RadarSuper
Skipper's pipes

Annonce

Rema 1000 · Vingummi & lakrids · Malaco, Original

Skipper's pipes

6,00 kr.352,94 kr./kg

Størrelse: 17 g

Arbejdstid: 1,3 min

Annonce

Skipper's pipes koster 6,00 kr. (352,94 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

glukossirap, VETEMJÖL/HVEDE-/HVETEMEL, melass, socker/sukker, lakritsextrakt, färgamnen/farvestoffer (E153, E120), salt, stärkelse/stivelse (bl.a. VETE/HVEDE/HVETE), förtjocknings-/fortyknings-middel (gummi arabicum), konseveringsmedel (E200), arom, kokosolja, ytbehandlings-/overfladebehandlingsmiddel (bivax/bivoks).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.327 kJ / 315 kcal
Fedt—
heraf mættede fedtsyrer—
Kulhydrat72 g
heraf sukkerarter42 g
Kostfibre—
Protein4,2 g
Salt0,5 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Skipper's Pipes er en klassisk dansk lakridskonfekt formet som små, fyldte piber. Bag det genkendelige navn står Malaco, og opskriften bygger på en blanding af glukosesirup, hvedemel, melasse og sukker, tilsat lakridsekstrakt, salt og kokosolie. Farven kommer fra E153 og E120, og konsistensen holdes på plads af gummi arabicum og stivelse.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 315 kcal, 72 g kulhydrater — heraf 42 g sukkerarter — 4,2 g protein og 0,5 g salt. Det er altså en konfekt med højt sukkerindhold og et strejf af salt, der spiller fint sammen med lakridsen.

Piberne passer til slikskålen, til biografturen eller som en lille sødmefuld afslutning efter maden. Den lakridsagtige smag gør dem også velegnede til at kombinere med kaffe eller te, hvor det søde og det let salte træder tydeligt frem.

Pakken indeholder 17 g, så den er nem at tage med og nem at have liggende. Opbevar den tørt og ikke for varmt, så piberne holder form og konsistens. Ingredienslisten indeholder både hvede og byvoks, hvilket er værd at være opmærksom på, hvis man undgår bestemte stoffer.

Hvorfor kiloprisen er høj

352,94 kr. pr. kilo for 17 gram til 6,00 kr. — mere end dobbelt så meget som Malacos snørekaramel i 94 grams format (196,81 kr. pr. kilo) i samme udtræk. Begge er fra samme producent, men det lille pipe-format bærer en relativt større andel emballage og håndtering pr. gram indhold, hvilket driver kiloprisen op sammenlignet med den større pose.

Farvestoffer og lakridsekstrakt

Farven i piberne kommer fra E153 (vegetabilsk kul) og E120 (cochenille, et rødt farvestof udvundet af skjoldlus) — begge godkendte farvestoffer i EU. Lakridsekstrakt giver den karakteristiske smag, mens gummi arabicum fungerer som fortykningsmiddel og bivoks giver piberne deres blanke overflade.

Slikkulturen bag lakridspiber

Formstøbt lakrids- og karamelslik som piber, søde biler og andre figurer har været en fast del af den danske løsvægt-slikkultur i generationer, ofte som en del af en blandet slikpose snarere end alene. Det lille format her, 17 gram, passer til netop den brug.

Detaljer om varen

Mærke
Malaco, Original
Størrelse
17 g
Stregkode (EAN)
6410602227219

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

6,00 kr.6,00 kr.6,01 kr.6,00 kr.13. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-136,00 kr.
2026-09-016,00 kr.
2026-09-176,00 kr.
2026-10-016,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad smager Skipper's Pipes af?

    De smager af lakrids med melasse og et let strejf af salt, hvilket giver en sød og rund lakridssmag.

  • Hvor mange kalorier er der i Skipper's Pipes?

    Der er 315 kcal pr. 100 g. En hel pose på 17 g indeholder dermed omkring 54 kcal.

  • Indeholder Skipper's Pipes hvede?

    Ja, ingredienslisten nævner både hvedemel og stivelse, blandt andet fra hvede.

  • Hvad koster Skipper's pipes hos Rema 1000?

    Skipper's pipes koster 6,00 kr. (352,94 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Skipper's pipes på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Skipper's pipes ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Skipper's pipes?

    Skipper's pipes sælges i 17 g, svarende til 352,94 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Skipper's pipes?

    Skipper's pipes forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

10,00 kr.80 g

125,00 kr./kg

31,95 kr.275 g

116,18 kr./kg

31,95 kr.275 g

116,18 kr./kg

23,95 kr.230 g

104,13 kr./kg

39,00 kr.350 g

111,43 kr./kg

23,95 kr.230 g

104,13 kr./kg