RadarSuper
Skinke og ost sandwich

Annonce

Rema 1000 · Sandwich & wraps · M.Fuldkorn, Rema 1000

Skinke og ost sandwich

22,02 kr.129,53 kr./kg

Størrelse: 170 g

Arbejdstid: 4,7 min

Annonce

Skinke og ost sandwich koster 22,02 kr. (129,53 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 30. september 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

50 % fuldkornssandwichbrød (vand, hvedemel, fuldkornshvedemel, skårne fuldkornsrugkerner, sigtet rugmel, fuldkornsrugsurdej (hvedemel, vand, fuldkornsrugmel), hvedegluten, solsikkefrø, sukkersirup (sukkersirup, salt), bygmaltekstrakt, rapsolie, fermenteret hvedemel, salt, gær, havrefibre, bygmalt, melbehandlingsmiddel (E 300)), 13 % mayonnaise (vand, helt hærdet rapsolie, modificeret stivelse (kartoffel), eddike, sukker, æggeblomme, salt, fortykningsmidler (E 412, E 415), surhedsregulerende middel (E 330), konserveringsmidler (E 202, E 211)), 12 % kogt skinke sammensat af stykker af kød (heraf 77 % grisekød, vand, salt, dextrose, stabilisatorer (E 451, E 450), surhedsregulerende midler (E 262, E 327), løgekstrakt, antioxidant (E 301), konserveringsmiddel (E 250)), 18 % goudaost (mælk, salt, mælkesyrekultur, osteløbe (mikrobiel)), 4 % dijonsennep (vand, sennepsfrø, eddike, salt, surhedsregulerende middel (E 330), konserveringsmiddel (E 220 (svovldioxid))), 1,6 % grov dijonsennep (vand, sennepsfrø, eddike, salt, hvidvinseddike (indeholder sulfitter), sukker, krydderier, surhedsregulerende middel (E 330), konserveringsmiddel (E 220 (svovldioxid))), vand, eddike, salt, sukker, konserveringsmidler (E 202, E 211).Kan indeholde spor af soja og selleri.

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi1.330 kJ / 318 kcal
Fedt18 g
heraf mættede fedtsyrer4 g
Kulhydrat25 g
heraf sukkerarter2,4 g
Kostfibre3,4 g
Protein11 g
Salt1,5 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En sandwich med fuldkornsbrød, fyldt med kogt skinke, goudaost, mayonnaise og dijonsennep. Brødet udgør halvdelen af indholdet og er bagt med fuldkornshvedemel, skårne rugkerner, sigtet rugmel og fuldkornsrugsurdej, tilsat solsikkefrø og bygmaltekstrakt.

Fyldet består af 12 % kogt skinke sammensat af stykker grisekød, 18 % goudaost samt mayonnaise og to slags dijonsennep, der giver sandwich'en sin karakteristiske smag. Ifølge næringsindholdet indeholder 100 g 318 kcal, 18 g fedt, 25 g kulhydrater, 3,4 g fibre, 11 g protein og 1,5 g salt.

Sandwich'en er klar til at spise som den er, og passer til madpakken, frokostpausen eller som et hurtigt mellemmåltid. Den kan også varmes let, hvis man foretrækker ost og skinke gennemvarmet.

Pakken vejer 170 g. Opbevares tørt og ikke for varmt, og bør holdes køligt efter åbning. Kan indeholde spor af soja og selleri.

De to sandwich fra M.Fuldkorn-serien

Rema 1000 sælger to sandwich i samme fuldkorns-serie: skinke- og ostesandwichen på 170 gram til 129,53 kr. pr. kilo og en spicy tunsandwich på 165 gram til 133,45 kr. pr. kilo — begge til nøjagtig samme stykpris, 22,02 kr. Forskellen i kilopris skyldes udelukkende, at tunsandwichen vejer 5 gram mindre. Vælger man mellem de to, er indhold og smag altså det afgørende, ikke prisen, som er identisk pr. stk.

Hvad fylder mest i sandwichen

Brødet står for halvdelen af den samlede vægt, mens fyldet fordeler sig mellem 18 % gouda-ost, 13 % mayonnaise og 12 % kogt skinke som de tre største enkeltingredienser. Skinken er sammensat af stykker af kød snarere end en hel udskæring, hvilket er almindeligt i færdigpakkede sandwich, hvor kødet skal kunne fordeles jævnt i skiver eller stykker over brødet.

Saltindhold og måltidsstørrelse

Med 1,5 gram salt pr. 100 gram og en samlet vægt på 170 gram indeholder hele sandwichen omkring 2,55 gram salt — et niveau, der er værd at have med i regnestykket, hvis man spiser flere færdigretter med tilsvarende saltindhold samme dag. Det skyldes primært de flere konserverede komponenter (skinke, mayonnaise, sennep), der hver bidrager med egen saltmængde til det samlede regnskab.

Detaljer om varen

Mærke
M.Fuldkorn, Rema 1000
Størrelse
170 g
Stregkode (EAN)
5705830612823

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

22,02 kr.22,02 kr.22,03 kr.22,02 kr.13. aug.31. aug.16. sep.30. sep.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1322,02 kr.
2026-08-3122,02 kr.
2026-09-1622,02 kr.
2026-09-3022,02 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder sandwich'en?

    Den består af 50 % fuldkornssandwichbrød og fyld af 12 % kogt skinke, 18 % goudaost, mayonnaise og dijonsennep.

  • Hvordan opbevarer jeg den?

    Opbevares tørt og ikke for varmt, og holdes køligt efter åbning.

  • Er der fibre i sandwich'en?

    Ja, ifølge næringsindholdet er der 3,4 g fibre pr. 100 g.

  • Hvad koster Skinke og ost sandwich hos Rema 1000?

    Skinke og ost sandwich koster 22,02 kr. (129,53 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 30. september 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Skinke og ost sandwich på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Skinke og ost sandwich ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Skinke og ost sandwich?

    Skinke og ost sandwich sælges i 170 g, svarende til 129,53 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Skinke og ost sandwich?

    Skinke og ost sandwich forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

22,02 kr.175 g

125,83 kr./kg

22,02 kr.190 g

115,89 kr./kg

22,02 kr.165 g

133,45 kr./kg

19,95 kr.130 g

153,46 kr./kg

19,95 kr.141 g

141,49 kr./kg

21,95 kr.170 g

129,12 kr./kg