Annonce
Rema 1000 · Sandwich & wraps · Rugbrødssw, Rema 1000
Kylling & karry
Størrelse: 141 g
Annonce
Kylling & karry koster 19,95 kr. (141,49 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 30. september 2026.
Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.
Ingredienser og allergener
Ingredienser
64 % rugbrød (vand, skårne rugkerner, rugsurdej (rugmel, vand), solsikkekerner, rugmel, hørfrø, fuldkornsrugmel, tørret rugsurdej (fuldkornsrugmel, starterkultur), mørk bygmaltekstrakt (vand, maltet byg, bygmalt, ristet maltet byg), hvedemel, salt tilsat jod, gær, melbehandlingsmiddel (E 300)), 36 % karrykrydret kyllingesalat (heraf æble, 33 % stegt kyllingebrystfilet (kyllingebrystfilet fra en langsomtvoksende race, modificeret stivelse (majs), dextrose, kartoffelstivelse, salt, citrusfibre), mayonnaise (vand, helt hærdet rapsolie, modificeret stivelse (kartoffel), eddike, sukker, æggeblommepulver, salt, fortykningsmidler (E 412, E 415), surhedsregulerende middel (E 330), konserveringsmidler (E 202, E 211)), vand, sød mangochutney (sukker, mango, eddike, salt), 0,3 % karry (koriander, bukkehornsfrø, fennikel, gurkemejerod, chili, spidskommen, peber, hvidløg, nelliker), krydderier (gurkemeje, ingefær, paprika), konserveringsmidler (E 202, E 211)).
Næringsindhold
| Næringsindhold | pr. 100 g |
|---|---|
| Energi | 1.063 kJ / 255 kcal |
| Fedt | 14 g |
| heraf mættede fedtsyrer | 1,2 g |
| Kulhydrat | 19 g |
| heraf sukkerarter | 1,8 g |
| Kostfibre | 8,2 g |
| Protein | 8,3 g |
| Salt | 1,2 g |
Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.
Om denne vare
En færdigsmurt sandwich på rugbrød med karrykrydret kyllingesalat — klar til at spise, når du har brug for et hurtigt måltid. Rugbrødet udgør 64 % og er bagt på skårne rugkerner, rugsurdej, solsikkekerner, hørfrø og fuldkornsrugmel, tilsat mørk bygmaltekstrakt, hvedemel, salt, gær og E 300. Den fyldte del er en karrykrydret kyllingesalat på 36 %, hvor æble og stegt kyllingebrystfilet indgår; kyllingen er fra en langsomtvoksende race og er tilsat modificeret majsstivelse, dextrose, kartoffelstivelse, salt og citrusfibre. Salaten indeholder desuden mayonnaise (blandt andet rapsolie, eddike, sukker og æggeblommepulver), vand, sød mangochutney, karry og krydderier som gurkemeje, ingefær og paprika samt konserveringsmidlerne E 202 og E 211.
Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 255 kcal, 14 g fedt (1,2 g mættet), 19 g kulhydrater (1,8 g sukkerarter), 8,2 g fibre, 8,3 g protein og 1,2 g salt. Fibrene kommer især fra rugbrødet.
Sandwichen er lavet til at kunne spises direkte fra pakken og passer til madpakken, frokostpausen eller som let måltid på farten. Opbevares køligt; tjek holdbarhedsdatoen på pakken, og spis den inden for den angivne periode. Den vejer 141 g.
141,49 kr. pr. kilo — den billigste af de to sandwich pr. kilo
Kylling & karry vejer 141 gram til 19,95 kr. (141,49 kr./kg), mens skinke & ost i samme serie vejer 130 gram til samme stykpris (153,46 kr./kg) — samme pris, men elleve gram mindre for skinke- og ostevarianten.
36 % karrykrydret kyllingesalat: krydderierne bag smagen
Karryblandingen består af koriander, bukkehornsfrø, fennikel, gurkemejerod, chili, spidskommen, peber, hvidløg og nelliker, suppleret med gurkemeje, ingefær og paprika, samt sød mangochutney, der giver den karakteristiske sødme.
Færre kalorier og mindre fedt end skinke- og ostevarianten
Med 255 kcal og 14 gram fedt pr. 100 gram er kyllingesandwichen mindre energitæt end skinke- og ostevarianten (293 kcal, 18 gram fedt), primært på grund af den magrere kyllingefyldning.
Detaljer om varen
- Mærke
- Rugbrødssw, Rema 1000
- Størrelse
- 141 g
- Stregkode (EAN)
- 5705830612854
Prishistorik
Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.
| Dato | Pris |
|---|---|
| 2026-08-13 | 19,95 kr. |
| 2026-08-31 | 19,95 kr. |
| 2026-09-16 | 19,95 kr. |
| 2026-09-30 | 19,95 kr. |
Ofte stillede spørgsmål
Hvad indeholder rugbrødssandwichen?
Den består af 64 % rugbrød og 36 % karrykrydret kyllingesalat. Rugbrødet er bagt på skårne rugkerner, rugsurdej, solsikkekerner, hørfrø og fuldkornsrugmel. Salaten indeholder æble, stegt kyllingebrystfilet, mayonnaise, sød mangochutney, karry og krydderier.
Hvor meget protein og fibre er der i den?
Pr. 100 g indeholder den 8,3 g protein og 8,2 g fibre. Fedtindholdet er 14 g, hvoraf 1,2 g er mættet fedt, og saltindholdet er 1,2 g.
Hvordan opbevarer jeg den?
Opbevar sandwichen køligt og tjek holdbarhedsdatoen på pakken. Den er færdigsmurt og kan spises direkte fra pakken.
Hvad koster Kylling & karry hos Rema 1000?
Kylling & karry koster 19,95 kr. (141,49 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 30. september 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.
Er Kylling & karry på tilbud hos Rema 1000?
Ved vores seneste registrering var Kylling & karry ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.
Hvilken størrelse har Kylling & karry?
Kylling & karry sælges i 141 g, svarende til 141,49 kr./kg.
Hvor kan man købe Kylling & karry?
Kylling & karry forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.
Samme vare i andre kæder
Annonce