RadarSuper
Sennpsmarin.skinke

Annonce

Rema 1000 · Pålæg & ost · Rema 1000 Mesterpålæg

Sennpsmarin.skinke

16,80 kr.186,67 kr./kg

Størrelse: 90 g

Laveste registrerede: 16,80 kr.Højeste registrerede: 18,95 kr.Udvikling: +12,0 %Arbejdstid: 3,8 min

Annonce

Sennpsmarin.skinke koster 16,80 kr. (186,67 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 1. oktober 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

94% skinke af gris, salt, glukosesirup, brun farin ( karmelliseret sukker, melasse), rasp (HVEDE), delvis hærdet rapsolie, 1% sennep (vand, SENNEPSFRØ, eddike, salt, sukker), antioxidant (E301), konserveringsmiddel (E262, E250 ), gelatine af gris, gærekstrakt, krydderier(gurkemeje, paprika,persille, oregano, SELLERI), sukker, eddike, krydderiekstrakter (SENNEP, rosmarin,paprika).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi696 kJ / 167 kcal
Fedt9,4 g
heraf mættede fedtsyrer3,1 g
Kulhydrat1,5 g
heraf sukkerarter0,6 g
Kostfibre—
Protein19 g
Salt2,4 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

Sennepsmarineret skinke fra Rema 1000 Mesterpålæg er et stykke pålæg på 90 g, hvor skinken udgør 94 % af indholdet. Den er marineret med sennep og krydret med bl.a. brun farin, rasp, gurkemeje, paprika, persille, oregano og selleri, hvilket giver en sammensat smag af sennep og krydderier.

Næringsindholdet pr. 100 g viser 167 kcal, 19 g protein, 9,4 g fedt (heraf 3,1 g mættet), 1,5 g kulhydrat (heraf 0,6 g sukker) og 2,4 g salt. Det gør skinken til et proteinrigt pålæg, men også et salt pålæg, hvis man holder øje med saltindtaget.

Brug den som pålæg på rugbrød, i en sandwich eller som smagsgiver i en salat. Den sennepsmarinerede smag passer godt til det danske smørrebrød, hvor sennep og skinke er en klassisk kombination.

Opbevares køligt, fx i køleskab, og bør nydes inden for den angivne holdbarhedsdato. Den lille pakke på 90 g er praktisk, når man kun skal bruge lidt ad gangen, eller når man vil prøve varianten af.

Laveste kilopris af de tre Mesterpålæg-tilbud

166,67 kr. pr. kilo, lavest af roastbeeffens 214,29 kr. og mørbradens 187,50 kr. — alle tre koster 15 kr. på tilbud, men skinkens 90 gram gør den til den, der giver mest pålæg pr. krone.

Hvorfor skinken er den fedeste af de tre

9,4 gram fedt pr. 100 gram mod 4,6 gram i roastbeeffen og 1,8 gram i mørbraden. Panering med rasp og marinering med sennep tilfører både smag og et par ekstra fedtgram.

Panering og marinering: det, der adskiller skinken fra roastbeef og mørbrad

94 % skinke af gris, marineret med sennep og paneret med rasp af hvede. Raspen tilføjer både gluten og en anden tekstur end den glatte overflade på de to andre Mesterpålæg-tilbud.

Detaljer om varen

Mærke
Rema 1000 Mesterpålæg
Størrelse
90 g
Stregkode (EAN)
5705830605702

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

15,00 kr.16,32 kr.17,63 kr.18,95 kr.17. aug.31. aug.17. sep.1. okt.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1715,00 kr.
2026-08-3118,95 kr.
2026-09-1716,80 kr.
2026-10-0116,80 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Hvad indeholder sennepsmarineret skinke fra Rema 1000 Mesterpålæg?

    Den indeholder 94 % skinke af gris samt salt, glukosesirup, brun farin, rasp (hvede), delvis hærdet rapsolie, 1 % sennep, antioxidant (E301), konserveringsmidler (E262, E250), gelatine af gris, gærekstrakt, krydderier (gurkemeje, paprika, persille, oregano, selleri), sukker, eddike og krydderiekstrakter (sennep, rosmarin, paprika).

  • Hvordan bruges sennepsmarineret skinke?

    Den bruges som pålæg på fx rugbrød eller i en sandwich, og kan også indgå i salater. Den sennepsmarinerede smag passer til det danske smørrebrød.

  • Hvordan opbevares sennepsmarineret skinke?

    Den opbevares køligt, fx i køleskab, og bør nydes inden for den angivne holdbarhedsdato.

  • Hvad koster Sennpsmarin.skinke hos Rema 1000?

    Sennpsmarin.skinke koster 16,80 kr. (186,67 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 1. oktober 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Sennpsmarin.skinke på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Sennpsmarin.skinke ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Sennpsmarin.skinke?

    Sennpsmarin.skinke sælges i 90 g, svarende til 186,67 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Sennpsmarin.skinke?

    Sennpsmarin.skinke forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

16,95 kr.150 g

113,00 kr./kg

20,09 kr.400 g

50,23 kr./kg

14,95 kr.120 g

124,58 kr./kg

12,13 kr.140 g

86,64 kr./kg

12,95 kr.120 g

107,92 kr./kg

14,95 kr.120 g

124,58 kr./kg