Annonce
Rema 1000 · Sandwich & wraps · Rugbrødssw, Rema 1000
Skinke & ost
Størrelse: 130 g
Annonce
Skinke & ost koster 19,95 kr. (153,46 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 30. september 2026.
Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.
Ingredienser og allergener
Ingredienser
69 % rugbrød (vand, skåret rugkerner, rugsurdej (rugmel, vand), solsikkekerner, rugmel, hørfrø, fuldkornsrugmel, tørret rugsurdej (fuldkornsrugmel, starterkultur), mørk bygmaltekstrakt (vand, maltet byg, bygmalt, ristet maltet byg), hvedemel, salt tilsat jod, gær, melbehandlingsmiddel (E 300)), 9 % mayonnaise (vand, helt hærdet rapsolie, modificeret stivelse (kartoffel), eddike, sukker, æggeblommepulver, salt, fortykningsmidler (E 412, E 415), surhedsregulerende middel (E 330), konserveringsmidler (E 202, E 211)), 8 % kogt skinke sammensat af stykker af kød (heraf 77 % grisekød, vand, salt, dextrose, stabilisatorer (E 451, E 450), surhedsregulerende midler (E 262, E 327), løgekstrakt, antioxidant (E 301), konserveringsmiddel (E 250)), 8 % goudaost (mælk, salt, mælkesyrekultur, osteløbe (mikrobiel)), 3 % dijonsennep (vand, sennepsfrø , eddike, salt, surhedsregulerende middel (E 330), konserveringsmiddel (E 220)), 1 % grov dijonsennep (vand, sennepsfrø, eddike, salt, hvidvinseddike (indeholder sulfitter), sukker, krydderier, surhedsregulerende middel (E 330), konserveringsmiddel (E 220)), vand, eddike, salt, sukker, konserveringsmidler (E 202, E 211).Kan indeholde spor af soja og selleri.
Næringsindhold
| Næringsindhold | pr. 100 g |
|---|---|
| Energi | 1.221 kJ / 293 kcal |
| Fedt | 18 g |
| heraf mættede fedtsyrer | 2,7 g |
| Kulhydrat | 18 g |
| heraf sukkerarter | 1,5 g |
| Kostfibre | 8,4 g |
| Protein | 8,5 g |
| Salt | 1,5 g |
Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.
Om denne vare
En færdigsmurt sandwich på 130 g, hvor rugbrødet udgør størstedelen af indholdet. Rugbrødet er bagt med skårne rugkerner, rugsurdej, solsikkekerner, hørfrø og fuldkornsrugmel, og farven og den let søde smag kommer fra mørk bygmaltekstrakt. Mellem skiverne ligger mayonnaise, kogt skinke, goudaost samt almindelig og grov dijonsennep.
Næringsindholdet pr. 100 g viser 8,4 g fibre og 8,5 g protein, mens saltindholdet er 1,5 g. Fedtindholdet er 18 g, hvoraf 2,7 g er mættet fedt. Sukkerindholdet er lavt med 1,5 g pr. 100 g.
Sandwichen er klar til at spise som den er, og passer til madpakken, til frokostpausen eller som et hurtigt mellemmåltid, når der ikke er tid til at smøre mad selv. Den kan også tages med på tur, da den er pakket og nem at have med.
Opbevares køligt, og hold øje med holdbarhedsdatoen på emballagen. Den enkelte sandwich vejer 130 g. Indeholder spor af soja og selleri.
153,46 kr. pr. kilo — og hvorfor søsteren i serien er billigere pr. kilo
Skinke & ost koster 19,95 kr. for 130 gram (153,46 kr./kg), mens kylling & karry i samme serie koster de samme 19,95 kr. for 141 gram (141,49 kr./kg). Prisen pr. sandwich er identisk, men vægten — og dermed kiloprisen — er ikke.
69 % rugbrød, 8 % skinke, 8 % ost: det står i deklarationen
Rugbrødsbunden udgør langt størstedelen af sandwichen. Fyldet er 9 % mayonnaise, 8 % kogt skinke, 8 % goudaost og to typer dijonsennep, der tilsammen giver den klassiske skarpe skinke-og-ost-smag.
Allergener og opbevaring
Sandwichen indeholder gluten og mælk, og kan derudover indeholde spor af soja og selleri. Den er en kølevare og skal som al fersk mad opbevares koldt fra køb til den spises, med datomærkningen som holdbarhedsgrænse.
Detaljer om varen
- Mærke
- Rugbrødssw, Rema 1000
- Størrelse
- 130 g
- Stregkode (EAN)
- 5705830612847
Prishistorik
Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.
| Dato | Pris |
|---|---|
| 2026-08-13 | 19,95 kr. |
| 2026-08-31 | 19,95 kr. |
| 2026-09-16 | 19,95 kr. |
| 2026-09-30 | 19,95 kr. |
Ofte stillede spørgsmål
Hvor meget vejer en Rugbrødssandwich med Skinke & Ost?
Den vejer 130 g.
Hvor meget fiber og protein er der i sandwichen?
Pr. 100 g indeholder den 8,4 g fibre og 8,5 g protein.
Hvordan opbevares sandwichen?
Den skal opbevares køligt, og holdbarhedsdatoen står på emballagen.
Hvad koster Skinke & ost hos Rema 1000?
Skinke & ost koster 19,95 kr. (153,46 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 30. september 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.
Er Skinke & ost på tilbud hos Rema 1000?
Ved vores seneste registrering var Skinke & ost ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.
Hvilken størrelse har Skinke & ost?
Skinke & ost sælges i 130 g, svarende til 153,46 kr./kg.
Hvor kan man købe Skinke & ost?
Skinke & ost forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.
Samme vare i andre kæder
Annonce