RadarSuper
Skyr hindbær

Annonce

Rema 1000 · Mælk, æg & smør · Gram Slot, Økologisk

Skyr hindbær

20,10 kr.44,67 kr./kg

Størrelse: 450 g

Udvikling: +34,0 %Arbejdstid: 4,1 min

Annonce

Skyr hindbær koster 20,10 kr. (44,67 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

89 % økologisk skummetmælk,5 % økologisk hindbærpuré, 4,5 % økologiskrørsukker, vand, økologisk majsstivelse,laktaseenzym, økologisk hindbærsaft frakoncentrat, yoghurtkultur (indeholder mælk).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi316 kJ / 74 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat8,6 g
heraf sukkerarter8,3 g
Kostfibre—
Protein9,5 g
Salt0,1 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Skyr er en syrnet mælkeret med rødder i nordisk madlavning, og her er den tilsat hindbærpuré og hindbærsaft fra koncentrat. Ifølge ingredienslisten består den af 89 % økologisk skummetmælk, 5 % økologisk hindbærpuré, 4,5 % økologisk rørsukker samt vand, økologisk majsstivelse, laktaseenzym og yoghurtkultur. Den er altså baseret på mælk og syrnet med kultur.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 74 kcal og 316 kJ, 8,6 g kulhydrat — hvoraf 8,3 g sukker — 9,5 g protein og 0,13 g salt. Det gør den til et mælkeri produkt med et markant proteinindhold.

Brug den som den er, direkte fra bægeret, eller som topping på morgenmaden: over havregryn, i en skål med müsli eller frugt, eller som et syrligt indslag i en smoothie. Hindbærsmagen gør den også velegnet som et let mellemmåltid eller dessert uden tilberedning.

Med 450 g i bægeret rækker den til flere portioner. Opbevares køligt, typisk i køleskab, og holdes lukket efter åbning. Se holdbarhedsdatoen på emballagen.

Tilbud: 33,33 kr. pr. kilo mod normalt 44,67 kr.

Normalprisen på 20,10 kr. for 450 gram svarer til 44,67 kr. pr. kilo; til tilbudsprisen 15,00 kr. bliver kiloprisen 33,33 kr. — de samme to tal som for skyr vanilje fra samme serie, dokumenteret ud fra Remas egne registrerede priser.

Hindbær eller vanilje — hvad er forskellen i indhold?

Hindbærudgaven har 5 % hindbærpuré plus hindbærsaft fra koncentrat som smagsgiver, mod vaniljeudgavens vaniljepulver og -aroma. Proteinindholdet er næsten identisk (9,5 mod 9,6 gram pr. 100 gram), hvilket viser, at begge er bygget på samme mælkebase — kun frugt- eller vaniljefyldet adskiller dem reelt.

Bedre dyrevelfærd 3 hjerter — det højeste niveau

Mærket Bedre dyrevelfærd med 3 hjerter er det højeste niveau i den danske ordning, som stiller krav ud over lovens minimum til dyrenes forhold. At mælken kommer fra Gram Slot, en navngiven gård Rema 1000 er medejer af, giver en sporbarhed, mange andre mejeriprodukter i køledisken ikke kan tilbyde.

Detaljer om varen

Mærke
Gram Slot, Økologisk
Størrelse
450 g
Stregkode (EAN)
5705830606976

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

15,00 kr.16,70 kr.18,40 kr.20,10 kr.13. aug.2. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1315,00 kr.
2026-09-0220,10 kr.
2026-09-1720,10 kr.
2026-10-0120,10 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor meget protein indeholder denne skyr?

    Ifølge næringsindholdet er der 9,5 g protein pr. 100 g.

  • Hvad er skyr hindbær lavet af?

    Den indeholder 89 % økologisk skummetmælk, 5 % økologisk hindbærpuré, 4,5 % økologisk rørsukker samt vand, økologisk majsstivelse, laktaseenzym, økologisk hindbærsaft fra koncentrat og yoghurtkultur.

  • Hvordan opbevares skyr hindbær bedst?

    Opbevar bægeret køligt, for eksempel i køleskab, og luk det efter åbning. Se holdbarhedsdatoen på emballagen.

  • Hvad koster Skyr hindbær hos Rema 1000?

    Skyr hindbær koster 20,10 kr. (44,67 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Skyr hindbær på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Skyr hindbær ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Skyr hindbær?

    Skyr hindbær sælges i 450 g, svarende til 44,67 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Skyr hindbær?

    Skyr hindbær forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

14,61 kr.190 g

76,89 kr./kg

15,15 kr.190 g

79,74 kr./kg

20,10 kr.450 g

44,67 kr./kg

18,10 kr.450 g

40,22 kr./kg

9,95 kr.180 g

55,28 kr./kg

12,95 kr.330 ml

39,24 kr./l