RadarSuper
Santa fe caesar salad

Annonce

Rema 1000 · Pålægssalater & kolde retter · Ready To Go

Santa fe caesar salad

34,90 kr.124,64 kr./kg

Størrelse: 280 g

Arbejdstid: 7,3 min

Annonce

Santa fe caesar salad koster 34,90 kr. (124,64 kr./kg) hos Rema 1000, prisen er registreret den 30. september 2026.

Varen forhandles af Rema 1000 i Danmark.

Se varen hos Rema 1000

Ingredienser og allergener

Ingredienser

280 g, heraf 240 g salat med kylling og ostenachos og 40 g dressing i bægerSalat med kylling og ostenachosIngredienser: 37 % friséesalat, 21 % stegt kyllingebrystfilet (kyllingebrystfilet fra en langsomtvoksende race, modificeret stivelse (majs), dextrose, kartoffelstivelse, salt, citrusfibre), 21 % majs fra lage (majs, vand, sukker, salt), 9 % radicchiosalat, 8 % ostenachos (majsmel, solsikkeolie, kærnemælkspulver, salt, tomatpulver, dextrose, ostepulver, hvidløg, løg, vallepulver (af mælk), sukker, surhedsregulerende middel (E 296), paprikaekstrakt), mozzarellaost (pasteuriseret mælk, kartoffelstivelse, salt, osteløbe (mikrobiel), starterkultur), cheddarost (pasteuriseret mælk, kartoffelstivelse, salt, osteløbe (mikrobiel), starterkultur, farvestof (E 160b(ii)).RanchdressingIngredienser: 27 % mayonnaise (vand, rapsolie, modificeret stivelse (kartoffel), eddike, sukker, pasteuriseret æggeblomme, salt, fortykningsmidler (E 412, E 415), surhedsregulerende middel (E 330), konserveringsmidler (E 202, E 211)), 27 % kærnemælk, 27 % creme fraiche, 9 % vand, 4 % helt hærdet olivenolie, persille, citronsaft fra koncentrat (citronsaft fra koncentrat, konserveringsmiddel (E 224)), hvidløgspasta (hvidløg, salt, surhedsregulerende midler (E 330, E 223)), purløg, salt, eddike, dild, konserveringsmidler (E 202, E 211).

Næringsindhold

Næringsindhold pr. 100 g
Næringsindholdpr. 100 g
Energi503 kJ / 120 kcal
Fedt5,9 g
heraf mættede fedtsyrer1,6 g
Kulhydrat9,4 g
heraf sukkerarter1,6 g
Kostfibre1 g
Protein6,9 g
Salt0,5 g

Oplysningerne kommer fra Rema 1000 og kan afvige fra den aktuelle emballage. Læs altid etiketten på den vare, du køber.

Om denne vare

En komplet salat i bakke, hvor salaten og dressingen ligger hver for sig, så blandingen først sker, når du er klar til at spise. Salaten vejer 240 g og består af 37 % friséesalat, 21 % radicchio, 21 % majs fra lage og 21 % stegt kyllingebrystfilet. Ovenpå ligger ostenachos af majsmel med solsikkeolie og ostepulver samt mozzarella og cheddar skåret i stykker. Dressingen på 40 g er en ranch med mayonnaise, kærnemælk og creme fraiche, smagt til med persille, purløg, dild, hvidløg og citron.

Næringsindholdet pr. 100 g ligger på 120 kcal, 6,9 g protein og 1,0 g fiber, mens saltindholdet er 0,53 g. Det gør den til et måltid med både grøntsager, kylling og ost, og med dressingen i et separat bæger kan du selv dosere, hvor meget der skal med.

Salaten er klar til at spise som den er, og dressingen hældes over lige inden servering, så frisée og radicchio bevarer sprødheden. Ost, majs og kylling giver fylde, så den fungerer både som frokostret og som let aftensmad. Opbevares køligt og bør spises inden for holdbarhedsdatoen på pakken.

Dyrere pr. kilo end sommerslawen

280 gram til 34,90 kr. giver 124,64 kr. pr. kilo — markant mere end kædens Sommerslaw fra samme kategori, som i en større bakke på 350 gram til 25,00 kr. koster 71,43 kr. pr. kilo.

Forskellen forklares af indholdet: stegt kyllingebrystfilet, ostenachos, to typer ost og en mayonnaisebaseret dressing er dyrere råvarer end den rene kål- og grøntsagsbasis i sommerslawen.

Langsomtvoksende kylling og Tex-Mex-inspireret dressing

Kyllingebrystfileten er beskrevet som kommende fra en langsomtvoksende race — en anden opdrætsmodel end konventionel slagtekylling, der typisk vokser sig slagteklar på under seks uger. Det er en detalje, der peger på en anden produktionsstandard uden at være en formel dyrevelfærdsmærkning.

Dressingen, kaldet ranchdressing, er bygget på mayonnaise, kærnemælk og creme fraiche i lige store dele — en cremet, syrlig smag snarere end den klassiske ansjos- og parmesanbaserede caesardressing.

Allergener og opbevaring

Retten indeholder æg (i mayonnaisen) og mælk i flere former — kærnemælk, creme fraiche, mozzarella, cheddar og vallepulver — men ingen hvede eller andre glutenkilder ifølge ingredienslisten, da ostenachosene er lavet på majsmel.

Opbevar bakken på køl og spis den inden datoen. Bland dressingen i lige før servering, så friséesalaten og radicchioen forbliver sprøde i stedet for at falde sammen under opbevaring.

Detaljer om varen

Mærke
Ready To Go
Størrelse
280 g
Stregkode (EAN)
5705830602312

Prishistorik

Prisudviklingen, som vi registrerer hos Rema 1000. Det er vores egen daglige registrering, ikke kædens officielle prisliste.

25,00 kr.28,30 kr.31,60 kr.34,90 kr.13. aug.1. sep.16. sep.30. sep.
Registreret prisRadarSupers egen serie, opdateret dagligt.
Prishistorik
DatoPris
2026-08-1334,90 kr.
2026-09-0134,90 kr.
2026-09-1634,90 kr.
2026-09-3034,90 kr.

Ofte stillede spørgsmål

  • Skal dressingen blandes i med det samme?

    Nej, de 40 g ranchdressing ligger i et separat bæger, så du selv kan hælde den over lige inden servering og bevare salatens sprødhed.

  • Hvad indeholder salaten ud over grøntsagerne?

    Salaten indeholder stegt kyllingebrystfilet, majs fra lage, ostenachos samt mozzarella og cheddar. Dressingen er en ranch på mayonnaise, kærnemælk og creme fraiche.

  • Hvor meget protein er der i salaten?

    Næringsindholdet er 6,9 g protein pr. 100 g, hvilket blandt andet kommer fra kylling og ost.

  • Hvad koster Santa fe caesar salad hos Rema 1000?

    Santa fe caesar salad koster 34,90 kr. (124,64 kr./kg) ifølge Rema 1000s egen hjemmeside, registreret den 30. september 2026. Prisen i din lokale butik kan afvige.

  • Er Santa fe caesar salad på tilbud hos Rema 1000?

    Ved vores seneste registrering var Santa fe caesar salad ikke markeret som tilbud hos Rema 1000. Se prishistorikken for at vurdere, om prisen lige nu er høj eller lav.

  • Hvilken størrelse har Santa fe caesar salad?

    Santa fe caesar salad sælges i 280 g, svarende til 124,64 kr./kg.

  • Hvor kan man købe Santa fe caesar salad?

    Santa fe caesar salad forhandles af Rema 1000 i Danmark. RadarSuper følger prisen og viser hele historikken med dato – det gør kædens egen side ikke.

Samme vare i andre kæder

Lige nu er Rema 1000 den eneste danske kæde, vi følger med varepriser, så vi kan endnu ikke sammenligne denne pris på tværs af kæder. Flere kæder er på vej – og når den samme vare findes hos en anden kæde, kan du se priserne her, side om side.

Annonce

Lignende varer

22,25 kr.233 g

95,49 kr./kg

23,05 kr.230 g

100,22 kr./kg

47,19 kr.450 g

104,87 kr./kg

35,51 kr.430 g

82,58 kr./kg

27,26 kr.320 g

85,19 kr./kg

27,27 kr.350 g

77,91 kr./kg