

Tilbud: 33,33 kr. pr. kilo mod normalt 44,67 kr.

Normalprisen på 20,10 kr. for 450 gram svarer til 44,67 kr. pr. kilo; til tilbudsprisen 15,00 kr. bliver kiloprisen 33,33 kr. — en forskel, der udelukkende er dokumenteret ud fra de to priser, Rema 1000 selv har registreret for varen, uden gæt om procentvis rabat.

Vanilje eller hindbær — samme pris, samme kilo

Skyr vanilje og skyr hindbær fra Gram Slot koster nøjagtig det samme i denne registrering: 15,00 kr. for 450 gram, 33,33 kr. pr. kilo, begge i tilbud fra samme normalpris på 20,10 kr. Der er altså intet økonomisk argument for at vælge den ene smag frem for den anden — kun smagen selv afgør valget.

Hvorfor har skyr dobbelt så meget protein som yoghurt?

Med 9,6 gram protein pr. 100 gram ligger denne skyr markant over almindelig yoghurts typiske 3-5 gram. Forskellen skyldes fremstillingsmetoden: skyr sies længere end yoghurt, hvorved en større del af mælkens valle fjernes, og proteinet koncentreres i den tilbageværende, tykkere masse.

Detaljer om varen

Mærke
Gram Slot, Økologisk
Størrelse
450 g
Stregkode (EAN)
5705830606969

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

15,00 kr.16,70 kr.18,40 kr.20,10 kr.13. aug.2. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1315,00 kr.
2026-09-0220,10 kr.
2026-09-1720,10 kr.
2026-10-0120,10 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad er skyr vanilje lavet af?

    Den indeholder 90 % økologisk skummetmælk, 5 % økologisk rørsukker, 4,8 % vand, geleringsmiddel (E 440i), laktaseenzym, naturlig vaniljearoma, økologisk vaniljepulver, økologisk citronsaft fra koncentrat, yoghurtkultur og økologisk stabilisator (E 410).

  • Hvor meget protein er der i skyr vanilje?

    Pr. 100 g indeholder den 9,6 g protein.

  • Hvordan opbevares skyr vanilje?

    Den skal opbevares køligt, typisk i køleskab ved 2-5 °C, og holdbarheden følger mærkningen på emballagen.

  • Hvad koster Skyr vanilje hos Rema 1000?

    Skyr vanilje koster 20,10 kr. (44,67 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Skyr vanilje på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Skyr vanilje ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Skyr vanilje?

    Skyr vanilje sælges i 450 g, svarende til 44,67 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Skyr vanilje?

    Skyr vanilje forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

14,61 kr.190 g

76,89 kr./kg

15,15 kr.190 g

79,74 kr./kg

20,10 kr.450 g

44,67 kr./kg

18,10 kr.450 g

40,22 kr./kg

9,95 kr.180 g

55,28 kr./kg

12,95 kr.330 ml

39,24 kr./l