RadarSuper
Skinke strimler

Annonce

Rema 1000 · Bacon & pølser · Frilandsgris

Skinke strimler

15,95 kr.159,50 kr./kg

Størrelse: 100 g

Arbejdstid: 3,3 min

Annonce

Skinke strimler koster 15,95 kr. (159,50 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

86% skinke af gris uden svær, 10% vand, salt, antioxidanter (E325, E301), glukosesirup, stabilisatorer (E451, E450), konsistensmiddel (E407a), dextrose, konserveringsmidler (E262, E250).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi504 kJ / 120 kcal
Fedt4,9 g
heraf mættede fedtsyrer2,1 g
Kulhydrat1 g
heraf sukkerarter1 g
Kostfibre—
Protein18 g
Salt2,2 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Skinkestrimler af frilandsgris er en færdigskåret pålægsvare, hvor hovedparten af indholdet er skinke. Ifølge ingredienslisten udgør skinke af gris uden svær 86 procent, mens vand, salt og et mindre antal tilsætningsstoffer som antioxidanter, stabilisatorer og konserveringsmidler udgør resten. Strimlerne er altså ikke et helt stykke kød, men skinke der er skåret i tynde strimler og tilsat lidt væske og hjælpestoffer for at holde form og holdbarhed.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 120 kcal, 4,9 g fedt heraf 2,1 g mættet, 1,0 g kulhydrat heraf 1,0 g sukker, 18 g protein og 2,2 g salt. Proteinniveauet er forholdsvis højt, og saltindholdet er tilsvarende højt, hvilket er værd at notere, hvis man bruger strimlerne i større mængder.

Strimlerne er nemme at bruge direkte fra pakken, for eksempel på rugbrød eller i en sandwich, og de kan også vendes i en salat, en omelet eller en varm ret, hvor de lige skal varmes igennem. Den færdigskårne form gør dem praktiske, når man ikke vil skære selv.

Pakken indeholder 100 g. Efter åbning opbevares resten i køleskab og bør spises inden for få dage, så skinken ikke bliver tør eller mister smag.

Kiloprisen og det høje antal mærker

100 gram til 15,95 kr. giver 159,50 kr. pr. kilo. Varen bærer fem labels: REMA1000, Nøglehul, Dansk, Anbefalet af Dyrenes Beskyttelse og Bedre dyrevelfærd 3 hjerter — den højeste dyrevelfærdsklasse i den danske, statskontrollerede mærkningsordning.

Hvad tre hjerter i Bedre dyrevelfærd betyder

Tre hjerter er det højeste niveau i ordningen og stiller typisk krav om, at grisene har adgang til udearealer — deraf betegnelsen "Frilandsgris". Kombineret med anbefalingen fra Dyrenes Beskyttelse er det tredjepartskontrollerede mærker for dokumenteret dyrevelfærd, ikke løse påstande fra producenten selv.

Sammensætning og Nøglehulsmærket

Skinken består af 86 % gris uden svær, tilsat E 325 (natriumlactat) og E 301 (natriumascorbat/C-vitamin) som antioxidanter. Med 18 g protein og kun 4,9 g fedt pr. 100 gram opfylder varen kravene til Nøglehulsmærket, Fødevarestyrelsens mærke for ernæringsmæssigt bedre valg.

Detaljer om varen

Mærke
Frilandsgris
Størrelse
100 g
Stregkode (EAN)
5705522023043

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

12,00 kr.13,32 kr.14,63 kr.15,95 kr.17. aug.1. sep.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1715,95 kr.
2026-09-0112,00 kr.
2026-09-1715,95 kr.
2026-10-0115,95 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvor meget skinke er der i skinkestrimlerne?

    Ifølge ingredienslisten består 86 procent af skinke af gris uden svær. Resten er blandt andet vand, salt og tilsætningsstoffer.

  • Hvordan opbevarer jeg skinkestrimlerne efter åbning?

    Pakken bør opbevares i køleskab efter åbning og spises inden for få dage.

  • Hvad kan jeg bruge skinkestrimlerne til?

    De er klar til brug som pålæg på brød og kan også vendes i salater, omeletter eller varme retter, hvor de lige varmes igennem.

  • Hvad koster Skinke strimler hos Rema 1000?

    Skinke strimler koster 15,95 kr. (159,50 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Skinke strimler på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Skinke strimler ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Skinke strimler?

    Skinke strimler sælges i 100 g, svarende til 159,50 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Skinke strimler?

    Skinke strimler forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

15,95 kr.100 g

159,50 kr./kg

13,59 kr.150 g

90,60 kr./kg

19,05 kr.150 g

127,00 kr./kg

18,89 kr.200 g

94,45 kr./kg

16,95 kr.100 g

169,50 kr./kg

19,58 kr.150 g

130,53 kr./kg