RadarSuper
Skumbananer

Annonce

Rema 1000 · Vingummi & lakrids · Carletti

Skumbananer

14,95 kr.249,17 kr./kg

Størrelse: 60 g

Arbejdstid: 3,2 min

Annonce

Skumbananer koster 14,95 kr. (249,17 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 3. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

Glukosesirup, sukker, kakaomasse, vand, kakaosmør, gelatine, stabilisator (sorbitolsirup), skumdannende middel (mælkeprotein), emulgator (lecithiner), aroma, farvestoffer (riboflavin, blandede carotener).Kan indeholde spor af jordnødder.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.578 kJ / 374 kcal
Fedt8,5 g
heraf mættede fedtsyrer4,9 g
Kulhydrat70 g
heraf sukkerarter59 g
Kostfibre—
Protein3,7 g
Salt—

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Skumbananer fra Carletti er en skumgodbid med banansmag, formet som små bananer og pakket i en pose på 60 g. Konsistensen er blød og luftig, og smagen er sød og frugtagtig.

Indholdet består af glukosesirup og sukker som de bærende ingredienser, suppleret med kakaomasse og kakaosmør, hvilket giver en let kakaoagtig undertone. Gelatine og sorbitolsirup er med til at give den karakteristiske skumstruktur, mens mælkeprotein fungerer som skumdannende middel. Der er desuden tilsat lecithiner som emulgator, aroma samt farvestofferne riboflavin og blandede carotener, der giver den genkendelige gule farve. Vær opmærksom på, at produktet kan indeholde spor af jordnødder.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 374 kcal, 8,5 g fedt (heraf 4,9 g mættede fedtsyrer), 70 g kulhydrater (heraf 59 g sukker) og 3,7 g protein. Det er altså en godbid med højt sukkerindhold, som med fordel nydes i mindre portioner.

Skumbananer er velegnede som en lille sødmefuld snack i hverdagen, i madpakken eller til at dele med andre. De kan også bruges som pynt på kager, i desserter eller som et sjovt indslag i slikskålen. Opbevares tørt og ikke for varmt, så bevarer de den bløde konsistens bedst muligt. Posens størrelse på 60 g gør den nem at tage med og nem at have liggende.

Samme kilopris som p-tærterne fra Carletti

60 gram til 14,95 kr. giver 249,17 kr. pr. kilo. Carlettis p-tærter, også skumslik i samme 60-grams format, koster nøjagtig det samme i dette udtræk — samme pris, samme kilopris, samme producent. Forskellen mellem de to ligger i formen og de øvrige ingredienser, ikke i prisen.

Det er en af de tydeligste sammenligninger i dette udtræk: to varer fra samme leverandør, samme format, identisk kilopris.

Gelatine og mælkeprotein — hvad giver skummet dets struktur

Gelatine er det, der giver skumbananerne deres karakteristiske bid og tygge-modstand, mens mælkeprotein fungerer som skumdannende middel og giver den luftige konsistens. Sammen med glukosesirup og sukker, som udgør hovedparten af vægten, er det den klassiske opskrift for skumslik.

Farven kommer fra riboflavin og blandede carotener — to naturlige farvestoffer — mens aroma står for smagen. Produktet er hverken vegetarisk (på grund af gelatinen) eller mælkefrit (på grund af mælkeproteinet).

Opbevaring af skumslik

Posen bør opbevares tørt og ved almindelig stuetemperatur, væk fra direkte varme eller sollys, som kan få skumkonsistensen til at ændre sig eller stykkerne til at klæbe sammen.

Uåbnet holder produktet til den dato, der er trykt på emballagen. Da posen kan indeholde spor af jordnødder, er det relevant at kende for personer med nøddeallergi, selvom jordnødder ikke er en ingrediens.

Detaljer om varen

Mærke
Carletti
Størrelse
60 g
Stregkode (EAN)
5701049193023

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

14,95 kr.14,95 kr.14,96 kr.14,95 kr.19. aug.3. sep.19. sep.3. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1914,95 kr.
2026-09-0314,95 kr.
2026-09-1914,95 kr.
2026-10-0314,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder Carletti Skumbananer?

    De indeholder glukosesirup, sukker, kakaomasse, vand, kakaosmør, gelatine, stabilisator (sorbitolsirup), skumdannende middel (mælkeprotein), emulgator (lecithiner), aroma og farvestoffer (riboflavin, blandede carotener). Kan indeholde spor af jordnødder.

  • Hvor mange kalorier er der i Carletti Skumbananer?

    Der er 374 kcal pr. 100 g. Posens størrelse er 60 g.

  • Hvordan opbevarer jeg bedst skumbananerne?

    De bør opbevares tørt og ikke for varmt for at bevare den bløde skumkonsistens.

  • Hvad koster Skumbananer hos Rema 1000?

    Skumbananer koster 14,95 kr. (249,17 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 3. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Skumbananer på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Skumbananer ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Skumbananer?

    Skumbananer sælges i 60 g, svarende til 249,17 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Skumbananer?

    Skumbananer forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

10,00 kr.80 g

125,00 kr./kg

31,95 kr.275 g

116,18 kr./kg

31,95 kr.275 g

116,18 kr./kg

23,95 kr.230 g

104,13 kr./kg

39,00 kr.350 g

111,43 kr./kg

23,95 kr.230 g

104,13 kr./kg